جهوری ترکیه توسط مصطفی کمال آتاتورک در سال ۱۹۲۳ تاسیس شد و نقطه پایانی امپراتوری عثمانی را رقم زد. از آن زمان ترکیه توسعه پیدا کرده و تبدیل به یک حکومت دموکراتیک و مدرن شده است، اما همزمان اقدامات دقیقی اعمال شده تا فرهنگ و سنت های ترکی همچنان در این کشور زنده و پایدار باشند. موقعیت زمانی در ترکیه از سال ۱۹۱۰ تا سال ۲۰۱۶ با اروپای شرقی هماهنگ بوده است. اما امروزه ترکیه موقعیت زمانی مخصوص به خود را داشته که ۳ ساعت از موقعیت زمانی گرینویچ جلوتر است.

 • جمعیت:۵/۷۹ میلیون نفر
 • زبان رسمی: ترکیه
 • پایتخت: آنکارا
 • دین رسمی : اسلام
 • ارز: لیر
 • نظامی سیاسی: جمهوری دموکراتیک

نظام سیاسی ترکیه

نظام سیاسی در ترکیه، نظام جمهوری دموکرات پارلمانی مدت دار است. تا سال ۲۰۱۸ حزب سیاسی که جایگاه هایی  در پارلمان را در دوران انتخابات عمومی به خود اختصاص داده بودند، دولت را تشکیل می دادند، و رهبر حزب را نخست وزیر می نامیدند، که قوه ی مجریه را با کمک هیئت وزیران اعمال می کردند. این سیستم با رفراندومی که در مورخ ۱۶ آوریل ۲۰۱۷ برگذار شد، تغییر کرد.

با اصلاحات قانون اساسی جمهوری، ترکیه یک سیستم ریاست جمهوری جدید را تصویب کرد که در آن رئیس جمهور اختیارات اجرایی کشور را به عهده می گرفت، و از آنجایی که رئیس جمهور کشور را اداره و کابینه وزیران خود را انتخاب میکند، دیگر نیازی به وجود نخست وزیر در کشور نیست. بنابراین؛ شصت و ششمین کابینه و آخرین نخست وزیر ترکیه، آقای بینالی ییلدریم در تاریخ ۲۴ ژوئن ۲۰۱۸ با برگذاری انتخابات علنی ریاست جمهوری و پارلمان به طور خودکار منحل شد.

رجب طیب اردوغان به عنوان رئیس جمهور انتخاب شد و بعد از آن کابینه ی خود را تشکیل داد، که این اولین بار در تاریخ ترکیه بود که کابینه دولت توسط شخص رئیس جمهور انتخاب می شد.

موقعیت جغرافیایی

ترکیه در تقاطع بالکانا، کوه قفقاز، خاورمیانه، و شرق مدیترانه قرار دارد. این کشور از نظر جمعیت، و قلمرو یکی از کشورهای بزرگ منطقه به حساب می آید، و مساحت زمین آن از کشورهای اروپایی بیشتر است. تقریبا کل این کشور در آسیا قرار گرفته است. این کشور دارای وسعت، شمالی-جنوبی است که گستره ی آن به ۳۰۰ تا ۴۰۰ مایل می رسد، و از غرب به شرق ۱۰۰۰ مایل امتداد دارد.

ترکیه از شمال به دریای سیاه، از شمال شرق به گرجستان و آمریکا، از شرق به آذربایجان و ایران، از جنوب شرق به عراق و و سوریه، در جنوب غرب و غرب به دریای مدیترانه و دریای اژه، در شمال غرب به بلغارستان و یونان منتهی می شود. پایتخت ترکیه آنکارا بوده و بزرگترین شهر آن که ساحلی می باشد، استانبول است.

