درباره کانادا:

کانادا کشوری با زیبایی طبیعی برجسته و چشم نواز می باشد، این کشور چشم اندازهای متنوعی را در دل خود جای داده است، کوه ها، چمنزارها، دریاچه ها و رودخانه ها با پارک های ملی تنها بخشی از این مناظر زیبا و دیدنی هستند. در حقیقت کانادا با مساحتی بالغ بر ۹،۹۸۴،۶۷۰ کیلومتر مربع دومین کشور بزرگ جهان است. بیش از هر کشور دیگری، دریاچه ها و رودهای پرآب در کانادا وجود دارند.  شگفت انگیز خواهد بود اگر بدانید که بیش از ۷۵۵ کیلومتر مربع از مساحت این کشور را آب های شیرین تشکیل داده اند.

واحد پول کشور کانادا، دلار کانادا (Canadian Dollar) می باشد که هفتمین واحد پول رایج برای مبادله در سطح جهان است

البته شهروندان و اقتصاددانان کانادایی از واژه Loonie (لونی) و Buck نیز به عنوان واحد پول کانادا استفاده می کنند.

کانادا به دلایل زیر دارای شرایط بهتری است:

 • هزینه های کمتر
 • بیمه های درمانی رایگان
 • سیاست آزاد
 • آزادی های فردی
 • جامعه چند فرهنگی
 • فصول مختلف و آب و هوای متغیر
 • تحصیل رایگان یا کم هزینه تر
 • شرایط برای زندگی افراد متاهل و دارای فرزند

موقعیت جغرافیایی:

کانادا کشوری در شمال قاره آمریکا که به دلیل داشتن روابط تجاری گسترده با همسایه خود یعنی آمریکا و وجود استانداردهای بالا برای زندگی، به یکی از کشورهای جذاب تبدیل شده است. کشور کانادا، دومین کشور بزرگ جهان که از جنوب به کشور آمریکا، از شرق به اقیانوس اطلس، از غرب به اقیانوس آرام و از شمال نیز به اقیانوس شمالی ختم می شود.

این کشور ، با مساحت۹٫۹۸۴٫۶۷۰ ، تشکیل شده از ۱۰ استان : کبک، آلبرتا (ادمونتون)، بریتیش کلمبیا (ویکتوریا)، مانیتوبا (وینیپگ)، نیوبرانزویک (فردریکتون)، نوااسکوشیا (هلی فکس)، نیوفاندلند و لابرادور (سنت جانز)، پرنس ادوارد (شارلوتتاون)، اونتاریو (تورنتو) و ساسکاچوان (رجینا)» و ۳ قلمرو و شهرهای متنوع بسیاری است که توانسته جمعیت ۳۶ میلیون نفر را در خود جای دهد؛ که حدود ۹۰% از این جمعیت در فاصله ۲۰۰ کیلومتری از مرز آمریکا و در جنوب کشور کانادا متراکم شده اند و همچنین پایتخت این کشور، شهر اتاوا واقع در استان اونتاریو می باشد.

نظام سیاسی:

بر اساس قانون اساسی کانادا، فرماندار کل نمایندۀ پادشاه در کاناداست. فرماندار کل به‌عنوان نمایندۀ ملکۀ انگلستان، کلیۀ اختیارات و قدرت قانونی متعلق به پادشاه را دارد. همچنین طبق قانون اساسی فرماندهی نیروهای مسلح نیز به عهدۀ فرماندار کل است. هر چند در عمل تمامی تصمیمات و امور نظامی به وسیله نخست وزیر گرفته می‌شود؛ با این حال فرماندار کل ،حداقل در قانون اساسی مکتوب، قدرت برکناری نخست‌وزیر از مقام خویش را دارد. یکی از مهم‌ترین وظایف فرماندار کل، اطمینان از وجود و استحکام دولت در کشور است.

پارلمان کانادا که در پایتخت این کشور یعنی اوتاوا مستقر شده است، شامل ملکه (که معمولا فرماندار کل به نمایندگی از او حاضر می شود)، سنا یا مجلس اعلا و مجلس عوام که نمایندگان مردم هستند می باشد. *فرماندار کل با مشورت نخست وزیر، ۱۰۵ سناتور را در مجلس اعلا منصوب می کند. این در حالی است مردم نیز نمایندگان مجلس عوام را انتخاب می کنند و نمایندگان با رای مستقیم مردم راه به این مجلس می یابند. طول دوره نمایندگی در این مجلس ۴ سال است،نمایندگان برای ورود به مجلس عوام نیاز به کسب درصد مشخصی از آرا نخواهند داشت و تعداد تعیین کننده مسیر ورود آن ها به ساختمان قانون گذاری است.

یکی از مهم ترین نکات در رابطه با ساختار سیاسی در کشور کانادا، احزاب سیاسی در این کشور است. با توجه به آزادی سیاسی احزاب در این کشور، تعداد بسیار زیادی حزب فعال سیاسی در این کشور وجود دارد اما رقابت اصلی میان دو حزب لیبرال و حزب محافظه کار در این کشور است.

مهم ترین استان کانادا نیز از نظر سیاسی، استان اونتاریو است که شهر اوتاوا به عنوان پایتخت سیاسی، در آن قرار دارد که بیشترین تعداد وزارت خانه های کانادا در این استان واقع شده اند.

آب و هوا در کانادا:

برخی از متقاضیان کانادا به اشتباه تصور می‌کنند که تمام شهرهای کانادا سرد هستند این در حالی است که شهرهای واقع شده در بخش جنوبی کانادا تقریبا آب و هوای معتدلی دارند و اکثر افراد نیز به قصد زندگی در همین شهرها وارد کانادا می‌شوند.

کانادا نیز به دلیل برخورداری از آب و هوای بسیار مطبوع، بارندگی خوب در طول سال و طبیعت زیبا به عنوان یکی از کشورهای مشهور در عرصه پذیرش توریست توانسته است رتبه خوبی را به خود اختصاص دهد.

