عمان

با داشتن یکی از پرجنب و جوش ترین فرهنگ های تاریخ بشریت، کشور عمان دارای فضایی بسیار متفاوت و منحصر به فرد است که آن را از بقیه متفاوت می کند. عمان تاریخ غنی دارد که داستان های قهرمانانه، شجاعانه، خردمندانه، و میهن پرستی را به تصویر می کشد. عمان قدیمی ترین کشور عربی است که در شبه جزیره عربستان تشکیل شده است. زبان رسمی این کشور عربی و دین آن اسلام می باشد.

نظام سیاسی

کشور سلطنت نشین عمان، به عنوان یکی از قدیمی ترین کشورهای  جهان عرب شناخته می شود.عمان از قرن ۱۷ دارای سلطنت مستقل بوده و در قرن ۱۹ یکی از با نفوذ ترین و قدرتمند ترین کشورها در منطقه ی عرب به حساب می آمد. ماهیت حکومت عمان سلطنت مطلقه بوده و تمام امور و فرامین کشور توسط شخص سلطان انجام می شود. عمان تا سال ۱۹۹۶ فاقد هر گونه قانون اساسی بود. به دنبال صدور قانون اساسی نظام سلطنت عمان موروثی تعیین گردید.در نتیجه سلطان رئیس و فرمانده ی کل کشور عمان بوده و اطاعت از اوامر و فرمان های او از واجبات کشور و الزامی است. این کشور همچنین دارای تشکیلات اداری و سیاسی بوده که زیر نظر سلطان اداره میشوند و به سه بخش قوه قضاییه، قوه مجریه و قوه مقننه تقسیم می شوند.

موقعیت جغرافیایی

کشور عمان در نیمکره شمالی و شمال خط استوا قرار دارد. این کشور از سمت شمال با تنگه ی هرمز و خلیج فارس همسایه است. در بیشتر بخش‌های کشور عمان رشته‌کوه‌های بزرگ و سخت‌گذر حجر که از دشت‌ها و جلگه هاي از رأس مسندم شروع و از امتداد امارت رأس‌الخیمه و فجیره و سلطنت عمان می‌گذرد و بیابان‌ها و هامون‌های «الجو» را، می‌پوشاند. در مناطق داخلیه عمان نیز کوههای متعددی وجود دارد. بلندترین قله این رشته‌کوه‌های بزرگ که از این مناطق عبور می‌کند کوه حجر نامیده می‌شود

آب و هوا

کشور عمان به دلیل نزدیکی به خط استوا بسیار گرم و شرجی می باشد. در کویر این کشور هوا خشک و داغ، در مناطق ساحلی گرم و شرجی، و در زمستان هوای معتدل تری دارد.

طبیعت و جاذبه های گردشگری

گرچه خیلی ها این کشور را با کویر گرم و شترهایش می شناسند، اما نباید از طبیعت و جاذبه های گردشگری بینظیر آن گذر کرد. شهر مسقط محبوب ترین جاذبه های گردشگری را در این کشور دارد، اما تنها شهر گردشگری این کشور نیست. در ادامه با چند مورد از جاذبه های گردشگری زیبای این کشور آشنا می شویم:

 • وادی شاب: در منطقه ی شزیه کشور عمان واقع شده و یکی از معروفترین دره های عمان به حساب می آید. در این منطقه آبشار وادی و غار آن و همچنین مزارع پلکانی وجود دارد.
 • گذرگاه مار ها: وادی بینی اوف به گذرگاه مار ها معروف است، اما برخلاف انچه که به ذهنتان می اید مارهای زیادی در این گذرگاه وجود ندارد. با این وجود گردشگران داخلی و خارجی زمانی که از این محل بازدید می کنند، می بایست جانب احتیاط را رعایت کنند.
 • بیابان واهب: این جاذبه ی گردشگری در مرکز عمان واقع شده، و گردشگران خارجی با سفر به این محل می توانند بیشتر با آداب و رسوم های افراد محلی آشنا شوند. گردشگران میتوانند آنجا شتر سواری کنند و یاد در شب اردوگاه راه بیندازند و از مناظر شب و ستارگان در کویر واهب لذت ببرند.
 • راس الجنز: این منطقه در نزدیکی شهر مسقط واقع شده و جز منطقه های محافظت شده به حساب می آید، دلیل آن هم محافظت از لاک پشت های اقیانوس هند می باشد. در این منطقه شما میتوانید شاهد غول آسا ترین لاکپشت های اقیانوس هند باشید.
 • جبل اخضر: نام این منطقه به معنی کوه های سبز است. این محل یکی از زیباترین و چشم نواز ترین منطقه های داخلی و رشته کوه های عمان محسوب می شود. این منطقه بیشتر صخره ای می باشد اما وجود رطوبت در آن، منطقه را برای رونق کشاورزی مناسب کرده. قومی به نام الریامی در این رشته کوه ها زندگی میکنند.
 • حفره هویه النجم یا حفره ی بی ماه: این منطقه در شهر کوچه بیمه واقع شده و خیلی ها معتقدند که این استخر بر اثر اصابت شهاب سنگ به وجود آمده ست. در این استخر ماهی های ریزی وجود دارند که هنگامی که در آب هستید پوست مرده پا و انگشتان شما را می خورند.