آب و هوا و موقعیت جغرافیایی:

به دلیل موقعیت جغرافیایی ترکیه، نمیتوان به طور کل آب و هوایی مشخص برای این کشور تعیین کرد. در شهر استانبول و در کناره دریای مرمره، آب و هوا معتدل است.
در فصل زمستان، که از دسامبر تا مارس به طول می انجامد، میانگین دما به ۴ درجه سلیسیوس است.
 در تابستان از ژوئن تا سپتامبر، دما به ۲۷ درج سلیسیوس می رسد. غرب ترکیه آب و هوای معتدلی دارد که میانگین بالاترین دمای آن به ۹ درجه سیلسیوس می رسد. آب و هوای فلات آناتولی، غیر خشک بوده، و دمای آن در روز و شب متفاوت می باشد. بارش باران کمتر بوده و برف بیشتر به چشم می خورد. میانگین دما ۲۳ درجه سلیسیوس در تابستان و ۲- درجه سلیسیوس در زمستان می باشد.

طبیعت و جاذبه های گردشگری ترکیه

 • مسجد ایاصوفیه

 به عنوان یکی از زیباترین ساختمان ها در جهان شناخته شده است. این ساختمان توسط امپراتور بیزانس، ژوستینیانوس در سال ۵۳۷ ساخته شده است. این ساختمان مشهور به بزرگترین و برترین دستاورد و معماری دوره بیزانس می باشد.

 • اِفسوس

این شهر ویرانه هایی با ارزش با مقبره و بناهایی تاریخی و بزرگ دارد که نباید تماشای ان را از دست داد، همچنین جاده هایی با ستون های مرمری در این شهر به چشم می خورد. اِفسوس یکی از کامل ترین و پایدارترین شهرهای قدیمی معروف در منطقه مدیترانه بوده و مکانی است که در آن می توان زندگی های دوران طلایی امپراطوری رم را تجربه کرد. تاریخچه این شهر به قرن دهم قبل از میلاد باز میگردد، اما تمام بناهای تاریخی که امروزه به چشم میخورد به دوران رومی ها برمیگردد. به خصوص کتابخانه سلسوس،خانه های تراس دار نقاشی شده، و تئاتر بزرگ، همه به ثروت اهمیت بزرگی اِفسوس در دوران امپراتوری رم اشاره می کند.

پرگامون

ترکیه خرابه های رومی زیادی را در خود جای داده است، اما هیچکدام قابل مقایسه با پرگامون کهن در برگامای امروزی نیست.(منطقه ای در اِزمیر ترکیه). این منطقه زمانی محل یکی از قدیمی ترین و مهم ترین کتابخانه های دنیا و همچنین مدرسه پزشکی مشهور که توسط جالینوس اداره می شد، بوده است.

کاخ طوپ قاپو

در طول قرن ۱۵ و ۱۶ میلادی، پادشاه دوران عثمانی امپراتوری ای ساخت که گستره ی آن تا اروپا و آسیای شرقی و آفریقا می رسید. فضای داخلی این کاخ، با کاشی کاری های پر زرق و برق، دکوراسیون های مجلل، و جواهراتی که دارد، قدرت حکومت عثمانی را به رخ مخاطب می کشد. به خصوص نباید ساختمان مجلس شاهنشاهی را از دست داد، مکانی که در آن امور تجارت و کشوری توسط وزیر اعظم تصمیم گیری و اجرا میشد. باغ هایی که زمانی مختص دربار سلطنتی بوده است، امروزه به روی عموم باز است.

کوه نمرود

این مکان یکی از عجیب الخلقه ترین مکان های موجود در ترکیه است. سرهای سنگی غول پیکر خدایانی که خیلی وقت است فراموش شده اند، از قله کوه به بیرون خیره شده اند و جوی وحشت آور، و ترسناک را بر فراز کوه بی ثمر به وجود آورده است. آثار ساختمانی این قله، کار آنتیوخوس اول، حکمران پادشاهی سلوکی است، که در بین رم و امپراتوری اشکانی واقع شده است. آنتیوخوس اول این تپه بزرگ تدفین را به خودش تقدیم کرد، تا اهمیت و اقتدار خودش را با ساختن یک قله مصنوعی در کوه نمرود و تزئین کردن آن با مجسمه هایی از خودش و خدایان دیگر نشان دهد. بهترین زمان برای دیدن کردن از این مکان در طلوع آفتاب است که مجسمه ها سر از تاریکی بیرون می آورند.