دمای هوا بسته به جغرافیای کانادا از منطقه‌ای به منطقه‌ای دیگر متفاوت است. ممکن است زمستان‌ها در کانادا، مخصوصاَ در نواحی دارای آب و هوای قاره ای تا حدی سرد شوند در حالی که برخی دیگر از مناطق، در همین زمان، دارای هوایی گرم هستند! در مناطق غیر ساحلی، زمین ممکن است ۶ ماه از سال پوشیده از برف باشد. این در حالی است که در بخش‌هایی از شمال کانادا، تمام طول سال می‌تواند برفی باشد.

 سواحل استان بریتیش کلمبیا دارای اقلیمی معتدل است. به شکلی که زمستان‌ها در این قسمت از کانادا معتدل و بارانی است.

در سواحل شرقی و غربی کشور کانادا، میانگین حداکثر دما عموماَ کمتر از ۲۰ درجه سانتی‌گراد است. در حالی که در مناطق بین این سواحل، میانگین حداکثر دما در فصل تابستان از ۲۵ درجه سانتی‌گراد الی ۳۰ درجه سانتی‌گراد متغیر است. البته در برخی مناطق ممکن است دمای هوا به حدود ۴۰ درجه سانتی‌گراد نیز برسد.

اغلب مناطق شمالی کانادا پوشیده از یخ و آینده این مناطق نیز نامعین است. دلیل این موضوع نیز گرمتر شدن زمین و وقوع تغییرات اقلیمی در کانادا است.

طبیعت و جاذبه های گردشگری:

 • آبشار نیاگارا (Niagara Falls):
  این آبشار مشهور، از معروف ترین جاذبه های گردشگری کانادا به حساب می آید که هر ساله میلیون بازدید کننده را از سراسر دنیا به خود می بیند. آبشار نیاگارا در امتداد مرز کانادا با آمریکا قرار دارد و ارتفاع این آبشار در حدود ۵۷ متر می باشد.
 • پارک ملی بنف و کوه های راکی (Banff Park And Rocky Mountain):
  پارک ملی بنف درست در قلب کوه های راکی قرار دارد و در این پارک شما می توانید به تماشای دریاچه فیروزه ای، قله های پوشیده از برف و یخچال ها بنشینید و از مناظر آن لذت ببرید. جواهر این پارک دریاچه لوئیز است، جایی که عکس کوه های راکی داخل آب های فیروزه ای دریاچه خودنمایی می کند و بازدید کنندگان می توانند به راحتی در کنار ساحل آن به قدم زنی مشغول شوند. این پارک یکی از جاذبه های گردشگری کانادا به شمار می رود.
 • برج سی ان (CN Tower):
   این برج در شهر تورنتو و در کرانه سواحل دریاچه اونتاریو قرار گرفته است. این برج تبدیل به یکی از نماد های معروف کانادا شده است و از جاذبه های گردشگری کانادا می باشد. برج سی ان ۵۵۳ متر ارتفاع دارد و دارای امکاناتی مانند رستوران ۳۶۰ درجه ای، تلسکوپ هایی با قدرت زوم بالا و اتاقک های شیشه ای نیز تجربه هیجان انگیزی را برای شما رقم خواهند زد..
 • پارک ملی جاسپر (Japser National Park):
  این پارک بزرگترین پارک ملی در رشته کوه راکی در کانادا است که ۱۰٫۸۷۸ کیلومتر مربع وسعت دارد. این پارک در ایالت آلبرتا قرار گرفته است. پارک ملی جاسپر یکی از جاذبه های گردشگری کانادا است و هر ساله پذیرای میلیون ها بازدید کننده از سراسر جهان می باشد.
 • دریاچه سوپریر (Lake Superior):
  به معنی دریاچه برتر است که یکی از دریاچه های بزرگ در آمریکا شمالی است که در مرز ایالات متحده آمریکا با کانادا قرار گرفته است. دریاچه سوپریر از جاذبه های گردشگری کانادا به حساب می آید و سومین دریاچه آب شیرین جهان به شمار می آید. این دریاچه بین ایالت انتاریو کانادا و میشیگان، ویسکانسین و مینه سوتا در آمریکا قرار دارد.
 • بندر ویکتوریا (Victoria Port):
   بندر ویکتوریا در شهر ونکوور و در ایالت بریتیش کلمبیا واقع شده است. در این بند در یک سمت آب دریا و در طرف دیگر ساختمان های دولتی دیده می شود. در طول تابستان این بندر سرزندگی بیشتری پیدا می کند و برگزاری فستیوال های هنری، بازار های شبانه، اجرای موسیقی زنده و بسیاری امکانات تفریحی دیگر برای شما جالب خواهد بود.
 • پارک ملی یوهو (Yoho National Park):
   پارک ملی یوهو، سومین پارک ملی کانادا است که در ایالت بریتیش کلمبیا قرار دارد، این پارک یکی از جاذبه های گردشگری کانادا به حساب می آید وجود کوه ها، آبشارها، رودخانه ها، دریاچه های یخی و … از جمله نکات برجسته این پارک می باشد.
 • پارک ملکه الیزابت (Queen Elizabeth Park):
  یکی از جاذبه های گردشگری کانادا پارک ملکه الیزابت است که در شهر ونکوور قرار گرفته است، این پارک مکانی عالی برای پیاده روی می باشد، در مرکز پارک یک کوه کوچک قرار دارد که بلند ترین نقطه ونکوور به شمار می آید و از این نقطه به راحتی می توانید نمایی زیبا و فوق العاده از مرکز شهر داشته باشید. این پارک به دلیل وجود باغ های زیبا و مناظر رو به کوه های ساحل شمالی مشهور است.
 • رودخانه سنت لارنس و هزار جزیره (Laurens River And Thousand Island):
  رودخانه سنت لورنس در مرز کانادا و آمریکا قرار دارد و هزار جزیره در واقع یک مجمع الجزایر می باشد که شامل ۱۸۶۴ جزیره کوچک می شود که در این جزیره ها بیش از ۱۴۰۰ نفر زندگی می کنند. این جزایر بر روی رودخانه سنت لارنس قرار گرفته اند و مساحت این جزایر از جزیره های کوچکتر شخصی متفاوت اند. بعضی از جزیره ها به قدری کوچک اند که تنها یک خانه در آنها جای می گیرد. این منطقه از جاذبه های گردشگری کانادا است که مشاهده و بازدید این جزایر برای هر بازدید کننده ای جالب توجه است.
 • موزه سلطنتی انتاریو (Royal Ontario Museum):
   موزه انتاریو از اولین موزه های کانادا است و پنجمین موزه بزرگ آمریکای شمالی به حساب می آید،آثار این موزه در حوزه فرهنگ جهانی، تاریخ و هنر است که در شهر تورنتو واقع شده است، این موزه یکی از جاذبه های گردشگری کانادا است که هر ساله تعداد زیادی از گردشگران کانادا را به خود جذب می کند، این موزه مجموعه ای فوق العاده از نمایشگاه های بزرگ جهان را در خود جای داده که مربوط به دوره های متفاوتی است.
 • پل معلق کاپیلانو (Capilano Suspension Bridge Park):
  این پل یکی از جاذبه های گردشگری کانادا است که در شهر تورنتو واقع شده است. پل معلق کاپیلانو در پارکی قرار دارد و بازدید از این پارک سفری ماجراجویانه، تاریخی و فرهنگی خواهید داشت. این پل در سال ۱۸۸۹ ساخته شده و ۱۴۰ متر ارتفاع دارد. از سال ۱۸۸۹ تا کنون حدود ۱۲۰ متر مربع دیگر به این پارک اضافه شده است. بعد از عبور از ۳ پرتگاه و ۷ پل معلق به ارتفاع ۳۰ متری بالاتر از جنگل ها خواهید رسید.
 •  خرس‌های قطبی در Churchill،  مانیتوبا:
  تماشای خرس‌های قطبی، یکی از بزرگترین جمعیت‌های خرس‌های قطبی در این منطقه قرار دارد و اگر به آن سفر کنند، حتماً‌ قادر خواهند بود که این خرس‌ها را از نزدیک ببینند.