زبان رسمی

زبان رسمی در کشور عمان، همانند سایر کشور های حوزه ی خلیج فارس عربی می باشد، اما زبانهای دیگری هم همانند بلوچی و هندی در این کشور استفاده می شود. زبان انگلیسی هم زبان دوم این کشور محسوب می شود.

مذهب

کشور عمان سومین کشور شیعیان در جهان به حساب می اید و از این رو دین رسمی این کشور اسلام می باشد. درصد خیلی کمی از این کشور را دین هند  تشکیل می دهد. گرایش اسلامی مردم به مذهب اباضیه می باشد که از ابتدای تشکیل این فرقه در عمان مرسوم بوده است.

جامعه و فرهنگ

کشور عمان مردمان خونگرم و مهمان دوستی دارد. ابراز خشونت، عصبانیت و رفتارهای نابهنجار و گستاخانه در عمان ممنوع می باشد. مردم این کشور بر این باورند که خوش رفتاری و خونگرم بودن باعث خوشنامی کشورشان می شود، در نتیجه می بایست از هرگونه موقعیت و رفتاری که باعث از بین رفتن اعتبار و آبروشان می شود پرهیز کنند. اگر مایل هستید تا با افراد محلی عکس بگیرید به خاطر داشته باشید که در ابتدا از آنها اجازه بخواهید. هنگامی که از خانه افراد محلی دیدن می کنید رسم است که هدیه ی کوچکی با خود به همراه دشته باشید، و کفش های خود را قبل از ورود به خانه در بیاورید. به یاد داشته باشید که درباره ی مسائل سیاسی ، سلطنت، وسلطان صحبت نکنید. دست دادن بهترین راه تعامل اجتماعی در بین شریک های تجاری است. همینطور از دست دادن، لبخند زدن و صحبت کردن با جنس مخالف بپرهیزید.

عادات و فرهنگ غذا خوردن

اکثر غذاهایی که در رستوران های عمانی سرو میشوند ترکیبی از غذا های عربی، هندی، و پاکستانی می باشد و بیشتر این غذا ها تند هستند. از این نوع غذا ها می توان به شوا، شاورما، مشوی، مجبوس، مشکاک کباب اشاره کرد. قیمت غذا ها در کشور عمان بسیار ارزان می باشد و گردشگران میتوانند از غذا های سنتی این کشور لذت ببرند. بیشتر غذا های کشور عمان را گوشت سرخ شده و بریانی تشکیل میدهد.

حمل و نقل

حمل و نقل عمومی در کشور عمان متفاوت از کشور های دیگر می باشد. برای مثال فقط در پایتخت سرویس های حمل و نقل اتوبوس رانی وجود دارد، در غیر اینصورت سرویس های حمل و نقل در این کشور شامل تاکسی ها،  و خودروهای سفید رنگی می شود که آرم تاکسیرانی روی سقف خودرو شان به چشم می خورد. جالب است بدانید که در این کشور هیچ خط مترو و قطاری وجود ندارد.

سرویس های اتوبوسرانی

سرویس اتوبوسرانی در کشور عمان ارزان ، راحت و بسیار امن می باشد. سرویس اتوبوس رانی از منطقه های اصلی و فرعی را در پایتخت پوشش می دهد و استفاده از این سرویس برای گردشگران و افراد محلی بسایر رایج است. دو نوع اتوبوس در عمان وجود دارد.

