بر اساس گزارش بانک جهانی، عمان یکی از بهترین کشورهای بهبود یافته اقتصادی برای آغاز تجارت و همچنین سهولت نفوذ در بانک های جهانی  برای سال ۲۰۱۷ شناخته شده است و رتبه نخست سهولت شروع کسب وکار را در بین سایر کشورهای شورای همکاری خلیج فارس به خود اختصاص داده است.

عمان کشوری امن برای سرمایه گذاری است  و بازار خوبی برای محصولات ایرانی دارد و همچنین می تواند پل مناسبی برای دسترسی به بازار سایر کشورها، به ویژه کشورهای آفریقایی باشد. مسئله ی دیگر تعرفه ی گمرکی صفر بین عمان و کشورهای آمریکا و سنگاپور است که به موجب آن صادرات مجدد کالاهای ایرانی از عمان به این کشورها هزینه ی پایینی دارد. بنابراین از کشور عمان، می توان به عنوان دروازه ورود به تجارت جهان نام برد.

در حوزه سرمایه گذاری، شرکت های عمانی به مشارکت و فعالیت در ایران علاقه مند هستند، بانک های عمان هم آماده ارائه تسهیلات بانکی با نرخ سود اندک به پروژه های سرمایه گذاری ایران در عمان می باشند. با توجه به دانش فنی و تولیدات داخلی که در ایران وجود دارد، می توان با عمان مشارکت کرد که نتیجه آن، صادرات مواد اولیه ایران و همچنین صادرات خدمات فنی و مهندسی خواهد بود.

تولید ناخالص داخلی: (GDP)

مجموع تولید ناخالص داخلی در سال ۲۰۱۵ برابر با ۸۳/۶۹ میلیارد دلار بوده است. طی ۵۵ سال اخیر بالاترینGDP  مربوط به سال ۲۰۱۴ با ۰۳/۸۱ میلیارد دلار است. در سال ۲۰۱۵ تولید ناخالص داخلی با کاهش ۱۰/۱۴ درصدی مواجه گردید که علت این امر به کاهش جهانی قیمت های نفت برمی گردد. سهم نفت و گاز در تولید ناخالص داخلی این کشور ۵۱ درصد است. ۳۷ درصدGDP  مربوط به بخش خدمات، ۶ درصد سهم تولیدات صنعتی و معدن، ۵ درصد مربوط به بخش ساختمان و توزیع آب و برق و یک درصد باقیمانده سهم بخش کشاورزی است.

دولت عمان برای سال ۲۰۱۷ رشد تولید ناخالص داخلی در بخش نفتی معادل ۲ درصد و برای فعالیت های غیرنفتی ۷/۴ درصد پیش بینی کرده است. همچنین در نظر دارد در مجموع سهم نفت در تولید ناخالص داخلی را به ۲۶ درصد کاهش دهد.

سرانه تولید ناخالص داخلی عمان در سال ۲۰۱۵: معادل ۱۵۳۰۶ دلار بوده است. رقم سرانه عمان از سال ۲۰۰۹ روند کاهشی را آغاز کرده است که شاید یکی از دلایل آن افزایش آمار کارگران هندی و پاکستانی و بنگلادشی مقیم عمان باشد.