زبان رسمی در کانادا:

 کانادا دارای دو زبان اصلی رسمی است، زبان انگلیسی۵۱ ٪ و زبان فرانسه ۴۹ ٪ جمعیت کانادا راتشکیل می‌دهد.

برای اینکه بتوان شهروند این کشور شد باید بتوان هم به زبان فرانسه وهم انگلیسی صحبت کرد زیرا ۹۸ ٪ کانادایی‌ها حداقل به یکی از این دوزبان صحبت می‌کنند، ۶۷٫۵ ٪ تنها به زبان انگلیسی و ۱۳٫۳ ٪ به زبان فرانسه و ۱۷٫۸ ٪ به هر دوزبان سخن می‌گویند

اما در کل به دلیل مهاجرت پذیری کانادا، تنوع گسترده ای از زبان ها در کانادا وجود دارد، جمعیت قابل توجهی به زبان چینی، اسپانیایی، پنجابی، آلمانی و ایتالیایی صحبت می کنند.

مذهب در کانادا:

شاخه های دین در کانادا بسیار متنوع و وسیع است،مسیحیت در این کشور به شاخه های مختلفی از جمله کاتولیک ها، پروتستان و ارتدکس تقسیم می شود. جالب است که بدانید اسلام نیز به طور گسترده ای در کانادا گسترش یافته است. پیروان این دین اصولاً افرادی هستند که از کشورهای عربی یا کشور های آسیایی به کانادا آمدند ،همچنین در میان کانادایی ها می توانید یهودیان، بوداییان و پیروان سایر فرقه های مذهبی را بیابید،بسیاری از مردم نیز خود را اومانیست می نامند و به فرقه های مذهبی احترام می گذارند، در عین حال رعایت تمامی آیین ها و رسوم مذهبی را ضروری نمی دانند.

اما به طور کل مسیحیت بزرگترین دین در کانادا است، زیرا کاتولیکهای رومی دارای بیشترین پیروان آن هستند، مسیحیان۶۷٫۳٪ جمعیت را تشکیل می دهند، پس از آن افرادی هستند که هیچ مذهبی ندارند  23.9٪ از کل جمعیت را تشکیل می دهند،اسلام دومین دین بزرگ در کانادا است که ۳٫۲ درصد را شامل میشود

جامعه و فرهنگ در کانادا:

همچنین کشور کانادا با فراهم نمودن شرایط زندگی و کسب و کار به یکی از بهترین مکان های دنیا برای اشتغال تبدیل شده که این موضوع باعث شده در این کشور بیشتر از ۲۰۰ نوع فرهنگ مختلف وجود داشته باشد.

در واقع وجود فرهنگ های مختلف در کانادا نیز از دیگر عوامل اشتغال متقاضیان می باشد؛ به گونه ای که بیشتر افراد ساکن در کانادا، کشورهایی به غیر از انگلیس و فرانسه می باشند.

عادات و فرهنگ غذا خوردن:

فرهنگ غذایی کانادایی چشم‌انداز متغیری است که به‌شدت تحت تأثیر بسیاری از سنت‌ها و دستورالعمل‌های مختلف از سراسر جهان قرارگرفته است. هر منطقه‌ای در کانادا غذای منحصربه‌فرد خود را دارد.

کانادا دارای یک تاریخ آشپزی طولانی و جالب است، که بر اساس سنت‌های اولین مهاجران در منطقه ساخته‌شده است.

غذاهای بومی در کانادا مرکز توجه است و جایگاه دیرینه‌ای دارد، رستوران‌هایی که غذاهای بومی سرو می‌کنند در سراسر کانادا با منوهایی که نشان‌دهنده محل جغرافیایی آن‌ها است، پیدا می‌شوند.

غذای ارگانیک به‌طور گسترده‌ای در فروشگاه‌های مواد غذایی کانادایی و بازارهای کشاورزان در دسترس است، تقریباً ۴۰ درصد از مصرف‌کنندگان کانادایی به‌طور منظم سبزیجات ارگانیک خریداری می‌کنند. علاوه بر غذا در کانادا، میوه‌های ارگانیک نیز محبوب هستند، بیش از نیمی از کانادایی‌ها محصولات ارگانیک را خریداری می‌کنند.

در سال ۲۰۱۸ تقریباً ۲٫۳ میلیون کانادایی گیاه خوار یا وگان وجود داشت.