*نوع اول اوتوبوس های سفید و نارنجی  در سایز کوچک و اتوبوس های بزرگتر که دارای تهویه ی هوا بوده و راحت تر از نوع اول هستند، همچنین بلیط های این نوع از نوع اول گران تر می باشند.

تاکسی ها معمولی

تاکسی هایی که در سراسر شهر پراکنده اند، بهترین و راحت ترین انتخاب برای رفت و آمد در شهر هستند. تاکسی های نارنجی رنگ شخصی هستند و تاکسی های سفید رنگ  مسیر مشخصی دارند و می توانند بیشتر از یک مسافر را جا به جا کنند.

چرا کشور عمان؟

افرادی که متقاضی کار و زندگی در کشور های خارجی هستند، ممکن است این سوال برایشان پیش بیاید که مزیت زندگی کردن در این کشور ها چیست و چرا باید این کشور را برای کار و زندگی انتخاب کنند. در این بخش به بررسی مزیت های زندگی در کشور عمان می پردازیم.

 • امنیت

عمان کشوری امن است که نرخ جنایت در آن بسیار کم می باشد، پس مشخصا محیط خوبی برای بزرگ کردن فرزندان است. افراد محلی این کشور بسیار خونگرم و مهمان دوست هستند.

 • قیمت خودرو و بنزین ارزان است.

رانندگی کردن در کشور عمان بسیار ارزان است، به اندازه ای که خریدن ماشین شخصی برای خودتان اقتصادی تر از استفاده از وسایل حمل ونقل عمومی می باشد.

 • کار و تجارت در عمان

پیدا کردن کار در زمینه های نفت، درمان، و آموزش بسیار ارزان است. چون مسقط شهر کوچکی است، کار کردن در آن هم بسیار آسان است و همه در این شهر همدیگر را می شناسند.

 • بهداشت

عمان بهترین مراکز بهداشت و درمان را در خود جای داده است. کیفیت بهداشت و درمان در بخش های خصوصی و عمومی بسیار بالاست. این در حالی است که در کشور های دیگر کیفیت بهداشت بسیار کم می باشد.

 • آموزش و تحصیل در عمان

کیفیت تحصیل در عمان بسیار بالاست و مدرسه های خصوصی این کشور امکانات بالایی را دارا هستند. همچنین مدرسه های بین المللی در کشور معلم هایی را با زبان های مختلف از سراسر کشور های مختلف برای آموزش محصلان استخدام  میکنند.

 گواهینامه

همانطور که در بخش های قبل اشاره کردیم هزینه سوخت و خودرو در این کشور کم است. در نتیجه خرید خودرو برای افرادی که در کشور کار می کنند به صرفه تر است. اما رانندگی نیاز به گواهینامه مورد تایید کشور ها را دارد.

افرادی که قصد کار و زندگی در این کشور را دارند، می بایست بعد از گرفتن کارت شهروندی خود، اقدام به گرفتن گواهینامه عمانی کنند. خبر بد این است که اگر شهروند GCC ( شهروند کشور هایی مانند عربستان سعودی، امارات متحده عربی، بحرین، قطر و کویت) نباشید، ممکن است  فرد مجبور شود دوباره امتحان راهنمایی رانندگی دهد.

متقاضیان دریافت گواهینامه در کشور عمان باید حداقل ۱۸ سال برای رانندگی با ماشین های شخصی، و حداقل ۲۱ برای رانندگی با ماشین های سنگین داشته باشند.

نکاتی که به گرفتن گواهینامه در کشور عمان کمک میکند:

قبل از ثبت نام گواهینامه رانندگی، ایده ی خوبیست که با قوانین راهنمایی و رانندگی در عمان آشنا شوید:

 • موتور سوارها در کشور عمان در سمت راست جاده می رانند.
 • راننده ها و مسافران آنها باید حتما کمربند ایمنی ببندند.
 • محدوده سرعت در عمان به این شرح است:۸۰-۴۰ کیلومتر بر ساعت داخل شهر- ۹۰ کیلومتر بر ساعت در جاده ها- ۱۲۰ کیلومتر بر ساعت در اتوبان ها.
 • زمانی که در جاده رانندگی می کنند الزامیست که گواهینامه رانندگی، مدرک ثبت نام خودرو، بیمه ماشین، و معاینه فنی خودرو را همراه خود داشته باشند.
 • قبل از آزمون رانندگی حتما تمرین کنند.

