هزینه زندگی در ترکیه تا حد زیادی قابل کنترل است و مثلی بین ایرانیان ترکیه رایج است که «در ترکیه هر چه قدر دخل داشته باشی همان قدر خرج داری». واحد پول کشور ترکیه، لیر  ترکیهTL  است که سال ها است دارای جایگاه ثابت ومستحکمی در بازارهای جهانی می باشد و برابری آن با دلار بین ۲٫۶ تا ۲٫۷ متغیر است.

هزینه کرایه ماهیانه

هزینه کرایه ماهیانه براساس رزیدنس، سال ساخت، امکانات پروژه یا خانه متفاوت است به عنوان مثال حداقل ۶۰۰ لیر برای خانه های بدون اثاث و ۹۰۰ لیر برای خانه های مبله می باشد، در ترکیه هزینه پیش برای خانه به صورت ۲ یا ۳ هزینه کرایه می باشد ولی با توجه به شرایط در بعضی موارد هزینه کرایه ۶ ماه بعنوان پیش دریافت می گردد و ۱۰ در صد کل مبلغ، کرایه یکسال کمیسیون املاک می باشد. هزینه مصرف خوراک و…. یک نفر حدود ۵۰۰ لیر می باشد البته این عدد حداقل در نظر گرفته شده است.

هزینه پوشاک بسیار ارزانتر از ایران می باشد به عنوان مثال شلواری را که در کارگاه های ترک دوخته می شود با ۲۰۰۰۰ تومان می توان خرید، همچنین شلوار برند ۶۰۰۰۰ تومان. در صورتیکه همین شلوار در ایران حداقل ۱۵۰۰۰۰ تومان می باشد.

هزینه های حمل ونقل به نسبت ایران گرانتر است ولی با وجود وسایل نقلیه عمومی مانند اتوبوس، مترو، ترم وای و… هزینه ها را می توانید مدیریت کنید.

هزینه های خوراک به نسبت ایران کمی گرانتر است به عنوان مثال گوشت قرمز حداقل ۳۵۰۰۰ تومان و گوشت مرغ حدود ۱۰۰۰۰ تومان می باشد.

وسایل الکترونیکی و دیجیتالی مانند گوشی تلفن، لپتاپ و تبلت به نسبت ایران کمی گرانتر است.

عددی برای تفریحات مانند رستوران ها، دیسکو، کنسرت و… کنار بگذارید چون این تفریحات را نمی توان براحتی از زندگی روزمره حذف کرد.

هزینه های پزشکی و خدمات درمانی در صورت داشتن بیمه خوب تقریبا مانند ایران است ولی کیفیت خدمات ارائه شده به مراتب بسیار بهتر از ایران است ولی بدون بیمه معاینه ساده هزینه ای حدود ۱۵۰ هزار تومان در بر دارد.

نکته مهم در مدیریت هزینه های زندگی نزدیکی محل خانه به محل کار است، با توجه به دوری مسافت و هزینه های بالای حمل و نقل این مورد را حتما در نظر بگیرید.

هزینه زندگی یک نفر در استانبول در صورت مدیریت هزینه ها حداقل ماهیانه ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ لیر است.