غذاهای محبوب کانادایی‌ها از یک منطقه تا منطقه دیگر تغییراتی دارد و به شدت تحت تاثیر میراث اجدادشان است، بخصوص در جشن‌ها و اعیاد، در طول سواحل اقیانوس اطلس، به جز کبک، غذاهای دریایی محبوب و پر طرفدار و غذاهای انگلیسی متداول است. غذا‌های محبوب و پر طرفدار در کبک، در اصل، میراث فرانسوی‌های منطقه است. در استان‌های سواحل اقیانوس اطلس، نیوفاندلند، غذاهای عجیب و غریبی می‌بینیم، مثلا نوعی آبگوشت (بیسکویت‌های ریز خیس شده که با نوعی ماهی می‌جوشانند)

خوارک‌ باله‌ی خوک آبی، سوپ خوک آبی، خوراک خرگوش و گوزن، با این حال این استان‌ها برخی از بهترین غذاهای دریایی آمریکایی شمالی را نیز تهیه می‌کنند که از جمله می‌توان خرچنگ دریایی بسیار عالی نیوبرونزویک، گوش ماهی نوا اسکاتیا و صدف‌های باریک دریایی جزیره پرنس ادوارد را نام برد،بریتیش کلمبیا به خاطر ماهی آزادش معروف است.

هر سال، مراسم دیدنی کباب کردن ماهی آزاد سرخ گوشت اقیانوس آرام که روی چوب توسکا دودی می‌شود. در سراسرکانادا شیره‌ی درخت افرا و فرآورده‌های آن بسیار محبوب است که بازتابی از اهمیت این درخت در کانادا است.

کانادایی‌ها برای حفظ سلامتیشان، کلاً مصرف گوشت را در غذاهایشان کاهش داده‌اند و در عوض، بیشتر از میوه‌‌جات سبزیجات، غلات و دیگر کربوهیدرات‌ها استفاده می‌کنند. کانادایی‌ها، به خصوص ساکنان شهرهای بزرگ‌تر، به دلیل ارتباط با افردی از نژادهای مختلف، ذوق و سلیقه‌ی بین اللملی‌تری در مورد غذاها دارند،مثلاً ونکوور و تورنتو، تعداد زیادی رستوران‌های مربوط به سایر کشورهای آسیایی از جمله ایران دارند و در کبک، رستوران‌ها و کافه‌های فرانسوی وجود دارد و نیزدر ونکوور و ویکتوریا علاوه بر غذاهای کشورهای آسیایی، غذاهای ایتالیایی، کره‌ای و آشپزی ترکیبی (که ترکیبی از انواع سبک‌های آشپزی است) پر طرفدارند.

حمل و نقل در کانادا:

یکی از مهم ترین مسائلی که پیش از اشتغال باید به آن توجه ویژه ای داشت، شرایط حمل و نقل عمومی در کشور مقصد است،دلیل اصلی اهمیت این موضوع آن است که معمولا افراد پس از ورود به کشور مقصد، اجازه رانندگی نخواهند داشت پس بنابراین باید از حمل و نقل عمومی استفاده کنند. کشور کانادا یکی از کشور های پیشرفته در جهان است و بدیهی است که سیستم حمل و نقل عمومی به عنوان یکی از فاکتور های توسعه، در سطح خوبی قرار داشته باشد.

افرادی که به صورت مداوم از سیستم حمل و نقل عمومی استفاده می کنند، معمولا از بلیت های ماهیانه استفاده می کنند که به طور متوسط حدودا ۹۵$ دلار کانادا هزینه دارد و تقریبا معادل هزینه خرید ۲۹ بلیت یک طرفه است. هزینه درخواست تاکسی در ترافیک عادی، تقریبا ۴$ دلار کانادا است و هزینه هر کیلومتر مسافت طی شده نیز حدود ۲$ دلار کانادا اعلام شده است

برای این که فرد بتواند از حمل و نقل عمومی در کانادا استفاده کند، حتما باید یک بلیت یا گذرنامه حمل و نقل داشته باشد. این گذرنامه ها به شما کمک خواهد کرد تا به صورت نا محدود از شبکه حمل و نقل عمومی در کشور کانادا استفاده کند اما دارای محدودیت های زمانی است (برای مثال یک ماه یا بیش تر). استفاده از این گذرنامه ها معمولا برای افرادی که به طور مداوم از حمل و نقل عمومی استفاده می کنند، ارزان تر از خرید بلیت برای هر سفر است.

اگر فرد می خواهد از هزینه سفر خود با تاکسی مطلع شود، حتما قبل از شروع حرکت از راننده سوال بپرسد. هزینه تاکسی شامل این موارد می شود : تاکسی متر مسافت طی شده را مشخص می کند و شما باید بر اساس آن هزینه سفر را بپردازید؛

همه رانندگان تاکسی در کانادا دارای یک کارت شناسایی مشخص هستند که نشان می دهد توسط شهر محل خدمتشان تایید شده اند. این کارت بر روی داشبورد همه تاکسی ها در کانادا نصب شده است.

کانادایی‌ها عالی‌ترین ارتباطات هوایی با بیشتر کشورهای دنیا را دارند، حدود ۱۰۰ خط هوایی وجود دارد که سالانه ۴۰ میلیون مسافر را در ۵۵ میلیارد مایل جابه جا می‌کنند،مسیر هوایی مونتریال، تورنتو و ونکوور، تورنتو پر رفت و آمد‌ترین مسیرهای داخلی هستند و سالانه بیش از ۱ میلیون مسافر در این مسیرها رفت و آمد می‌کنند؛حتی مسیر کوتاه کلگری، ادمونتون (با مسافتی کمتر از ۲۰۰ مایل یا ۳۲۰ کیلومتر) نیز سالانه حدود نیم میلیون مسافر را جابه جا می‌کند. کانادا یکی از امن‌ترین کشورهایی است که می‌توان در آن پرواز کرد و خطوط هوایی بزرگ آن دارای سابقه ایمنی عالی است

و اینکه استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی برای افرادی که ناتوانی جسمی دارند دشوار است اما خوشبختانه در کانادا کم تر کسی با چنین مسئله ای روبرو می شود چرا که در بسیاری از شهرهای کوچک و بزرگ در کانادا خدمات ویژه ای برای افراد ناتوان در نظر گرفته شده است.