بهترین شهر از نظر کیفیت کار و زندگی

مسقط:

شهر مسقط پایتخت کشور عمان می باشد و در نتیجه مطلوب ترین شهر به حساب می آید. این شهر  توسط کوه ها و بیابان ها احاطه شده است. مسقط یکی از برجسته ترین شهر های کشور عمان به حساب می آید، و به دلیل معماری و زیبایی های طبیعی و جاذبه های گردشگری باشکوهی که دارد، مکان ها و محله های شگفت انگیزی را برای زندگی در اختیار می گذارد. برای مثال:

القروم محله ای شناخته شده که در شمال شهر مسقط واقعا شده و نزدیک به خلیج عمان می باشد. این محله توریستی شامل امکاناتی مانند مغازه ها، مراکز خرید، رستوران ها و پارک ها می شود.

ویژگی های شهر مسقط:

 • هزینه های زندگی در این شهر بسیار ارزان است.
 • کیفیت و استاندارد های آموزش و پرورش در این شهر ارتقا یافته است.
 • در این شهر انواع و اقسام فرهنگ ها و غذا به چشم می خورد و همین ویژگی این شهر را جذاب تر کرده است.

وضعیت بهداشت و درمان:

کشور عمان دارای سیستم بهداشت و درمانی در سطح جهانی می باشد. بزرگترین بیمارستان ها در پایتخت این کشور، شهر مسقط واقع شده است، اما کلینیک های پزشکی، بیمارستان ها و داروخانه ها در سراسر کشور پیدا می شوند. پزشکان متخصص تقریبا همیشه انگلیسی صحبت می کنند، چراکه بیشترشان یا در خارج از کشور تحصیل کرده اند و یا خودشان مهاجر این کشور هستند. سلطنت خدمات بهداشتی رایگانی را برای شهروندان عمانی و همچنین مهاجرانی که اهل کشورهای GCC (بحرین- کویت- عربستان سعودی- قطر- امارات متحده عربی- عمان) هستند فراهم کرده است. متاسفانه بیشتر مهاجران واجد شرایط استفاده از خدمات درمان عمومی نیستند و باید از خدمات درمانی خصوصی برای خود و خانواده استفاده کنند، گرچه مهاجران از امکانات پزشکی پیشرفته و پزشکان ماهر در سراسر کشور بهره می برند.

این خدمات درمانی شامل مراقبت های اولیه، قرارهای درمانی تخصصی، و تقریبا تمام درمان های پزشکی می شود.  اگر مهاجر هستید اما توسط دولت عمان استخدام شده اید، این خدمات درمانی شامل حال شما می شود. اگر شما جز کشور های GCC نباشید و در بخش های خصوصی مشغول به کار شوید، سیستم خدمات درمان عمومی رایگان عمان شامل حال شما نمی شود و باید بیمه خصوصی بگیرید.

جشن ها در کشور عمان

در کشور عمان جشن ها و تعطیلات عمومی معمولا در اول سال اعلام می شود.

جشن هایی که در کشور عمان برگذار می شوند چی هستند؟

روز ملی عمان

روز ملی عمان هر سال در تاریخ ۱۸ نوامبر در سراسر کشور جشن گرفته می شود. این روز یکی از مهم ترین جشن ها در کشور عمان به حساب می اید و مردم عمان استقلال خود را از کشور پرتقال جشن می گیرند. عمان قدیمی ترین کشور مستقل عرب در جهان است.

عید الفطر و عید الادها(عید قربان)

این دومهم ترین و اصلی ترین جشن های اسلامی در سراسر کشور است. عید الفطرنقطه ی پایان رمضان است، در حالیکه عید الادها (عید قربان) جشن قربانی کردن به حساب می اید. این جشن ها ممکن است چهار روز طول بکشد.

فستیوال مسقط:

جشن مسقط در دو ماه اول سال برگذار می شود. این واقعه فرهنگی، تنوع سنت ها و فرهنگ های کشور عمان را به نمایش می گذارد.

نوع پوشش

 اگر فرد قصد کار و زندگی در کشور عمان را دارد، یکی از چیز هایی که باید در نظر داشته باشد نوع پوشش و طرز لباس پوشیدن است. به دلیل اسلامی بودن کشور عمان، وقتی حرف از لباس پوشیدن می شود، مردم این کشور بیشتر تمایل دارند تا سنتی تر و محافظه کار تر عمل کنند.

