همه چیز درمورد آزمون تافل

تافل (TOEFL) مخفف عبارت Test of English as a Foreign Language به معنای «آزمون انگلیسی به عنوان یک زبان خارجی» می باشد.

آزمون تافل معياري است جهت سنجش دانش زبان انگليسي اشخاصي كه ميخواهند در كشورهاي انگليسي زبان درس بخوانند، كار كنند يا به آن كشورها مهاجرت نمايند.

بیشتر بخوانید: کدام مدارک زبان انگلیسی مورد قبول اداره مهاجرت استرالیا هستند؟

این آزمون جامع و معتبر زبان انگلیسی (آمریکائی – American English)  مورد تایید بیش از ۷۵۰۰ کالج و دانشگاه و سایر مراکز آموزشی در بیش از ۱۳۰ کشور جهان میباشد. آزمون تافل (TOEFL) توسط سرویس سنجش تحصیلی (ETS) دانشگاه پرینستون (Princeton) در ۱۶۵ کشور از جمله ایران برگزار می شود.

میانگین سطح مهارت های زبان مورد آزمون بین متوسط Intermediate و پیشرفته Advanced می باشد.

آزمون تافل  به سه شکل برگزار می شود:

  1. تافل کامپیوتری (Computer Based TOEFL): که در ایران برگزار نمی شود.
  2. تافل کتبی/کاغذی (Paper Based TOEFL): که سالی شش بار در کشورهای مختلف از جمله ایران برگزار می شود.
  3. تافل اینترنتی (Internet Based TOEFL): شیوه رایج آزمون تافل به حساب می آید و سالی ۳۰ تا ۴۰ مرتبه در کشورهای مختلف از جمله ایران برگزار می شود.

*هزینه آزمون تافل ۲۱۵ دلار آمریکا میباشد.

*نمره قبولی  کسب شده در آزمون تافل به مدت دو سال دارای اعتبار می باشد.

تافل اینترنتی  TOEFL IBT

این آزمون در اواخر ۲۰۰۵ معرفی شد و به میزان قابل توجهی جایگزین دو نوع دیگر «مبتنی بر کامپیوتر» و «مبتنی بر کاغذ» گردید. این آزمون ابتدا در کشورهای آمریکا، کانادا، فرانسه، آلمان و ایتالیا برگزار گردید و از سال ۲۰۰۶ به کشورهای دیگر نیز به تدریج راه یافت. در این نوع آزمون شرکت‌کنندگان بایستی در تاریخ‌های مشخص شده در محل حوزه آزمون حضور پیدا کرده و از طریق اینترنت آزمون را برگزار کنند. اعتبار مدرک این آزمون با مدارک امتحانات تافل قدیمی یکسان است ولی این آزمون دارای تفاوت‌هایی می‌باشد که از جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
برخلاف تافل قدیمی که بیشتر تاکید بر روی گرامر بود، این آزمون تمامی مهارت‌های زبانی را پوشش می‌دهد.
فاصله زمانی بین شرکت در آزمون و دریافت نتیجه بر روی اینترنت حدود دو هفته می‌باشد.
این آزمون هر ماه چند بار برگزار شده و داوطلبان آزادی عمل بیشتری در انتخاب تاریخ آزمون دارند.
این آزمون ۴ ساعته بوده و دارای ۴ بخش است. هر بخش ممکن است یک یا حتی چند مهارت را مورد آزمایش قرار دهد. یادداشت برداری در این روش بر خلاف روش مبتنی بر کاغذ مجاز است و انتخاب سوالات تقریبا به صورت تصادفی است.

بخشهای مختلف آزمون تافل اینترنتی

امتیازدهی آزمون تافل

آزمون تافل اینترنتی امتیازی بین صفر تا ۱۲۰ دارد.

امتیاز هر بخش مطابق زیر است:

تفاوت های آزمون تافل اینترنتی با تافل کاغذی و کامپیوتری

آزمون تافل اینترنتی (iBT) بخش جدیدی با عنوان «بخش گفتاری» (یا Speaking) دارد و بخش ساختار (Structure) که در آزمون‌های کتبی و کامپیوتری وجود داشت، حذف شده است. گرامر به‌طور غیرمستقیم در بخش‌های دیگر این آزمون مورد سنجش قرار می‌گیرد. سخنرانی‌ها و گفتگوها در بخش شنیداری (Listening) طولانی‌تر شده‌اند و خلاصه نویسی (note taking) نیز مجاز است. در بخش درک مطلب (Reading)، نوع سؤالات متنوع‌ تر شده و به‌عنوان مثال از شرکت کنندگان خواسته می‌شود اطلاعات را طبقه‌بندی کنند و یا جدولی را پر کنند. تایپ کردن هم در بخش نوشتاری الزامی است.