نکات کاربردی درباره‌ی گذرنامه (پاسپورت)

برای دریافت گذرنامه باید از یکی از دفترهای پلیس+١٠ یا مرکزهای پستی، فرم و پوشه‌ی درخواست گذرنامه را تحویل بگیرید و پس از واریز وجوه لازم به شماره‌ حساب‌های اعلام‌شده، تکمیل برگه‌ها و آماده کردن مدارک لازم، آن‌ها را به باجه‌ی گذرنامه‌ی پلیس+١٠ تحویل دهید .
برای داشتن گذرنامه محدودیت سنی وجود ندارد و حتی نوزادان هم می‌توانند گذرنامه‌ی جداگانه داشته باشند. اجازه‌ دریافت گذرنامه، بعد از بررسی مدارک و انجام مصاحبه‌ حضوری کوتاه با متقاضی صادرشده و گذرنامه حداکثر تا ده روز بعد، از طریق پست به نشانی پستی متقاضی ارسال خواهد شد.

اعتبار پاسپورت برای سفر چقدر باید باشد؟

پاسپورت شما به هنگام خروج از کشور می‌بایست حداقل 7 ماه اعتبار داشته باشد.

چرا 7 ماه؟

قوانین هر کشور در خصوص پذیرش مسافر و مدت اعتبار پاسپورت در هر زمان ممکن است تغییر کند.

به‌طور مثال برای سفر به ترکیه تا قبل از آوریل 2014 می‌توانستید بااعتبار حتی 1 ماه هم وارد ترکیه شوید اما از آوریل 2014 به بعد این امکان وجود ندارد یعنی پاسپورتتان باید حتماً 6 ماه اعتبار داشته باشد و اگر کمتر از 5 ماه باشد جریمه می‌شوید و زیر 2 ماه هم اجازه ورود به کشور ترکیه صادر نمی‌شود. قطعاً این قانو هر سال تغییر خواهد کرد.

قوانین مربوط به پاسپورت همراه

اگر در پاسپورت شما اعضای خانواده‌تان هم باشند به‌عنوان افراد در پاسپورت همراه چه قوانینی برایشان اجرا می‌شود؟

برخی از کشورها قوانین متفاوتی دارند؛ برای مثال هند که حتی نوزاد هم باید پاسپورت جداگانه داشته باشد. پیشنهاد ما این است که از همان اول که قصد دارید پاسپورت بگیرید به‌صورت جداگانه برای هر فرد اقدام کنید.

اگر پاسپورتتان همراه است حتماً قبل از خرید تور به مشاور فروش شرکت مجری تور اعلام کنید که شما دارای پاسپورت همراه هستید. یعنی همسر یا فرزندتان توی پاسپورت شما است یا شما در پاسپورت والدینتان هستید.

این مسئله اشکالاتی ایجاد می‌کند مثلاً اگر آقایی در پاسپورت والدین به‌عنوان همراه باشد و 15 سالش تمام‌شده باشد اجازه خروج پیدا نمی‌کند و حتماً باید پاسپورتش را جدا کند. یا اگر خانمی 17 سالش تمام‌شده باشد و در پاسپورت یکی از والدینش باشد اجازه خروج از کشور پیدا نمی‌کند. بنابراین برای اینکه از خسارات احتمالی جلوگیری شود پاسپورت خود را حتماً جدا کنید.

پاسپورت افراد مشمول خدمت

اگر کسی مشمول خدمت سربازی باشد، ‌یعنی وضعیت نظام‌وظیفه‌اش طوری است که سربازی نرفته چگونه می‌تواند پاسپورت تهیه کند و به خارج از کشور برود؟

اگر افرادی که مشمول خدمت سربازی هستند دانشجو باشند با آوردن گواهینامه اشتغال به تحصیل و مراجعه به مراکز نظام‌وظیفه شهر خود و پلیس به‌علاوه 10 و سپردن وثیقه می‌توانند پاسپورت موقت داشته باشند.

اعتبار پاسپورت فقط به‌اندازه طول سفر آن‌ها و رفت‌وبرگشت سفر محاسبه می‌شود و اگر کسی دانشجو نیست و یا گواهی نمی‌تواند داشته باشد، نمی‌تواند از پاسپورت موقت استفاده کند.

ممنوع‌الخروج نبودن

قبل از اینکه اقدام به خرید تور کنید حتماً مطمئن باشید که ممنوع‌الخروج نیستید. شما با مراجعه به اداره گذرنامه می‌توانید از ممنوع‌الخروج بودنتان اطلاع کسب کنید. این‌را هم اضافه کنم که اگر ممنوع‌الخروج باشید و موقع پرواز به شما اجازه پرواز داده نشود کلیه هزینه تور شما سوخت کامل اعلام می‌شود و هیچ مبلغی به شما برگشت داده نخواهد شد بنابراین موضوع ممنوع‌الخروج بودن را جدی بگیرید.

