همه چیز درمورد آزمون OET

استرالیا برای سنجش دانش زبان انگلیسی افراد متقاضی مشاغل گروه پزشکی، دندانپزشکی، پرستاری، داروسازی، دامپزشکی، تکنیسین رادیولوژی، گفتار درمانی، کاردرمانی، کارشناس فیزیوتراپی و اپتومتریست علاوه بر مدرک آیلتس مدرک آزمون او ای تی (OET) را نیز می‌پذیرد.

این امتحان نیز مانند آیلتس و تافل دارای چهار بخش شنیداری، گفتگو، نوشتاری و خواندن است ولی سوالات آن به طور اختصاصی برای همان رشته با لغات تخصصی همان رشته تهیه می شود. افرادی که بتوانند در این امتحان نمره الف یا ب بگیرند می توانند در امتحان تخصصی رشته خودشان در استرالیا شرکت نمایند که در مقایسه با امتحانات ایران امتحان نسبتا آسانی است. از آنجایی که برای گروه پزشکی فرد باید از هر چهار مهارت امتیاز ۷ را کسب نماید و گرفتن این نمره در آیلتس مشکل است، اغلب افراد ترجیح می دهند در امتحان او ای تی شرکت کنند. لازم به ذکر است یکی از ویژگی های آزمون OET تخصصی بودن آزمون در حوزه حرفه ای و مهارتی داوطلبین میباشد. یعنی آزمون گروه دندانپزشکان با آزمون گروه پرستاران متفاوت است. آزمون OET روشی استاندارد و یکپارچه است که در کشورهای استرالیا و نیوزیلند و تنها برای داوطلبان گروه پزشکی قابل قبول است.

بیشتر بخوانید: کدام مدارک زبان انگلیسی مورد قبول اداره مهاجرت استرالیا هستند؟

امروزه این آزمون جایگزینی با ارزش برای آزمون IELTS به شمار می رود و دارندگان مدرکOET با اولویت مضاعف در تمامی مراکز دانشگاهی و حرفه ای کشور استرالیا پذیرش می شوند. ارزشیابی هر مهارت بر مبنای نمرات A,B,C,D,E انجام می گیرد و نمره دریافتی در هر مهارت برای دو سال معتبر است. براساس اطلاعات موجود در اغلب مراکز دانشگاهی و حرفه ای استرالیا، نمره B، حداقل نمره ارزیابی OET برای گروه پزشکی و پیراپزشکی است. همچنین مراکزی در برخی مناطق کشور استرالیا وجود دارند که برای بعضی رشته های گروه پزشکی نمره C را نیز می پذیرند.

کل زمان آزمون OET حدود ۳ ساعت می باشد.

مدت زمان هر بخش از آزمون:

  • Listening Test: 50-60 minutes
  • Reading Test: 60 minutes
  • Writing Test: 45 minutes
  • Speaking Test: 15-20 minutes

آزمون OET چه مزایایی بر دیگر مدارک بین المللی زبان انگلیسی دارد؟ داوطلبان در مهارت های گوش کردن و خواندن به سوالات مشترک و یکسان پاسخ می دهند ولی سوالات در مهارتهای نوشتن و صحبت کردن برای هر رشته تحصیلی به صورت اختصاصی و مجزا ارایه می گردد. به طور مثال پزشکان، دندانپزشکان، پرستاران، ماماها، داروسازان و دامپزشکان در مهارت های خواندن و شنیدن دارای سوالات یکسان هستند ولی در مهارت های نوشتن و صحبت کردن فقط سوالات اختصاصی مربوط به رشته خود را پاسخ می دهند. در صورتی که داوطلبی در آزمون OET شرکت کند و در یک یا چند مهارت نتواند نمره لازم را کسب نماید در آزمون بعد فقط در مهارت هایی که نمره اش به حد نصاب لازم نرسیده شرکت خواهد کرد. (این بدان معنی است که اگر فردی در آزمون OET شرکت کرد و در مهارت های شنیدن، خواندن و سخن گفتن نمره مناسب را کسب نمود ولی در مهارت نوشتن به حد نصاب نرسید، کافی است در آزمون OET بعدی فقط در امتحان مهارت نوشتن شرکت نماید.) براساس قوانین فعلی آزمون OET، هیچ محدودیتی برای شرکت در آزمون های مجدد برای اخذ نمره مناسب در هر یک از مهارت های چهارگانه وجود ندارد.

این آزمون فعلا در ایران برگزار نمیشود. متقاضان ایرانی میتوانند جهت شرکت در این آزمون به امارات، عمان ترکیه یا هند سفر کنند.

جهت اطلاع از کشورهای برگزارکننده این آزمون و تاریخ آزمون ها اینجا کلیک کنید.