چگونه برای گرفتن بلو کارت اتحادیه اروپا اقدام کنیم؟ (آلمان)

این مطلب جهت آگاهی میباشد.

برای اقدام جهت اخذ بلو کارت اتحادیه اروپا به مدارک زیر احتیاج خواهید داشت:

 • فرم درخواستی که توسط شما یا کارفرما پر شده باشد
 • دیپلم از یک مرکز شناخته شده
 • قرارداد کاری معتبر یک ساله از استان میزبان
 • (برای مشاغل فنی) مدرک معادل یا پروانه کار
 • تایید ۵/۱ برابر بودن میانگین حقوق در استان میزبان یا برای مشاغل اقلیت ۲/۱ برابر بودن حقوق استان میزبان
 • اظهارنامه کتبی توسط کارفرمایتان نوشته شده باشد
 • مدارک معتبر سفر
 • تهدید محسوب نشدن برای سیاست‌های اجتماعی، امنیتی یا سلامت استان میزبان
 • ۲ قطعه عکس در سایز عکس پاسپورت که در کمتر از ۶ ماه گذشته گرفته شده باشد
 • تایید درخواست پرداخت دستمزد

در صورت نداشتن مدرک دانشگاهی:

۵ سال سابقه کار در حرفه‌ای مشخص در زمان اقدام جهت اخذ بلوکارت اتحادیه اروپا الزامی می‌باشد.

*به یاد داشته باشید: برای آماده کردن و جمع آوری مدارک مورد نیاز، برای مثال تطبیق صلاحیت یا ترجمه مدارک و دیگر مدارک مشابه، تقریبا به ۴ تا ۶ ماه زمان احتیاج دارید. این روند در برخی ایالت‌ها ممکن است سریعتر طی شود با این حال اگر می‌خواهید درخواست دهید، لازم است این موضوع را به خاطر بسپارید.

 • اغلب ایالت‌های عضو، از کاندیدها می‌خواهند تا برای تنظیم وقت ملاقات در یکی از کنسولگری‌ها یا سفارت‌های مناسب کشور مبدا درخواست دهند، تعداد کمی از ایالت‌های عضو نیز به صورت آنلاین درخواست‌ می‌دهند.
 • امکان دارد درخواستتان توسط شما، کارفرمایتان یا وکیلتان پر شود.
 • درخواست پرداخت دستمزد برای صدور، ۱۴۰ یورو می‌باشد در حالی که ۱۰۰ یورو جهت صدور مجدد بلو کارت اتحادیه اروپا می‌باشد.
 • بعد از اینکه درخواستتان را ارائه دادید، ممکن است لازم باشد حداکثر تا ۳ ماه یا ۹۰روز جهت تکمیل پروسه صبر کنید.
 • شما تا سه هفته پس از رسیدن نتیجه، حق درخواست تجدیدنظر درمورد رد درخواستتان دارید، وکیلتان هم می‌تواند از طرف شما درخواست تجدید نظر دهد.

اظهارنامه کتبی توسط کارفرما

این مدرکی است که کارفرمایتان دال بر دلایل و فواید استخدام شما می‌نویسد. به عنوان ضامن، نوشتن اینکه کارگر تمام شرایط و ملازمات مهم کارفرما را دارد کفایت می‌کند.

میزان حقوق

حقوق دریافتی سالانه به حرفه‌ای که در آن مشغول هستید بستگی دارد. درآمد شما حداقل باید به اندازه حداقل مبلغ مشخص شده باشد تا کاندید مناسبی برای بلو کارت محسوب شوید.

 • برای مشاغلی که کمتر کسی انجام می‌دهد: حقوق محاسبه شده ۳۷٫۷۵۲ یورو می‌باشد.
 • برای فارغ التحصیلان دانشگاهی این مبلغ ۴۶٫۴۰۰ یورو می‌باشد.
 • در مشاغلی که نیازمند ذوق و قریحه فرد می‌باشد، این مبلغ کمتر است اما بدین جهت برای دریافت بلو کارت ساده‌تر است.

ارقام ارائه شده بر اساس حقوق کشور آلمان در طول سال ۲۰۱۴ است. این حداقل حقوق، از سالی به سال دیگر تغییر می‌کند با این حال ارقام به مبلغ سال‌های بعدی نزدیک است.