در مورد عکس‌ها به نکات زیر توجه کنید: 

  • از تاریخ گرفتن عکس‌ها نباید بیش‌تر از سه ماه گذشته باشد.
  • برای آقایان نداشتن عینک، کراوات و زیورآلات؛ و برای خانم‌ها و دخترخانم‌های بالای شش سال، رعایت حجاب کامل اسلامی الزامی است.
  • برای فرزندان زیر ١٥ سال که شناسنامه‌ی آن‌ها هنوز عکس‌دار نشده، ارائه‌ی مدارک شناسایی عکس‌دار جهت مطابقت ضروری است.

موافقت رسمی همسر برای زنان متأهل و موافقت رسمی ولی یا قیم برای افراد زیر ١٨سال که تقاضای گذرنامه‌ جداگانه دارند الزامیست.
توجه:  در مورد زنان متأهلی که مقیم خارج از کشور هستند یا همسر غیر ایرانی دارند، داشتن موافقت رسمی همسر ضروری نیست.

ارائه‌ی اصل و فتوکپی مدارک فوت یا طلاق، در مورد زنانی که همسرشان فوت کرده یا طلاق گرفته‌اند، الزامی است.

زنان متأهل که همسرشان مفقودالاثر، غایب یا به هر دلیلی در دسترس نیستند، احتیاج به مجوز دادستان دارند.

افراد زیر ١٨سال در صورت فوت ولی و عدم دسترسی به جد پدری و مشخصات قیم یا ولی قهری، با داشتن مجوز دادستان می‌توانند اقدام به دریافت گذرنامه نمایند.

اصل و فتوکپی کارت پایان خدمت، کارت معافیت دائم یا موافقت نظام‌وظیفه عمومی برای آقایانی که به سن مشمولیت رسیده‌اند الزامیست.
توجه : مشمولینی که به‌جای مدرک نظام‌وظیفه، موافقت کتبی معاونت وظیفه عمومی را جهت دریافت گذرنامه ارائه نمایند، مهر خروج از کشور آن‌ها به استناد همین نامه صادر می‌شود و ممکن است زمان محدودی را شامل شود. لازم است متقاضی به تاریخ خروج از کشور توجه داشته باشد.

موافقت حفاظت اطلاعات یگان خدمتی برای کارکنان شاغل نیروهای مسلح و کارکنانی که کم‌تر از ٥ سال از تاریخ رها شدنشان می‌گذرد الزامیست.
توجه:  کارکنان بالای ٥ سال و بازنشسته لازم است مدارکی مبنی بر مدت‌زمان بازنشستگی ارائه دهند.

توصیه‌های عمومی

  • حضور شخص متقاضی جهت ارائه‌ی مدارک الزامی است.
  • متقاضی فقط در زمان ارائه‌ مدارک می‌تواند مدارک همسر و فرزندان خود را ضمیمه نماید تا به‌عنوان همراه در گذرنامه‌ او درج شوند. حضور همراهان ضروری نیست و پس از چاپ و صدور گذرنامه، امکان اضافه یا کم کردن همراه میسر نیست.
  • گذرنامه‌ها بااعتبار پنج‌ساله و غیرقابل تمدید صادر می‌گردند.
  • هنگام تحویل مدارک، ارائه‌ نشانی کامل پستی متقاضی ضروری است.
  • متقاضیان تعویض گذرنامه، باید اصل و کپی گذرنامه‌ی قبلی خود را ارائه نمایند. کپی باید از صفحه‌ مشخصات و صفحاتی که مهر روادید و ورود و خروج دارند، تهیه‌شده باشد.

به‌هیچ‌عنوان و تحت هیچ شرایطی مدارک هویتی خود مثل گذرنامه، شناسنامه و … را در اختیار افراد ناشناس قرار ندهید زیرا در صورت وقوع هرگونه مشکل یا سو استفاده از این مدارک توسط هر شخص دیگر مسئولیت آن بر عهده شما خواهد بود.

چنانچه گذرنامه خود را برای انجام سفر در اختیار شرکت مسافربری قرار داده‌اید حتماً نسبت به اخذ رسید آن با درج زمان تحویل گذرنامه اقدام نمایید.

هنگام ورود به کشورهای دیگر دقت نمایید تا گذرنامه شما ممهور به مهر ورود شده باشد، لازم به ذکر است حتی در صورت سهل‌انگاری پلیس مرزی، صاحب گذرنامه ازنظر مقامات، متهم به عبور غیرمجاز بوده و عواقب این امر متوجه وی خواهد بود.

در سفر برای اخذ ویزا از سپردن گذرنامه یا هرگونه مدرکی به افراد واسطه خودداری کنید. به اشخاص بدون یونیفورم و کارت شناسایی در فرودگاه‌ها، پایانه‌ها و سایر اماکن که در ظاهر به‌قصد کمک یا کنترل مدرک و در باطن به‌قصد دیگری به شما نزدیک می‌شوند، اعتماد نکنید و از ارائه وسایل و مدارک همراه خود به‌خصوص «گذرنامه» پرهیز نمایید.

سخن آخر

در هر سفر حداقل دو کپی از گذرنامه خود داشته باشید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به این بحث و گفتگو بپیوندید؟
شما هم با سایر کاربران مشارکت کنید!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *