راههای بسیاری جهت دریافت اقامت در ترکیه وجود دارد ولی در اینجا متداول ترین و راحت ترین راه ها عنوان شده است:

-ازدواج: از طریق ازدواج با یک شهروند ترکیه می توان اقامت این کشور را دریافت کرد.

-استخدام: با توجه به تخصص و حرفه مورد نیاز، شرکت های ثبت شده در ترکیه می توانند برای فرد مورد نظر خود از وزارت کار این کشور درخواست اجازه کار کرده و در صورت مثبت بودن نتیجه این درخواست و دریافت اجازه کار به آن فرد اقامت یک ساله داده می شود.

-خرید ملک: بنا بر قانون شماره ۶۴۵۸ که در تاریخ ۱۱/۴/۲۰۱۳ در روزنامه رسمی جمهوری ترکیه منتشر شد، اتباع خارجی با خرید ملک می توانند اقامت یک ساله این کشور را گرفته و تا هشت سال این اقامت را تمدید کرده و پس از هشت سال می توانند برای اقامت دائم مراجعه نمایند.

-تحصیل: یکی دیگر از راه هایی که اشخاص می تواند در ترکیه اقامت یک ساله دریافت کند تحصیل در یکی از دانشگاه های این کشور می باشد.

-ثبت شرکت: ثبت شرکت به تنهایی حق دریافت اقامت را به اشخاص نمی دهد اما پس از دریافت اجازه کار از طریق ثبت شرکت می توان اقامت یک ساله را دریافت کرد.

-اقامت توریستی: با عقد قرارداد اجاره نامه در ترکیه و تایید این قرارداد در یکی از دفاتر اداره ثبت اسناد این کشور می توان اقامت یکساله توریستی دریافت کرد.

اقامت توریستی یکساله

شما می توانید با اجاره یک خانه در کشور ترکیه تقاضای اقامت یکساله نمایید. لازم به توضیح است که یک خانه می تواند به نام سه نفر تنظیم شود.

مدارک لازم جهت اخذ اقامت توریسی

 1. قرارداد اجاره خانه به مدت حداقل ۸ ماه به نام شخصی که قصد اخذ اقامت دارد ۳ نفر با یک قرارداد امکان اخذ اقامت دارند و یا دریافت برگه از هتل که به همین مدت زمانی اشاره کند. (تایید اجاره نامه توسط دفترخانه)
 2. کپی سند مالک خانه
 3. پاسپورت و کپی پاسپورت
 4. عکس ۴ قطعه
 5. مدرکی دال بر اینکه شما مبلغ ۶۰۰۰ دلار در حساب بانکی در ترکیه دارید البته پس از افتتاح حساب مبلغ می توانید از حساب برداشت کنید
 6. دریافت شماره مالیاتی از ورگی دایرسی
 7. بیمه سلامتی یکساله
 8. فیش واریز اداره مهاجرت واداره پست

اقامت از طریق سرمایه گذاری چگونه است؟

با ثبت شرکت و فعالیت در ترکیه شما می توانید پس از ۵ سال اقامت دائم ترکیه را بدست آورید. در نظر داشته باشید فعال بودن شرکت در مدت ۵ سال برای کسب اقامت الزامی می باشد. ولی نکته بسیار مهم اینکه به هیچ عنوان فقط به خاطر اخذ اقامت به علت هزینه های بالای بعد از ثبت اقدام به ثبت شرکت نکنید.

آیا اقامت ترکیه از طریق استخدام ممکن است؟      

شرط لازم و کافی برای اینکه شما بتوانید اقامت ترکیه را از طریق کار به دست آورید این است که یک شرکت ترکیه ای شما را به عنوان پرسنل بپذیرد، برای کسب این نوع اقامت شما باید دارای تخصص ویژه ای باشید و در زمان درخواست شرکت ترکیه ای به همکاری با شما، طبق آمار وزارت کار و رفاه ترکیه، نباید شخصی که پاسپورت ترکیه را دارد با تخصص شما بیکار باشد. با ملاحظه نکته فوق و وضعیت کار در ترکیه و شرایط خاص ایرانیان می توان این گونه اعلام نمود که در حال حاضر شانس یافت کار در کشور ترکیه برای فرد ایرانی بسیار کم است. ولی در حال حاضر خارجیان زیادی از کارهای مانند پرستاری در خانه تا دندانپزشکی اقامت کاری از دولت دریافت نموده اند پس می توانید امیدوار باشید.

اقامت از طریق تحقیقات علمی

شما می توانید با ارائه مدارک مستند آکادمیک از اینکه شما در حال کار بر روی پروژه علمی هستید که جهت تکمیل تحقیقات نیاز به حضور در ترکیه دارید اقامت کوتاه مدت دریافت نمایید.

اقامت از طریق شرکت در دوره های یادگیری زبان تومر

شما با ثبت نام در مراکز آموزشی معتبر یادگیری زبان ترکی مانند دانشگاه ها می توانید اقامت ترکیه را دریافت نمایید.

