راهنمای تایید مدارک تحصیلی برای ترجمه رسمی

برای تایید مدارک تحصیلی جهت ترجمه رسمی به سامانه خدمات آموزشی به آدرس زیر مراجعه نمایید:

www.mad.saorg.ir

توجه: حتما از مرورگر اینترنت اکسپلورر IE استفاده کنید.

مرحله اول: قبل از ارسال درخواست، حتما «دستورالعمل متقاضیان» را مطالعه کنید.

مرحله دوم: به قسمت «درخواست تایید مدارک» وارد شده و در صفحه اول بعد از ثبت اطلاعات شخصی، اسکن عکس و وضعیت نظام وظیفه (در صورت دانشجو بودن یا داشتن معافیت تحصیلی، نامه مربوطه را در قسمت نظام وظیفه پیوست نمایید) کد رهگیری اعلام می‌شود.

مرحله سوم: تکمیل درخواست

ادامه درخواست را زده و وارد صفحه اطلاعات تحصیلی شوید؛ در این مرحله در قسمت مقطع اصلی (چنانچه بیشتر از یک مقطع تحصیلی نیاز به تایید دارید) بالاترین مقطع را انتخاب کنید تا امکان ثبت مقاطع پایین‌تر نیز فعال شود. سپس بر اساس نوع درخواست (دانشنامه، ریز نمرات و …)، اسکن مدارک را به صورت فایل زیپ شده یا pdf با حجم کمتر از ۲ مگابایت پیوست نمایید و بعد از تکمیل اطلاعات، ویرایش درخواست را زده و مبلغ اعلام شده (دانشگاه ۲۳۰,۰۰۰ ریال، ریزنمرات ۱۷۰,۰۰۰ ریال، رتبه ۶۰,۰۰۰ ریال، گواهی ۱۱۵,۰۰۰ ریال) را از قسمت پرداخت به صورت اینترنتی واریز نمایید تا در دست بررسی قرار گیرد.

مرحله چهارم: پیگیری درخواست

از قسمت «پیگیری درخواستِ» سامانه، از وضعیت درخواست خود مطلع شوید، و بعد از بررسی و اعلام تایید دانشگاه‌ها، بررسی سازمان نیز انجام و در صورت تایید، از پیگیری درخواست همین سامانه تاریخ، آدرس و نحوه پست اصل مدارک اعلام می‌شود. و بعد از دریافت نوبت پست، در صورت تمایل می‌توانید برای تایید اصل مدارک از ساعت ۸:۱۵ الی ۱۱:۳۰ به سازمان مراجعه نمایید.

نکات مورد توجه:

متقاضیان برای ثبت کامل اطلاعات در سامانه می‌بایست تصویر مدارک تحصیلی مورد نیاز را بر حسب نوع تقاضا، به صورت فایل زیپ شده یا pdf پیوست نمایند:

 • تصویر پشت و روی دانشنامه
 • تصویر پشت و روی گواهینامه پایان تحصیلات (که در آن تعهد خدمت آزموش رایگان، تعهد بورس و وام تحصیلی صندوق رفاه دانشجویان عنوان نشده باشد)
 • فرم نحوه انجام تعهد خدمت آموزش رایگان درمورد دانش‌آموختگان دوره روزانه
 • فرم نحوه انجام تعهد خدمت آموزش رایگان دانش‌آموختگانی که در مقطع قبلی دانش آموخته دوره روزانه بوده‌اند
 • تصویر دانشنامه یا گواهینامه پایان تحصیلات مقطع قبلی در مورد دانش آموختگانی که دوره شبانه، غیر انتقاعی، آموزش الکترونیکی، بین‌المللی، فراگیر، نیمه حضوری، پیام نور و دانشگاه جامع علمی کاربردی بوده‌اند.
 • تصوریر گواهی اشتغال به تحصیل ممهور به مهر و امضا ریاست، مدیر یا معاون آموزش دانشگاه، پژوهشگاه، موسسه و …

درمورد افرادی که تعهد خدمت آموزش رایگان را از طریق کاریابی لغو نموده‌اند لازم است تصویر پشت و روی کارت پایان خدمت یا معافیت نظام وظیفه عمومی اسکن شود.

مدارک تحصیلی زیر بدون ثبت نام در سامانه و با مراجعه حضوری با رعایت موارد زیر به تایید می‌رسد:

 • مدارک تحصیلی دانشجویان یا دانش آموختگان غیر ایرانی
 • دانش اموختگان سال تحصیلی ۱۳۷۰ به قبل که نام دانشگاه آنها در سامانه نمی‌باشد (به طور مثال دانشگاه آذرابادگان، تبریز فعلی)
 • سرفصل (شرح) دروس با تایید دفتر شورای گسترش آموزش عالی وزارت علوم (میدان صنعت، بلوار خوردین، خیابان هرمزان، نبش پیروزان جنوبی)
 • گواهی‌های تایید اعتبار دانشگاه صادره از اداره کل امور دانش‌آموختگان سازمان مذکور مبنی بر قبولی و رتبه دانشجویان
 • اصل نامه سازمان سنجش آموزش کشور ممهور به مهر و امضا سازمان مذکور مبنی بر قبولی و رتبه دانشگاهی
 • خانم‌هایی که مدرک تحصیلی آنها دارای عکس محجبه نمی‌باشد با در دست داشتن اصل مدارک تحصیلی و تصویر برابر اصل شده مدارک مذکور توسط دفاتر اسناد رسمی
 • دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی انحلال یافته
 • دانش‌آموختگان مقاطع کاردانی، کارشناسی پیوسته، کارشناسی ناپیوسته و کارشناسی ارشد که دارای مدارک معادل با مجوز وزارت علوم می‌باشند ابتدا مدارک را به تایید دفر اموزش‌های آزاد وزارت علوم (میدان صنعت، بلوار خوردین، خیابان هرمزان، نبش پیروزان جنوبی) برسانند. (دانش‌آموختگان مقطع کارشناسی ارشد علاوه بر مدارک تحصیلی با تایید دفتر آموزش‌های آزاد، باید گواهی صادره از سازمان سنجش آموزش کشور ممهور به امضا و مهر سازمان مذکور مبنی بر قبولی در آزمون جامع دوره‌های معادل را نیز در هنگام تایید ارائه نمایید.)