طرز پوشش در عمان برای آقایان راحت تر است. اگرچه آقایانی که قصد زندگی در این کشور را دارند، باید دستورالعمل های زیر در نظر داشته باشند:

*هنگام بیرون رفتن در ملاءعام، آقایان بهتر است لباس و شلوار بلند به تن داشته باشند.

*تیشرت و بلوز های آقایان باید شانه هایشان را بپوشاند.

در عین حال خانم ها نیز باید به دستورالعمل های زیر توجه داشته باشند:

*بهتر است لباس گشاد به تن داشته باشند.

*شانه ها و دست هایشان باید پوشیده باشد.

علاوه بر این باید یک شال در کیف شان برای احترام به مکان های مذهبی داشته باشند.

هنر و صنایع دستی

عمان جز کشور های برجسته ایست که از صنایع دستی حمایت می کند.  دولت عمان اهمیت زیادی برای این صنعت قائل است، چراکه این صنعت بازتاب فرهنگ اجتماعی و یکی از مهم ترین میراث هایی است که الهام بخش کشور عمان است. در ادامه به برخی از صنایع دستی این کشور اشاره می شود:

 • خنجر ها و شمشیر ها

یک خنجر معمولی و یا قلاب دار مهم ترین جز لباس عمانی ها به حساب می آید. عمانی ها شدیدا خواهان خرید این خنجر ها و پوشیدن آن ها برای مراسم های رسمی، جشن های ملی، و عروسی ها هستند. قیمت این خنجر ها بسته به مواد خام استفاده شده در آن ها فرق می کند. خنجر های نقره ای در بین عمانی ها مرسوم تر هستند.

 • حلوای عمانی

حلوای عمانی در داخل و خارج از کشور عمان شهرت زیاد دارد، و نشانه سخاوت و برتری مردم این کشوراست. حلوای عمانی در تمام لحظه های خوشی و غم همراه مردم عمانی می باشد. طعم این حلوا بسته به منطقه ای که در آن پخت می شود فرق دارد

 • سفالگری

هنر سفالگری مدرکی ماندگار و مشخص برای تمدن جهانی است، زیرا نشان دهنده میزان توسعه و پیشرفت کشور است. اگرچه هنر سفالگری یکی از ساده ترین شکل های هنر است، اما در حقیقت به دلیل ذات بدوی و قدیمی آن یکی از سخت ترین مبادله های کالا به شمار می رود، چرا که بخشی از هنر محسوب می شود. سفالگری در کشور عمان یک صنعت قدیمی است.

خدمات بانکی

پول رایج کشور عمان ریال است. در کنار بانک مرکزی عمان، بانک های محلی قابل اعتماد این کشور شامل؛بانک ظفار، بانک مسقط، بانک ملی عمان، و بانک عربی عمان می باشد.

بانک ها در این کشور در روز های یکشنبه تا پنجشنبه از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ ظهر و ۲:۳۰ تا ۶ عصر و در روز جمعه از ساعت ۸ صبح تا ۱۱:۳۰ باز می باشند.

باز کردن حساب بانکی در عمان

برای باز کردن حساب در بانک های کشور عمان باید مدرکی دال بر شهروندی خود ارائه دهید. همچنین مدارک شناسایی مانند، گذرنامه، و مدرکی از کارفرمای جدید فرد که جزئیات حقوق در آن ذکر شده باشد را همراه خود داشته باشید. بعضی از بانک ها نیز سند مالکیت خانه و آدرس خانه فرد را درخواست خواهند کرد. حساب باز کردن در بانکی که کارفرمای فرد در آن حساب دارد، این پروسه را آسان تر خواهد کرد. اگر فرد سرپرست خانوار است، اعضای خانواده هم می توانند حساب باز کنند ولی به اجازه نفراصلی نیاز است.

دانستنی هایی در مورد کشور عمان

 • غزال عربی حیوان ملی این کشور به حساب می اید.
 • دانشگاه سلطان قابوس اولین دانشگاه بنا شده در کشور عمان می باشد.
 • عمانی های بهترین پرورش دهنده های اسب های عربی هستند.
 • ۷۵ درصد مردم عمان را مسلمانان تشکیل می دهند.