داروهای غیر مجاز در هنگام ورود به کشور ترکیه

داروهایی که حجم کمی داشته باشند و نشان از مصرف شخصی داشته باشند ممانعتی ندارند.

کلیه داروهایی که با نسخه ترجمه شده پزشک باشد، هیچگونه ممانعتی ندارند. حمل هرگونه داروی آرام بخش اعم از آمپول، شربت، قرص های اعصاب، خواب آور و مسکن های کدئین ممنوع میباشند. حمل هرگونه کالا با حجم بالا غیر مجاز میباشد. فرادی که با تشخیص پزشک نیاز به استفاده از داروهای آرام بخش دارند، می بایست قبل از سفر نسخه مربوطه را ترجمه و تاییدیه وزارت بهداشت، وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران را به همراه داشته باشند.

افتتاح حساب بانکی در ترکیه

اگر قصد افتتاح حساب در بانک های ترکیه را دارید و پاسپورت ایرانی دارید میتوانید در بانک زراعت و ایش بانک ترکیه حساب باز کنید. این دو بانک سرمایه گذاران ترک دارد و برای باز کردن حساب برای دارندگان پاسپورت های ایرانی مشکلی ندارد. ایرانیان می توانند حساب دلاری یورو و لیره ترک باز کنند و ظرف یک هفته پس از افتتاح حساب، کارت بانکی صادر می شود که یا ویزا کارت است و یا مسترکارت. توجه داشته باشید که بانک های ترکیه ماهیانه برای نگهداری حساب هزینه ای از حساب شما کسر میکنند و همیشه مقداری پول در حساب خود بگذارید. البته این هزینه نگهداری مربوط به حساب هایی میباشد که فعالیتی ندارند اگر ماهیانه حساب شما فعالیت داشته باشد و یا هزینه فاکتورهای آب و برق را از حساب خود بپردازید، بانک از شما هزینه نگهداری حساب کسر نخواهد کرد.

شرایط افتتاح حساب بانکی

الف) افتتاح حساب بانکی برای شخص حقوقی

اجاره دفترکار

تاییدیه هتل یا محل اقامت از سوی دولت ترکیه

داشتن یک آدرس معتبر و ثبت شده در دفاتر محلی وابسته به استانداری موسوم به مختارلیک

اخذ کد مالیاتی از اداره مالیات حوزه محل اقامت یا کار

ارائه پاسپورت

ب) حساب بانکی برای شخص حقیقی غیر مقیم

اشخاص حقیقی غیر مقیم

متقاضی می تواند آدرس محل شرکتی که اجاره کرده و یا هتل محل اقامت خود را به بانک ارائه کند

آدرسی که ارائه می شود باید به تائید برسد

مشتری باید از اداره مالیات محل اقامت خود شماره مالیاتی دریافت کند

بانک بر اساس شماره مالیاتی و پاسپورت اقدام به افتتاح حساب می‌کند

بانک های پیشنهادی برای بازکردن حساب:

هالک بانک Halk Bank ، ایش بانک İş Bank ، یاپی کردی Yapı Kredi ، زراعت بانک Ziraat Bank، آک بانک Ak Bank  از جمله بانک هایی هستند که می توان به عنوان اولویت در باز کردن حساب بانکی در نظر گرفت.

مدارک لازم برای اخذ شماره مالیاتی:

 1. اصل پاسپورت
 2. کپی از صفحه عکس دار پاسپورت
 3. صفحه ای که مهر آخرین ورودتان به ترکیه در آن است

افتتاح حساب برای مشتریان  به ۲ صورت انجام می پذیرد:

 1. افتتاح حساب جاری برای اشخاص حقوقی
 2. افتتاح حساب جاری برای اشخاص حقیقی

مدارک مورد نیاز جهت افتتاح حساب جاری برای اشخاص حقیقی در ترکیه

روش اول در صورت داشتن اقامت توریستی یا کاری ترکیه:

۱. ترجمه پاسپورت تایید شده از نوتر ( هزینه درحدود ۶۰ لیر)

۲. اصل و کپی پاسپورت

۳٫ شماره مالیاتی (از اداره مالیات می توانید تهیه کنید)

۴. اصل و کپی کارت اقامت

روش دوم در صورت نداشتن اقامت توریستی یا کاری ترکیه:

۱. ترجمه پاسپورت تایید شده از نوتر ( هزینه درحدود ۶۰ لیر)

۲. اصل و کپی پاسپورت

۳. شماره مالیاتی (از اداره مالیات می توانید تهیه کنید)

۴. اجاره خانه تایید شده در نوتر (هزینه درحدود ۱۰۰ لیر)

سعی کنید برای دسترسی راحت تر به حساب بانکی، فعال کردن حساب اینترنتی خود را در هنگام باز کردن حساب یا بعد از آن درخواست کنید.