گواهینامه:

داشتن گواهینامه‌ رانندگی در کانادا، نه تنها به افراد اجازه رانندگی می‌دهد، بلکه به‌عنوان یک کارت شناسایی معتبر نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. متقاضیان می‌توانند گواهینامه‌ کشور خود را برای مدت سه ماه اول ورود به کانادا مورد استفاده قرار دهند. اما پس از این مدت، باید نسبت به اخذ گواهینامه‌ رانندگی از کانادا اقدام کنند،

 اگر فردی قبلا گواهینامه داشته و از تجربه‌ رانندگی بیش از یکسال برخوردار باشد، می‌تواند بلافاصله آزمون راهنمایی و رانندگی را طی کند. این آزمون شامل آزمون شفاهی، کتبی و امتحان شهری است. آزمون شفاهی می‌تواند به زبان‌های روسی، انگلیسی، فرانسه، چینی، لهستانی یا فارسی باشد.

برای شروع آموزش رانندگی در کانادا و دریافت گواهینامه رانندگی در کانادا، لازم است ۱۶ سال به بالا باشید و فرآیند دو مرحله‌ای را طی کنید. معمولا این پروسه ۲۰ ماه طول می‌کشد.

از طرف دیگر، اگر فردی از قبل دارای گواهینامه نباشد یا تجربه‌ رانندگی ندارند، تا یکسال نمی‌تواند در آزمون رانندگی شرکت کند. چنین فردی می‌تواند به همراه فردی که ۴ سال تجربه‌ رانندگی دارد، به رانندگی بپردازد (البته در این حالت باید گواهینامه‌ از نوع G1 دریافت کند). اگر فرد علاقمند به دریافت گواهینامه‌ی رانندگی، ۱۰ جلسه در کلاس رانندگی و ۲۵ جلسه در کلاس تئوری شرکت کند، می‌تواند پس از ۸ ماه، آزمون رانندگی را بگذراند. علاوه بر این، در استان انتاریو قبل از آزمون واقعی رانندگی، رانندگان مجبور به طی کردن یک آزمون اولیه نیز هستند. این آزمون شامل حال کسانی است که قبل از ورود به کانادا گواهینامه‌ی رانندگی نداشته اند.

در کانادا گواهینامه‌های رانندگی سه نوع هستند: G1 ,G و G2.

G1: این گواهینامه برای افرادی صادر می‌شود که تجربه‌ رانندگی ندارند، ولی آزمون مربوط را با موفقیت پشت سر گذاشته‌اند،دارنده‌ این گواهینامه می‌تواند به همراه یک فرد با تجربه، رانندگی کند. البته صاحبان این نوع گواهینامه، حق رانندگی در بزرگراه‌ها را ندارند.

G2: این نوع گواهینامه پس از طی آزمون رانندگی و قبولی درآن، به فرد تازه راننده، اعطا می‌شود. با گواهینامه‌ از نوع G2، می‌توان در بزرگراه‌ها نیز رانندگی کرد.

G: گواهینامه‌ از نوع G، پس از انجام دومین آزمون رانندگی، به متقاضی اعطا می‌شود. برای طی کردن آزمون گواهینامه‌ از نوعG، متقاضی گواهینامه باید اتومبیل خود و یا دوستان را به محل آزمون ببرد. گواهینامه‌ نوع G از نوع گواهینامه‌های دائم است، در حالی‌که گواهینامه‌های نوعG2، تنها ۵ سال اعتبار دارند. افراد علاقه‌مند می‌توانند آزمون گواهینامه‌های  Gو G2 را به‌طور همزمان طی کنند.

چرا کانادا؟

کانادا دومین کشور برتر جهان است و همین عامل یکی از دلایل اشتغال به کانادا است.

 1. شاخص کیفیت زندگی

۲-سطح اول سیستم آموزشی کانادا

۳-فرصت‌های کاری عالی

۴-امنیت بسیار بالا در کانادا

۵-ثبات اقتصادی

۶-کشوری با تنوع فرهنگی فراوان

۷-آرامش در کنار زیبایی‌های طبیعی

۸-دسترسی به مراقبت‌های بهداشتی جهانی و بیمه درمانی

۹-امکان سفر به کشورهای دیگر بدون نیاز به ویزا

بهترین شهرهای کانادا از نظر کیفیت زندگی و کار:

