اقتصاد قطر در سال ۲۰۲۲

تاثیرات جنگ در اوکراین بر بازارهای کالا و تحریم های اقتصادی مرتبط با آن برای اقتصاد قطر ، بزرگترین صادرکننده گاز طبیعی مایع در جهان ، ثبت است

گذشته از این ، آمادگی برای جام جهانی فوتبال که برای دسامبر ۲۰۲۲ برنامه ریزی شده است. تنوع اقتصادی کشور را تشدید کرده و فعالیت های غیر نفتی را با وجود همه گیری کویید۱۹ تقویت کرده است.

بهبود اقتصادی به خوبی در حال انجام است و علی رغم وقفه های ناشی از کویید۱۹ تولید ناخالص داخلی واقعی ۰٫۳ درصد در سال ۲۰۲۱ رشد کرده و در مقابل ۳٫۶ درصدی سال قبل ، در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۱ با نرخ سالانه ۴% بازگشت و مثبت باقی می ماند.

در سه ماهه سوم سال ۲۰۲۱ شاخص مدیران خرید (pmi) در تمام سال ۲۰۲۱ بالای ۵۰ باقی ماند که منعکس کننده رشد اقتصادی است که در نوامبر به بالاترین سطح ۶۳ رسید و از آن زمان تا کنون بالای ۵۷ بوده است.

برآورد می شود که تولید ناخالص داخلی واقعی در سال ۲۰۲۲ به دلیل افزایش ۱۰ درصدی صادرات هیدروکربن به ۴٫۹ درصد افزایش یابد.رشد مصرف خصوصی ممکن است اندکی کمتر باشد.

افزایش قیمت انرژی ، کاهش تاثیر همه گیری ، بهبود روابط با همسایگان عرب و جام جهانی فوتبال در نوامبر و دسامبر ، محرک های اصلی تولید ناخالص داخلی قطر خواهند بود.

احتمالا  در سال ۲۰۲۳ در بحبوحه  افزایش نرخ بهره کاهش قیمت انرژی و کاهش تقاضا ی خارجی کاهش خواهد یافت.

 سال ۲۰۲۳سال ۲۰۲۴سال ۲۰۲۵سال ۲۰۲۶
تولید ناخالص داخلی۲٫۷ %۲٫۹ %۳٫۶ %۴٫۳ %
تراز مالی کشور۵٫۸ %۳٫۵ %۴ %۴٫۵ %
صادرات کالا۱۱۲٫۱ میلیارد دلار۹۹٫۴ میلیارد دلار۱۰۵٫۱ میلیارد دلار۱۱۰٫۸ میلیارد دلار
واردات کالا۳۲٫۵ میلیار دلار۳۴٫۳ میلیارد دلار۳۶٫۷ میلیارد دلار۳۹٫۹ میلیارد دلار
ذخایر بین الملل۴۳٫۴ میلیارد دلار۴۴٫۷ میلیارد دلار  

 نرخ بیکاری قطر بین سال ۲۰۲۲ تا ۲۰۲۶ در سطح ناچیز ۰٫۲ باقی خواهد ماند

تاریخچه مختصر از اقتصاد قطر

قطر به صورت اماراتی مطلقه و ارثی از میانه سده ۱۹ میلادی توسط خاندان آل ثانی فرمانروایی می شود. قبل از کشف نفت خام ، قطر عمدتا به خاطر شکار مروارید و تجارت دریایی شناخته می شد. این کشور تا سال ۱۹۷۱ تحت الحمایه بریتانیا بود. پس از استقلال در سال ۱۹۷۱ به سبب درآمدهای سرشار نفتی و گاز طبیعی این کشور تبدیل به یکی از ثروتمندترین کشورهای منطقه شد.

شهرهای صنعتی قطر:

 1. دوحه:۸۰% از ساکنان قطر را شامل می شود
 2. الخور: شهری در شمال شرقی کشور قطر دارد. در بخش صنعت ساختمان سازی و استخراج نفت فعالیت عمده ای داشته است.
 3. ام صلال: قطب کارخانه های فولادی و فلزات این کشور است
 4. الوکره: شهرهای مهم صنعتی قطر به حساب می آید. می توان آن را قطب صنعتی کشور قطر داشت.

