هزینه زندگی در ترکیه تا حد زیادی قابل کنترل است و مثلی بین ایرانیان ترکیه رایج است که «در ترکیه هر چه قدر دخل داشته باشی همان قدر خرج داری». واحد پول کشور ترکیه، لیر  ترکیهTL  است که سال ها است دارای جایگاه ثابت ومستحکمی در بازارهای جهانی می باشد و برابری آن با دلار بین 2.6 تا 2.7 متغیر است.

هزینه کرایه ماهیانه

هزینه کرایه ماهیانه براساس رزیدنس، سال ساخت، امکانات پروژه یا خانه متفاوت است به عنوان مثال حداقل 600 لیر برای خانه های بدون اثاث و 900 لیر برای خانه های مبله می باشد، در ترکیه هزینه پیش برای خانه به صورت 2 یا 3 هزینه کرایه می باشد ولی با توجه به شرایط در بعضی موارد هزینه کرایه 6 ماه بعنوان پیش دریافت می گردد و 10 در صد کل مبلغ، کرایه یکسال کمیسیون املاک می باشد. هزینه مصرف خوراک و…. یک نفر حدود 500 لیر می باشد البته این عدد حداقل در نظر گرفته شده است.

هزینه پوشاک بسیار ارزانتر از ایران می باشد به عنوان مثال شلواری را که در کارگاه های ترک دوخته می شود با 20000 تومان می توان خرید، همچنین شلوار برند 60000 تومان. در صورتیکه همین شلوار در ایران حداقل 150000 تومان می باشد.

هزینه های حمل ونقل به نسبت ایران گرانتر است ولی با وجود وسایل نقلیه عمومی مانند اتوبوس، مترو، ترم وای و… هزینه ها را می توانید مدیریت کنید.

هزینه های خوراک به نسبت ایران کمی گرانتر است به عنوان مثال گوشت قرمز حداقل 35000 تومان و گوشت مرغ حدود 10000 تومان می باشد.

وسایل الکترونیکی و دیجیتالی مانند گوشی تلفن، لپتاپ و تبلت به نسبت ایران کمی گرانتر است.

عددی برای تفریحات مانند رستوران ها، دیسکو، کنسرت و… کنار بگذارید چون این تفریحات را نمی توان براحتی از زندگی روزمره حذف کرد.

هزینه های پزشکی و خدمات درمانی در صورت داشتن بیمه خوب تقریبا مانند ایران است ولی کیفیت خدمات ارائه شده به مراتب بسیار بهتر از ایران است ولی بدون بیمه معاینه ساده هزینه ای حدود 150 هزار تومان در بر دارد.

نکته مهم در مدیریت هزینه های زندگی نزدیکی محل خانه به محل کار است، با توجه به دوری مسافت و هزینه های بالای حمل و نقل این مورد را حتما در نظر بگیرید.

هزینه زندگی یک نفر در استانبول در صورت مدیریت هزینه ها حداقل ماهیانه 1000 تا 1500 لیر است.