 • ونکوور (Vancouver):
  ونکوور به دلیل طبیعت و فرهنگش یکی از محبوب‌ترین و بهترین شهرهای کانادا برای زندگی است. این شهر نه تنها دارای کوه‌های زیباست بلکه توسط اقیانوس آرام و بزرگی نیز احاطه شده است. این شهر مکانی عالی برای اسکی، اسنوبورد، موج سواری، تماشای نهنگ و دیگر فعالیت‌های تفریحی است و نیز از نظر بهداشت، آموزش، فرهنگ و محیط زیست دارای رتبه بالایی است
 • تورنتو (Toronto):
  تورنتو نیز مانند ونکوور شهری کاملاً چند فرهنگی است، بنابراین زندگی برای افراد از همۀ جهان در این شهر آسان خواهد بود، تقریباً نیمی از ساکنان این شهر در خارج از کانادا متولد شده‌اند. جمعیت تورنتو بیش از ۲۳۰ ملیت را تشکیل می‌دهد که این شهر را از لحاظ قومیتی به متنوع‌ترین شهر کانادا تبدیل کرده است،موزه‌ها، فعالیت‌های فرهنگی، جشنواره‌ها و رویدادهای ورزشی بخشی از فرهنگ این شهر هستند.
 • کلگری (Calgary):
  یکی دیگر از بهترین شهرهای کانادا برای زندگی، کلگری است. با نرخ جرم بسیار پایین، مالیات فروش کم و سیستم حمل و نقل خوب می باشد،زندگی فرهنگی در این شهر بسیار متنوع است زیرا جمعیت متنوعی از مردم از هر نژاد را در خود جای داده است؛ افراد در طول سال مکان‌های هنری، غذایی، مُد، فیلم، جشنواره‌ها، رویدادهای ادبی و جشن‌های فرهنگی زیادی را پیدا خواهند کرد.
 • مونترال (Montréal):
  متقاضیان در این شهر به ویژه از تعادل بین زندگی خوب و هزینه‌های مناسب لذت بسیار خواهند بُرد. به نظر می‌رسد تنها یک ایراد به مونترال وارد است و آن شرایط آب و هوایی است! با زمستان‌های طولانی، سرد و برفی؛اما به عنوان یکی از دوزبانه‌ترین شهرهای کشور، متقاضیان می‌توانند با دو زبان انگلیسی و فرانسوی صحبت کنند. با این وجود زبان رسمی مونترال فرانسه است. با این حال، هنوز هم می‌توان مونترال را شهری چند فرهنگی خطاب کرد و همچنین، مونترال دارای مکان‌های زیادی برای سرگرمی و اوقات فراغت است.
 • اتاوا (Ottawa):
  اتاوا همۀ چیزهایی را که یک پایتخت خوب باید ارائه دهد را دارد؛فرصت‌های شغلی فراوان، قیمت مناسب خانه، نرخ بزهکاری کم، زندگی فرهنگی قابل توجه و فضای سبز فراوان برای پیک نیک و دوچرخه سواری از جمله مزایای اتاوا برای زندگی و کار است.
 • شهر برلینگتن (Burlington):
  سبک زندگی خوب، با وجود تعداد زیادی مدرسه، کالج، امکانات بهداشتی و درمانی، موقعیت های فراوان شغلی و آب و هوایی دلپذیر در کنار جاذبه های دیدنی توانسته این شهررا به دومین شهر محبوب کانادا برای زندگی تبدیل کند،همچنین دسترسی راحت این شهر به تورنتو توسط قطار باعث شده تا بسیاری از افراد شاغل در تورنتو این شهر را به عنوان محل زندگی انتخاب کنند.
 • شهر اوک ویل Oakville:
  شهر اوکویل تنها ۳۰ دقیقه با مرکز شهر تورنتو فاصله و جمعیتی حدود ۲۰۰هزار نفر دارد. در این شهر فرصت های شغلی فراوانی در زمینه های علمی و تکنولوژی وجود دارد؛پایین بودن میزان جنایت، بالا بودن دستمزد و پایین بودن نرخ بیکاری از شاخص های مهم کیفیت زندگی در این شهر است.
 • سنت‌آلبرت St. Albert:
  آلبرتا در چندین سال اخیر در لیست بهترین شهرهای کانادا برای زندگی روند صعودی داشته و داشتن اقتصاد قوی و شغل های پردرآمد این شهر از مهمترین عوامل جذب متقاضیان کار به کانادا است، نرخ بیکاری پایین و میزان در آمد بالا نیز از مزایای این شهر می باشد.
 • شهر بوشرویل (Boucherville:
  این شهر نرخ بیکاری بسیار پایین، متوسط درآمد بالا و همچنین توانایی خرید خانه خوبی دارد؛ ضمن اینکه در کنار این شرایط اقتصادی خوب، گروه‌های هنری و ورزشی قابل توجهی در این شهر مشغول به فعالیتند.

جشن ها:

یکی از جذاب ترین بخش هایی که نظر هر شخصی را برای اشتغال در کانادا به خود جالب می کند، جشنوارهای مختلف، کارناوال ها و فستیوال های جالب و فوق العاده هیجان انگیزی است که در طول سال در کانادا برگزار می شود:

 • جشن نورها در ونکوور:
  بزرگ ‌ترین جشن آتش ‌بازی در جهان، با نام جشن نورها در ونکوور، هر تابستان به مدت چند شب در ونکوور برگزار می ‌شود؛جشن نورهای هوندا تنها شامل آتش ‌بازی نیست بلکه این فستیوال شامل کنسرت، غرفه ‌های متنوع غذا، چالش‌ های گوناگون و مسابقات مختلف است.
 • نمایش سوارکاری کلگری:
  یکی از بزرگ ترین فستیوال‌ های کانادا، فستیوال سوارکاری کَلگَری است؛در این فستیوال هر سال بیش از یک میلیون نفر را به شهر کَلگَری شرکت می کنند؛ نمایش سوارکاری کَلگَری هرسال در ماه جولای به مدت ۱۰ روز برگزار می‌ شود؛ شهر زیبای کَلگَری دارای مردمی میهمان‌ نواز و تنوع فرهنگی زیادی است؛به طور کلی در این شهر سرگرمی های زیادی در انتظار شماست.
 • فستیوال محلی ادمونتون:
  جشنواره محلی ادمونتون یکی از برترین فستیوال‌ های محلی در جهان است. این جشنواره هر سال در ماه آگوست برگزار می ‌شود. شرکت در این فستیوال نیاز به پول زیادی ندارد. اگر قصد مسافرت به کانادا را دارید حتما برای شرکت در این جشنواره برنامه ریزی کنید.
 • وینترلود:
  فستیوال زمستانی وینترلود در روزهای آخر سه‌ هفته‌ ی اولِ ماه فوریه برگزار می‌ شود. در این فستیوال زمستانی شهر اتاوا، مردم می‌ توانند به ساخت مجسمه‌ های یخی، برف‌ بازی، تماشای کنسرت و اسکیت روی یخ در بزرگ‌ ترین پیست اسکیت روی یخ در دنیا بپردازند. مجسمه‌ های یخی که با نورپردازی‌های رنگارنگ به نمایش گذاشته می‌شوند زیبایی خاصی به این فستیوال می‌ بخشند.
 • جشن روز ملی کانادا:
  جشن روز کانادا که هرسال در اولین روز ماه جولای برگزار می ‌شود، مشابه جشن چهارم جولای در ایالات متحده است؛ جشن روز کانادا، روز گرامی‌ داشتِ تاسیس کانادا به‌ عنوان یک کشور مستقل است؛مردم در این روز با لباس‌های قرمز و سفید به رنگ پرچم کانادا در خیابان‌ ها ظاهر می‌ شوند و به تماشای آتش ‌بازی و خوردن غذا و نوشیدنی می ‌پردازند؛این جشن در سراسر کشور کانادا برگزار می‌ شود اما اتاوا یکی از بهترین جشن‌ها را برگزار می ‌کند.
 • فستیوال بین المللی موسیقی جاز:
  فستیوال بین‌المللی موسیقی جاز در مونترال هر سال در ماه‌های ژوئن یا جولای برگزار می ‌شود؛ در این فستیوال حدود ۵۰۰ کنسرت موسیقی اجرا می‌ شود که بیشتر آن‌ ها رایگان هستند؛ در این فستیوال بیش از ۲۰۰۰ موزیسین از بیش از ۲۰ کشور دنیا شرکت می‌ کنند؛هر سال ۲ میلیون نفر از طرفداران موسیقی به شهر مونترال در استان کِبِک می‌ آیند تا از تماشای اجراهای مختلف موسیقیِ زیبای فستیوال جاز و هنرنمایی استعدادهای جدید لذت ببرند.
 • جشنواره نهنگ های اقیانوس آرام:
  هر سال در فصل بهار، حداقل ۲۱,۰۰۰ نهنگ خاکستری از شبه ‌جزیره‌ ی باخا در مکزیک، خود را به سواحل غربی ونکوور می ‌رسانند؛ گردشگران می ‌توانند در تورهای تماشای این نهنگ‌ها شرکت کنند یا از ایستگاه تماشای ویکانینیش در پارک ملی پاسیفیک ریم به تماشای این نهنگ‌ ها بنشینند.
 • فستیوال گل لاله:
  بزرگترین جشنواره گل لاله ی دنیا در اتاوا یکی دیگر از فستیوال‌ های معروف کانادا است؛هر سال در ماه مِی، ۳ میلیون گل لاله در پایتخت کانادا می‌ روید؛ مردم می‌ توانند در تورهای گردشگری این فستیوال شرکت کنند تا شاهد مناظر شگفت‌ انگیزی باشند که این گل‌ ها به ‌وجود می ‌آورند؛ رژه، آتش‌ بازی و نمایش‌ های موزیکال ازجمله برنامه‌های این فستیوال هستند.

