جمعیت کانادا هر ساله تقریبا ۱ %رشد می کند،افزایش طبیعی تنها ۲۰ % رشد جمعیت و مهاجرت ۸ % دیگر را تشکیل می دهد.

رشد جمعیت برای تحریک فعالیت ها اقتصادی و حفظ کیفیت بالای زندگی کانادا لازم است .اگر کانادا بخواهد که جمعیت آن سالانه یا بیشتر از یک سال به رشد خو ادامه دهد، باید به تدریج سطح تازه واردان خود را از هدف خود ۳۵۰٫۰۰۰ در سال ۲۰۲۱ به حدود ۴۰۰٫۰۰۰ سالانه تا پایان دهه افزایش دهد.

برت هاووس معاون رئیس و اقتصاددان ارشد اسکوشیا بانک نیز معتقد است میزان رشد اقتصادی کانادا در سال جدید در حد متوسط خواهد بود. درمورد بازار مسکن در سال جدید پیش بینی می کند.با وجود اینکه میزان عرضه ی مسکن در تورنتو به پایین ترین حد خود در ۲۰ سال گذشته رسیده است، بازار مسکن وضعیت خوبی داشته باشد.

اقتصاد کانادا در سه ماهه اول سال ۲۰۲۰ ، ۸ % دچار انقباض شده است.این بدترین وضعیت اقتصادی برای کانادا از سال ۲۰۰۹ تا به حال بوده است.

ویروس کرونا کانادا را مجبور به تعدیل برنامه های مهاجرتی خود کرد ، در دوران پس از کرونا اقتصاد کانادا برای  بازیابی و ادامه روند پیشین خود، بیش از حال حاضر به مهاجران نیاز خواهد داشت.

از اوایل سال های دهه نود میلادی مهاجرت مهم ترین نقش در رشد جمعیت را بازی کرده و این روند تا اوایل سال ۲۰۳۰ ادامه خواهد داشت.

اداره آمار کانادا گزارش داد که این کندی در رشد اقتصادی،شدیدترین کاهش سه ماهه پس از بحران مالی سال ۲۰۰۹ بود.زیرا اقدامات برای مهار همه گیری مانند تعطیلی مدارس و مشاغل،بسته شدن مرزها، محدویت های مسافرت،فعالیت اقتصادی را متوقف کرد.

بیتشرین کاهش در ماه مارس بود و در ماه های ژانویه و فوریه رشد اقتصادی کاهش کمتری داشت.

کاهش در بخش خدمات اقامت و غذا ۳۹٫۵ % ، حمل و نقل ۱۲٫۲ % ، حمل و نقل هوایی ۴۰٫۹ % ، تفریحات و سرگرمی ۴۱٫۳ % و خدمات آموزشی ۱۳٫۵ %

تولید ناخالص داخلی کانادا در طی سه ماه ۲٫۱ % کمتر از پایان سال ۲۰۱۹ بود.بیشترین کاهش در تولید ناخالص داخلی تنها در ماه مارس با ۷٫۲ % افت بود این امر ماه مارس ۲۰۲۰ را به بدترین ماه برای اقتصاد کانادا از سال ۱۹۶۱تبدیل کرد.

پورتر اقتصاددان گفت:هزینه های مصرف کنندگان ۹ % و بخش سرمایه گذاری ۲٫۷ % و مسکن تنها ۰٫۴ % کاهش یافته است.

پیش از آنکه کانادا محدودیت های مسافرتی جهت جلوگیری از گسترش ویروس کرونا را اعلام کند، دولت این کشور اعلام کرده بود که برای کمک به رشد اقتصاد کانادا قصد دارد بین سال های ۲۰۲۰ الی ۲۰۲۲ بیش از یک میلیون مهاجر جدید بپذیرد.

در میان اقتصاددانان یک نظر جمعی وجود دارد که اقتصاد کانادا و جهان پس از برطرف شدن مقررات فاصله گیری اجتماعی به سرعت به حالت قبل باز خواهد گشت.این بدان معنی است که افراد بیشتری به بازار کار باز خواهند گشت و فرصت های شغلی بیشتری برای مهاجران به وجود خواهد آمد.

یکی از دلایل نرخ پایین بیکاری پیش از بحران کرونا در کشور کانادا بازنشستگی بیش از ۹ میلیون نفر از نیروی کار بود که همزمان شده بود با رشد روز افزون اقتصاد و این دوباعث به وجود آمدن بازار کار بسیار مناسب برای مهاجران و البته متولدین داخل کانادا شده بود.

مهاجران کارآفرین پس از پایان بحران کرونا با ایجاد کسب و کار های مختلف می توانند برای هموطنان کانادایی خودشغل ایجاد کنند و همچنین به دلیل اینکه اغلب مهاجران با خود مقادیر زیادی پول به کانادا می آورند، می توانند با تزریق این پول به اقتصاد کشور نقش مهمی  در ایجاد شغل ایفا کنند.