تطبیق صلاحیت‌ها

روند ارزیابی تفاوت‌ها یا معادل‌سازی صلاحیت‌های حرفه‌ای و کاری که در کشوری دیگر کسب شده در مقایسه با صلاحیت‌هایی که در استان پذیرنده دریافت شده، با عنوان «تطبیق صلاحیت‌ها» شناخته می‌شود. مقصود اینکار مشخص کردن تفاوت محتوا و زمان کسب چنین صلاحیتی می‌باشد. چنین روندهایی توسط قوانین فدرالی کنترل می‌شوند. دستورالعمل اتحادیه در خصوص تشخیص دیپلم‌ها و صلاحیت‌های حرفه‌ای از سال ۲۰۰۵ در حال اجراست و همزمان که شناخت دیپلم‌های اتحادیه اروپا را انجام می‌دهد، موجب دسترسی رایگان به بازار کار نیز می‌شود.

باید تفاوت‌هایی میان مهارت‌های کسب شده و موارد مرتبط در ایالت میزبان وجود داشته باشد، سپس اندازه‌هایی جهت جبران که توسط مقامات ذی صلاح مشخص شدند باید با موفقیت، کامل شوند.

برای دانشجویانی که برنامه‌های مهارتی خود را در یکی از ایالت‌های اتحادیه اروپا گذرانده‌اند، نیازی به «تطبیق صلاحیت‌ها» یا بررسی میزان لازم برای جبران وجود ندارد.

بعد از اتمام آزمون تطبیق مهارت‌ها، مدارک آزمون صادر می‌شوند.

حق‌الزحمه تطبیق مهارت‌ها از ۲۰۰ یورو تا ۶۰۰ یورو می‌باشد، در صورتی که نیاز به ترجمه، گواهی رسمی یا دیگر مدارک باشد، امکان دارد هزینه افزایش یابد.

چگونه آموزش‌ها و صلاحیت‌ها را تطبیق دهیم؟

مشاغل فنی

مشاغل فنی مشاغلی هستند که متقاضی باید پروانه یا مدرک مهارت داشته باشد یا توسط یک فرد یا آژانس قانونی در منطقه‌ای که تصمیم دارد مشغول به کار شود، ثبت نام شده باشد. این مشاغل استانداردهای خاص خود را در زمینه آن فن داشته، و اجازه اداره حرفه خود را نیز دارند.

برای انجام مشاغل تنظیم شده توسط قانون نظیر پیشه‌وری، پزشکی، دندانپزشکی، روان درمانگری، دامپزشکی، پرستاری، مامایی، وکالت، سردفترداری، معلمی، مهندسی، پزشکی تخصصی و موارد مشابه لازم است با دادن آزمون‌ها یا تطبیق مدارک، استاندارهای لازم را فراهم کرد.

سنجش‌های تطبیقی

واژه «سنجش‌های تطبیقی» اشاره دارد به ارزیابی‌هایی که توصیه شده برای روند شناخت، افراد متعهد شوند که کامل می‌کنند. امکان دارد از شما درخواست شود دوره‌ای اضافه بگذرانید، تجربه کاری کسب کنید و آزمون بدهید. به طور اختصاصی‌تر، این عبارت اشاره دارد به جبران فضای خالی و تفاوت‌های عمده میان کشورهایی که اتحادیه اروپا نیستند با اعضای میزبان اتحادیه اروپا.

مشاغل غیرفنی

برای مشاغل غیر فنی به مجوز یا ثبت نام ایالتی احتیاج ندارید. تنها لازم است تحصیل کرده یا باتجربه باشید تا در زمینه دانش یا مهارت خود مشغول به کار شوید. مشاغل سیستم دوال بخشی از این دسته می‌باشند زیرا گواهینامه‌های آن برای موارد مهارتی و تئوری هستند.

مشاغل/حرفه‌های سیستم دوال

حرفه‌هایی که به یادگیری تئوری و عملی احتیاج دارند مشاغل سیستم دوال در نظر گرفته می‌شوند. همچنین آموزش‌های کاری که به تجربه کاری و دانش احتیاج دارند نیز در این دسته قرار می‌گیرند.

چگونه برای تطبیق صلاحیت‌ها می‌توان اقدام کرد؟

بدین منظور شما باید از کشور خود اقدام نمایید. ابتدا برای مجوز عنوان حرفه خود درخواست دهید. اگر تفاوت‌های زیادی وجود داشته باشد شاید مجبور شوید ارزیابی‌های تطبیقی را انجام دهید. اگر نتیجه ارزیابی «مطابق» باشد، اجازه دارید در آن حوزه کاری مشغول به کار شوید. تجربه حرفه‌ای شما در روند تطبیق صلاحیت‌تان در نظر گرفته می‌شود. میزان صلاحیت شما با توجه به محتوا و طول دوره‌ای که گذرانده‌اید سنجیده می‌شود.

ترجمه شده در کاریابی بین المللی خیام.