وضعیت بهداشت و درمان در کانادا:

سیستم درمانی یا Medicare کانادا تقریباً ۷۰ درصد از نیازهای مراقبت های بهداشتی مردم کانادا را پوشش می دهد و ۳۰ درصد باقی مانده از طریق بخش خصوصی پرداخت می شود؛این ۳۰ درصد به طور معمول به خدماتی تعلق می گیرد که تحت پوشش درمانی کانادا (Medicare) قرار نگرفته اند؛این خدمات شامل برخی از داروهای تجویزی، مراقبت های چشم و دندانپزشکی هستند.

بسیاری از مردم کانادا این بیمه تکمیلی را از طریق کارفرمایان خود دریافت می کنند یا از برنامه های خدمات اجتماعی ثانویه مرتبط با پوشش گسترده برای خانواده هایی که از کمک های اجتماعی یا جمعیتی آسیب پذیر برخوردارند ، مانند سالمندان، خردسالان و افراد دارای معلولیت استفاده می کنند.

هدف اولیه سیاست مراقبت های بهداشتی کانادا، همانطور که در قانون بهداشت ۱۹۸۴ کانادا مشخص شده است شامل «مراقبت، ارتقاء و بهبود سلامت جسمی و روحی ساکنان کانادا و تسهیل دسترسی معقول به خدمات بهداشتی بدون موانع مالی یا سایر موانع» می باشد.

متقاضیان در روزهای اول ورود به کانادا باید اقداماتی را جهت برخورداری از پوشش بیمه درمانی انجام بدهند؛اگر به صورت خانوادگی به کانادارفتند باید برای هر شخص، کارت درمانی جداگانه تقاضا بدهد؛ فرم لازم جهت ثبت تقاضا را می‌توانید از اداره بیمه ایالتی که در آن اقامت دارید دریافت کند؛ همچنین این فرم از مطب پزشکان داروخانه‌ها و بیمارستان‌ها نیز قابل دریافت است ؛زمانی که به اداره بیمه برای دریافت کارت سلامت مراجعه می‌کنید باید مدارک زیر را به همراه داشته باشید:

 • برگه IMM1000 یا IMM5292
 • maple leaf card
 • پاسپورت یا مدرکی که ثابت کند شما ساکن آن ایالت هستید مانند گواهی‌نامه رانندگی، قرارداد اجاره خانه
 • ارائه کارت بیمه اجتماعی یا I.N البته در مواردی ارائه این مدرک ضروری است.

تا زمانی که فرد تحت پوشش بیمه درمانی قرار نگرفته باشد هزینه استفاده از خدمات پزشکی به صورت آزاد برای فرد محاسبه می شود.

به افراد توصیه می‌شود که پرونده پزشکی خود را در صورت داشتن بیماری خاص به کانادا ببرند و بدین ترتیب در انجام هزینه آزمایشات و معاینه‌های مجدد صرفه‌جویی کنند؛همچنین در صورتی که در کانادا قصد دارد پزشک خود را عوض کند بهتر است از او تقاضا کند تا پرونده پزشکی شما را برای پزشک جدید ارسال کند.

در صورت اقامت در این استان‌ باید در زمان شروع پوشش بیمه باید ۳ ماه در ایالات مذکور اقامت داشته باشد؛در طول مدت سه ماه اول اقامت که دولت کانادا خدمات پوشش بیمه درمانی را در اختیار افراد قرار نمی‌دهد باید با یک شرکت بیمه قرارداد منعقد کند.

در کانادا به ندرت برخی از آزمایش‌ها و داروهای درمانی، تحت پوشش بیمه دولتی قرار ندارند؛ به همین دلیل برخی از اشخاص برای دریافت بیمه تکمیلی اقدام می‌کنند؛ برای استفاده از بیمه تکمیلی باید با یک شرکت بیمه در کانادا قرارداد ببندد تا در صورت لزوم برای استفاده از خدمات درمانی مذکور، مجبور به پرداخت هزینه درمان به صورت آزاد نباشد.

