روش هاي پیدا کردن کار در استراليا

شاید یکی از مهم ترین کارهایی که باید بکنید این است که رزومه یا CV خود را به سبک یا استایل استرالیایی تنظیم کنید و نامه ای مختصر و کوتاه بنویسید و ضمیمه آن کنید که در آن به وضعیت ویزای خود به روشنی اشاره کرده باشید.

در هنگام اقدام برای کار شرایط مورد نیاز کارفرما را به دقت مرور کنید. در بسیاری از موارد افرادی که برای آن کار اقدام می کنند باید حداقل دارای اقامت دائم استرالیا باشند.

به «همه» کارفرمایانی که فکر می کنید می توانند به صورت بالقوه فرصتی شغلی را در اختیار شما قرار دهند یک تقاضا نامه بفرستید. این گونه نامه ها که معمولا از آنها با عبارت cold letter of application نیز نام می برند باید به همراه رزومه شما برای آنها ارسال شود و در واقع در این نامه شما در دسترس بودن خود را برای انجام آن کار به کارفرمای مذکور اطلاع می دهید. برای این کار حتی می توانید از وبسایت www.yellowpages.com.au  برای پیدا کردن نشانی کارفرمایان نیز استفاده کنید.

به یاد داشته باشید در تمامی مکاتبات خود و حتی در رزومه خود در صورت امکان یک نشانی پستی در داخل استرالیا را به همراه یک شماره موبایل استرالیایی یا یک آدرس ایمیل برای هر گونه ارتباط کارفرما با خود درج کنید.

در صورت امکان به کارفرمایان بگویید که حتی برای شرکت در مصاحبه های شغلی از طریق skype یا به صورت حضوری آمادگی دارید.

هیچگاه انتظار نداشته باشید در همان سطح یا بالاتر از سطحی که در خارج از استرالیا به کار مشغول بوده اید، در استرالیا به کار مشغول شوید. تجربه بسیاری از مهاجران به استرالیا ثابت کرده است که به دلیل نداشتن تجربه کاری در استرالیا آنها مجبور شده اند تا چند قدم به عقب بروند و به زبان ساده تر از کارهایی شروع کنند که در مقایسه با کار قبلی آنها در ایران از سطح پایین تری برخوردار بوده است.

در هنگام جستجو برای یافتن کار استمرار و ممارستی به مراتب بیشتر به خرج دهید.

هیچگاه در هفته نخستی که به دنبال کار می گردید انتظار نداشته باشید پیشنهاد شغلی به شما ارائه شود. برای آن دسته از افرادی که مقیم دائم کشور استرالیا هستند، به طور متوسط، این زمان می تواند بین یک تا هشت هفته و گاها بیشتر از آن طول بکشد.

سبک جستجوی شما بسته به نوع شرایطی که دارید یا تخصصی که از آن بهره مند هستید یا تجربه کاری که دارید و در نهایت نوع کاری که به دنبال آن می گردید می تواند گوناگون باشد اما در ادامه به روش های متداولی که امروزه بسیاری از آنها برای یافتن کار استفاده می کنند،  می پردازیم.

۱٫ بررسی وب سايت هاي کاريابي

ثبت رزومه در بهترین وب سایت های کاریابی و پیگیری فرصت های شغلی آن وب سایت ها یکی از رایج ترین و موثرترین روش ها برای پیدا کردن کار در کشور استرالیا می باشد.

seek.com

jobsearch.gov.au

adzuna.com.au

bluecollar.com.au

jobnet.com.au

۲٫ جستجوي کار در روزنامه هاي استراليايي

در همه روزنامه هاي استراليا معمولاً بخشي به نام position vacant وجود دارد. نسخه روز شنبه براي جستجوي کار بهترين گزينه مي باشد. برای جستجو لازم نیست این روزنامه ها را بخرید، معمولاً بسیاری از کتابخانه های ملی، روزنامه های معتبر را برای بازدیدکنندگان در محلی مخصوص قرار می دهند. با رفتن به کتابخانه نزدیک محل سکونت خود می توانید از این روزنامه ها و همچنین خدمات اینترنتی آنها به صورت رایگان استفاده کنید.

۳٫ networking یا معاشرت و گفت و گو با افراد همفکر

اگر چه ممکن است این روش برای تازه واردین استرالیا مناسب نباشد اما معمولاً براي مديران و سطوح اجرايي و حرفه اي مناسب مي باشد.

۴٫ سفارش چاپ آگهي در روزنامه هاي معروف استراليايي

با اين کار تخصص خود را در بخش مربوطه روزنامه، آگهي نمائيد.

۵٫ پيدا کردن کار به صورت شخصي

بسياري از کمپاني ها براي جذب نيروي کار آگهي چاپ نمي کنند و فرصت های شغلی به واسطه کارمندان آن مجموعه به اطلاع افرادی که جویای کار هستند می رسد. برخی حتی بر این باور اند که وقتی به دنبال کاری می گردید که نیاز به تجربه یا مدرک خاصی ندارد، مهم نیست که چه می دانید اما مهم است که چه کسانی را می شناسید.