نرخ بیکاری در قطر

درصد زیادی از مهاجران در قطر ، برای کار این کشور مهاجرت کرده اند. توسعه سریع قطر ، نیاز این کشور به نیروی کار خصوصا در دوحه DOHA در سال های اخیر افزایش داده است. قطر یکی از کشورهای با کمترین نرخ بیکاری در دنیا است. نرخ بیکاری در قطر ۰٫۳% است

با توجه به چشم انداز ۲۰۳۰ یکی از نیازهای این کشور برای ساخت یک کشور توسعه یافته ، نیروی کار زیاد و قوی است در نتیجه پیش بینی کرد پذیرش کارگران نیروی ماهر توسط قطر در سال های آینده هم افزایش یابد.

لیست شرکت های برتر قطر

قطر کشور کوچکی است که از نظر جمعیت بسیار زیاد نیست ، ذخیره نفت این کشور به لطف اقتصاد قدرتمندی که دارد ، آن را از کشوری معمولی به یکی از قدرتمندین و ثروتمندین کشورهای جهان تبدیل کرده است.

 1. قطرگاس:
  به عنوان بزرگترین تولید کننده گاز طبیعی مایع (LNG) در کل جهان رتبه بندی شده است. در سال ۱۹۸۴ تاسیس شد و دفتر مرکزی آن در دوحه قطر واقع شده است.
 2. راس گاز:
  بزرگترین تولیدکنندگان گاز طبیعی مایع در جهان است. این شرکت از نظر تولید گاز طبیعی مایع در رده دومین شرکت بزرگ جهان قرار دارد.
 3. نفت قطر:
  این یک شرکت نفتی است که متعلق به دولت قطر است در سال ۱۹۷۴ تاسیس شده است. نام تجار آن QP است.اکتشاف ، حمل و نقل ، تصفیه، تولید و ذخیره سازی در دوحه واقع شده است.
 4. سوخت قطر (WOQOD) :
  یکی از بزرگترین شرکت های نفتی قطر است و در سال ۲۰۰۲ تاسیس شد. این شرکت فعالیت های مختلف نفتی از جمله ذخیره ، توزیع و بازاریابی سوخت در قطر را انحام می دهد.
 5. کونوکو فیلیپس:
  یکی از شرکت های پیشرو در زمینه انرژی است که در ایالات متحده واقع شده است و در تاریخ ۳۰ آگوست تاسیس شده است.
 6. شرکت بین المللی گاز شورون:
  این یکی از شرکت های پیشرو در زمینه خدمات نفت و گاز مانند اکتشاف ، تولید ، تولید ، حمل و نقل ، پالایش ، بازاریابی و سایر خدمات مرتبط است.
 7. نفت و گاز GE
  این فعالیتهای مختلفی را که مربوط به صنعت نفت و گاز است مانند استخراج ، حمل و نقل ، پالایش ، ذخیره و سایر فعالیتهای مرتبط با این صنعت انجام می دهد
 8. شرکت پتروشیمی قطر
  از نظر تولید اتیلن و پلی اتیلن با چگالی کم یکی از بزرگترین شرکت ها در خاورمیانه است. در سال ۱۹۷۴ تاسیس شد و تولید تجاری خود را از سال ۱۹۸۱ آغاز کرد.
 9. ABM قطر
  این شرکت از سال ۱۹۸۹ خدمات خود را در صنعت بخش نفت آغاز کرده است. خدمات ارائه شده شامل تأمین تجهیزات نفتی است.

صادرات و واردات در قطر

در سال ۲۰۲۰ قطر رتبه ۵۷ اقتصاد جهان از نظر تولید ناخالص داخلی ، عدد ۴۹ در کل صادرات و عدد ۶۸ در کل واردات بود.

بیشترین واردات قطر :توربین های قطر – اتومبیل – هواپیما – جواهرات

بزرگترین صادرات قطر: گاز نفت – نفت خام – نفت تصفیه شده – پلیمرهای اتیلن و کودهای نیتروژنی که بیشتر به ژاپن ، هند ،چین و کره جنوبی و سنگاپور صادر می شود.