پوشش در کانادا:

نوع پوشش در کانادا تمایز خاص و چندانی با دیگر کشورها ندارد؛فقط لباس سنتی برخی از مردم بومی کانادا که امروزه هم استفاده نمی شود؛با دیگر نقاط این کشور متفاوت می باشد؛ مردم کشور کانادا با توجه به شغل خود لباس رسمی و یا غیر رسمی می‌پوشند.؛مردها برای شرکت در مراسم کت و شلوار می پوشند؛ ولی در بقیه مکان ها بیشتر از شلوار جین و تیشرت استفاده می‌کنند.

خانم های کانادایی نیز برای شرکت در جلسات رسمی و مراسم از کت و دامن و بعضی نیز از کت و شلوار استفاده می نمایند

بنابراین خانم‌های مسلمان در کانادا می‌توانند با داشتن حجاب، گواهینامه رانندگی بگیرند،همچنین در مکان‌های عمومی حاضر شوند، وارد مدارس شوند و در دانشگاه های کانادا حضور پیدا کنند.

اگر فردی محجبه هست بابت زندگی در کانادا نگران نباشد چرا که شما در کانادا بر اساس توانایی‌ ها ارزیابی می شود و نه پوشش فرد.

هنر و صنایع دستی در کانادا:

در کانادا هم کبک و نیوفاندلند به تولید پارچه های بافتنی و فرش های قلاب دار معروف هستند. نوا اسکوشیا در کانادا و ایالات متحده به دلیل لحاف کاری بسیار شناخته شده هستند اما هنر ساخت سرامیک به طور گسترده در همه استان های کانادا رونق دارد

در کانادا نیز صنایع دستی به صورت هنرهای تجسمی مثل عکاسی و نقاشی بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرد. همینطور ساخت مجسمه یا بافت پارچه، که به صورت دستی هستند، در این کشور به عنوان صنایع دستی به شمار می‌آیند؛البته موضوعی مهم که در رابطه با صنایع دستی در این کشور وجود دارد، این است که در کانادا، افراد زیادی بعد از ساکنان اولیه این کشور وارد آن شدند. برای همین مطمئناً این صنایع دچار تغییرات و دگرگونی‌های زیادی شدند. مردم از کشورهای اروپایی و سایر مناطق، با ورود به این منطقه، هنر و فرهنگ خود را نیز به همراه آورند و صنایع دستی کانادا را دچار تغییرات زیادی کردند.

برای همین هم اکنون کانادا آثار دستی متنوع و گوناگونی را در خود جای داده و این تغییر پذیری را پذیرفته است؛همین تنوع باعث جذابیت و مخاطب پسند بودن آنها شده و از این صنایع استقبال به عمل آمده است.

کبک و انتاریو بزرگترین استان هایی هستند که صنایع دستی در آن ها رواج دارد و پس از آن استان بریتیش کلمبیا در رتبه سوم قرار دارد.

خدمات بانکی:

کانادا در سطح جهانی به داشتن سیستم بانکی پیشرفته و کارآمد مشهور است؛ بانک‌ها و موسسات مالی در کانادا معمولا در رتبه های جهانی، رتبه‌های اول را به خود اختصاص می‌دهند.

بانک‌ها در کانادا از لحاظ برخورداری از سیستم امنیتی بسیار مطمئن، جزء بهترین‌ها در دنیا محسوب می‌شوند. از اطلاعات مشتریان در بانک‌های کانادا با به کارگیری سیستم‌های امنیتی بسیار پیشرفته محافظت می‌شود. همچنین بانک‌های کانادا در مقایسه با بانک‌های سایر کشورها، کم‌تر مورد حمله هکرها قرار می‌گیرند. همچنین کم‌تر بانکی در کانادا تاکنون ورشکسته شده است و جالب است بدانید که در کانادا، سپرده‌های مشتریان، تا سقف ۱۰۰۰۰۰ دلار از سوی شرکت بیمه کانادا، تحت پوشش بیمه قرار دارند.

 • RBC (Royal Bank of Canada)-

 RBC یا رویال بانک کانادا بزرگترین بانک کانادا از نظر تعداد شعبه و میزان دارایی است. و تقریبا بهترین خدمات بانک داری (Online)را در بین بانک های کانادایی ارائه می‌دهد و توسط نشریه Global Financeهمین بانک امن دنیا شناخته شده است. بانک رویال کانادا در طول مدت تحصیل به تمامی دانشجویان امکان افتتاح حساب رایگان میدهد.بانک RBCبه تازه واردینی که کارت اقامت دائم دارند یک سال حساب رایگان اختصاص می‌دهد. همچنین تازه واردین به کانادا برای دریافت کارت اعتباری نیاز به داشتن شش ماه تا یکسال سابقه بانکی دارند

 • -TD (Toronto-Dominion)

این بانک دومین بانک بزرگ کانادا از نظر تعداد شعبه و میزان دارایی است و پانزدهمین بانک امن دنیا توسط نشریه Global Financeشناخته شده است. این بانک به افراد بالای شصت سال و به تمامی دانشجویان در طول مدت تحصیل امکان افتتاح حساب رایگان می‌دهد؛ همچنین این بانک از ابتدای افتتاح حساب در ازای دریافت مبلغی به عنوان ودیعه به مشتریان خود کارت اعتباری تخصیص می دهد؛ در حقیقت با بلوکه کردن مقادیری پول در حساب پس انداز شما که برابر با اعتبار کارت اعتباری است، برای شما کارت اعتباری صادر می‌شود.

دانستی ها در مورد کشور کانادا:

 • کانادا دومین کشور بزرگ دنیاست،
 • در کانادا بیشتر از بقیه کشورهای دنیا دریاچه وجود دارد،
 • حداقل ۱۰ درصد جمعیت کانادا گیاه خوار هستند
 • کانادا رکورد پایین ترین دمای ثبت شده دنیا را دارد،
 • کانادا؛ پایتخت مار دنیاست،
 • کانادا؛پایتخت خرس قطبی دنیاست،
 • شهر کبک کانادا از خیلی جنبه ها اولین است،
 •  مونترال دومین شهر بزرگ فرانسوی زبان بعد از پاریس است،
 • کانادا پارک های ملی بسیار بزرگی دارد
 • حدود ۹۰ درصد کانادا غیرقابل سکونت است،
 • کانادا طولانی ترین مرز غیرنظامی دنیا را دارد،
 • کانادا طولانی ترین نوار ساحلی دنیا را دارد.