بسیاری افراد برای مهاجرت به قطر معمولا از طریق اخذ ویزای تحصیلی اقدام می کنند تا پس از اخذ پذیرش تحصیل در قطر نسبت به اخذ تابعیت یا شهروندی قطر اقدام کنند، البته شایان ذکر است این روش یکی از روش های مهاجرت به قطر می باشد روش های دیگر نظیر ویزای کار و ویزای سرمایه گذاری نیز وجود دارند. در قطر اخذ تابعیت از طریق تولد فرزند وجود ندارد.

با وجود اینکه دانشگاه های بسیاری جهت تحصیل در قطر وجود دارد اما تنها یکی از آنان خصوصیات رتبه بندی دانشگاه های جهانی QS را به خود اختصاص داده است. به علاوه این دانشگاه رتبه های بالایی را از نظر فعالیت های آموزشی در منطقه عرب به دست آورده است.

علاوه بر تمامی موسساتی که در این منطقه وجود دارد، کشور قطر خانه بسیاری از دیگر شعب دانشگاهی و دیگر موسسات است. این درحالیست که تمامی این دانشگاه ها در «شهر آموزش» تجمع یافته اند. باید بدانید که کشور قطر میزبان بسیاری از دانشگاه های آمریکایی نظیر: دانشگاه Weill Cornell، کالج پزشکی در شهر George قطر، مدرسه روزنامه نگاری و دانشگاه Medill در شمال غربی قطر، دانشگاه Carnegie Mellon در قطر، دانشگاه Virginia در قطر (مدرسه هنر) و دانشگاه تگزاس A&M در قطر خواهد بود.

دیگر موسسات آموزشی در شهرهای قطر مواردی نظیر: آکادمی قطر، مدرسه بین المللی مهندسین، شعب دانشگاه های کانادا دانشگاهCalgary  در قطر، کالج شمال جزیره، مدارس تجاری (HEC پاریس) اروپایی و UCL انگلیسی را در بر خواهند گرفت.

شهرهای آموزشی قطر نه تنها امکانات آموزشی بسیاری را در اختیار افراد قرار می دهند بلکه فرصت های بسیاری نظیر برقراری ارتباط با ساختمان های صنعتی و استفاده از دیگر امکانات آموزشی در قطر نظیر: پارک علم و فناوری و موسسه سیاست های قطر RAND را برای افراد فراهم می کنند.

جالب است بدانید که اوج نوآوری های آموزشی جهانWISE  توسط کشور قطر صورت گرفت. چرا که این کشور در سال ۲۰۰۹ به ساخت پایه های علوم، آموزش و توسعه انجمن های علمی مبادرت ورزید، به علاوه این کشور با هدف راه یافتن نوآوری به مناظر آکادمی و بحث در خصوص عناوین آموزشی در قطر و ماورای آن شروع به کار کرد.

دانشگاه های برتر قطر

این مسئله بسیار روشن است که قطر در رابطه با دراختیار قرار دادن فرصت های آموزشی هیچگونه کوتاهی نمی کند. این درحالیست که این منطقه دانشگاه های ارشد بسیاری را در خود جای داده است. رتبه بندی های اخیر دانشگاه های QS نشان می دهد که منطقه عرب رتبه ۱۱ را در این منطقه بدست آورده است.

بسیاری از دانشگاه های قطر در شمال کشور قطر و به عبارتی دیگر در پایتخت قطر (شهر دوحه) واقع شده اند. جالب است بدانید که دانشگاه دولتی قطر حدود ۱۶۰۰۰ دانشجو را در خود جای داده است. برنامه های آموزشی این مدارس آکادمی برای گرایش هایی نظیر (علوم طبیعی، مهندسی و تجارت) به زبان انگلیسی و برای گرایش هایی نظیر: (هنر، آموزش و علوم اجتماعی) به زبان عربی خواهد بود. ناگفته نماند که دانشکده حقوق، علوم اسلامی، تجارت و اقتصاد، مهندسی، داروسازی و آموزش در این کشور یافت خواهد شد. امکانات آموزشی دانشگاه تحقیقاتی قطر مواردی نظیر: آزمایشگاه ها، تجهیزات فناوری، کتابخانه ها، نسخه های خطی کمیاب و گردشگری های علمی دریایی را در بر خواهد گرفت. بنابراین زبان تحصیل در قطر عربی و انگلیسی می باشد.

در خصوص ساختار دانشجویی فعلی در قطر باید گفت که حدود ۶۵ درصد از دانشجویان متعلق به ملت قطر و ۳۵ درصد مهاجران مقیم در قطر خواهند بود. ناگفته نماند که جمعیت کثیری از آنان (۷۰ درصد) خانم می باشند. بورسیه تحصیلی به دانشجویان خارجی تعلق نمی‌گیرد بنابراین تحصیل در قطر رایگان نیست.

شهرهای دانشجویی قطر

کشور قطر خانه بسیاری از شبکه های تلویزیونی و میزبان جام جهانی ۲۰۲۲ FiFA خواهد بود.

این کشور کوچک یکی از سالم ترین GDP ها در سیاره را به خود اختصاص داده است. جالب است بدانید که ثروت عظیم کشور قطر به دلیل صادر کردن نفت خواهد بود، چرا که این تجارت سودمند به تنهایی حدود ۳۰ درصد از کل تولید ناخالص داخلی را در بر می گیرد. این امر بدان معناست که کشور قطر یکی از بزرگترین خریداران نیرو در جهان می باشد این درحالیست که این کشور توسعه های اقتصادی خود را حتی در چین گسترانیده است. تخمین زده شده است که حد متوسط توسعه اقتصادی از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۰، حدود ۹/۱۲ درصد بوده است. این امر به معنای ادامه این خط سیر به سال های آتی خواهد بود. به علاوه این فرایند نشان دهنده تخلیه میلیاردها بشکه نفت در سال های جاری می‌باشد.

کشور قطر یکی از متنوع ترین مقاصد از جهت تحصیل خواهد بود. چرا که کارگران مهاجر بسیاری از جنوب آسیا، فیلیپین و دیگر کشورهای مختلف در جهان به این کشور سفر می کنند. به خاطر داشته باشید که جهت تحصیل در قطر شما با محدودیت هایی نظیر آزادی بیان روبه‌رو خواهید بود. در سال های اخیر دستگیری ها و اعتراضات قابل توجهی از سوی شاعران، آزادی خواهان و کسانی که جرات اعتراض کردن به دولت و مذهب را داشتند صورت گرفت.

به طور کلی کشور قطر کم محافظه تر از دیگر مناطق عربی خواهد بود، چرا که این امر در فرهنگ و تاریخ آن به وضوح مشاهده شده. موزه هنری اسلامی در شهر دوحه یکی از مثال های روشن در این خصوص است زیرا این شهر حدود ۱۴۰۰۰ سال است که خانه کارهای هنری می باشد. دیگر بناهای فرهنگی مواردی نظیر: مسجد عمومی Grand، موزه شیخ فیصل بن قاسم آل ثانی و مرکز فرهنگ اسلامی را در بر خواهند گرفت.

کسانی که از بودن در هوای گرم بیمی ندارند قادر به لذت بردن و گردش در خلیخ دوحه (تفرجگاه کورنیش) خواهند بود. این درحالیست که امکان گردش در بیابان ها، بازدید از مسابقه تپه دیوانه (در فاصله‌ای ایمن) و بازدید از یکی از پارک های خانوادگی برای آنان وجود خواهد داشت.