زبان رسمی:

زبان رسمی کشور ترکیه، ترکی می باشد و تدریس و آموزش زبان های دیگر به عنوان زبان مادری در این کشور ممنوع است. حدود ۹۰-۸۵ درصد مردم ترک زبان هستند. با اینکه زبان ترکی زبان اصلی و رسمی این کشور است، حدود ۳۰ زبان خارجی دیگر نیز در این کشور استفاده می شود. برخی از این زبان ها عبارت اند از: کردی، عربی، و زازاکی. حدود ۱۱ درصد مردم کردی، ۲ درصد عربی، و ۱ درصد زازاکی صحبت می کنند.

مذهب:

۹۰ درصد جمعیت این کشور را مسلمانان تشکیل داده اند، پس می توان چنین برداشت کرد دین رسمی این کشور اسلام است، که ۷۰ درصد مسلمانان این کشور را سنی ها و ۲۰ درصد باقی مانده را اعتقادات و مذهب ها مختلفی  تشکیل می دهند. ۱۰ درصد باقی مانده را شامل مسیحیت و دیگر فرقه ها می باشد.

جامعه و فرهنگ:

 ترکیه نه تنها از نظر جغرافیایی، بلکه حتی از دید سیاسی، فرهنگی و اجتماعی نیز پلی بین این دو قاره حساب می شود. با توجه به این جایگاه و موقعیت منحصر به فرد در قلمرو این کشور، که از آناتولیا (آسیا) تا تراکیه (ترکیه) امتداد دارد، تمدن های کهن و بزرگ بسیاری در طول تاریخ به وجود آمده اند، و این تمدن ها، خانه ی فراوانی و تنوع های فرهنگی ترکیه بوده است. موردی که باید درباره مردم ترکیه باید در نظر داشت، این است که آنها مردمانی مهربان و بخشنده هستند. در جامعه ترکی، دید و بازدید خانواده ها، دوستان و همسایه ها معمول است. مهمان برای مردم ترکیه خاص و مقدس است و مردم این کشور هرکاری می کنند تا مهمانشان را سرگرم و راضی نگه دارند.

هدیه دادن:

مردم ترکیه عاشق هدیه دادن به یکدیگر هستند. مردم این کشور معمولا اتفاق های جدید را با هدیه دادن به یکدیگر جشن می گیرند.

بایدها و نباید ها در کشور ترکیه:

– سعی در ارتباط برقرار کردن با مردم ترکیه:

 زمانی که مردم ترکیه فردی را به خانه، رستوران و یا کافه ای دعوت می کنند، این رفتار نشانه حسن نیت شان بوده و فرد می بایست با قدردانی آن را بپذیرد. اگر فرد نمی خواهد در در چنین مهمانی هایی شرکت کند، بهتر است عذر موجه و مشروعی داشته باشد.

– فرد می بایست به عقاید مذهبی مردم احترام بگذارد.

 اگر فرد انتقاد و یا پیشنهادی دارد، بهتر است غیرمستقیم و به صورت سوم شخص آن را بیان کند. این اظهار نظر به شخصیت مردم ترک و چیزی هایی که به آن ها مربوط میشود بستگی دارد و ممکن است باعث رنجش بعضی از آنها شود.

– نباید ترک ها را عرب خطاب کرد

 اینطور پنداشت که ترک ها به زبان عربی صحبت می کنند. فرهنگ ترکی بسیار متفاوت تر از فرهنگ عرب هاست و بعضی از مردم ترک ممکن است این کار را ناراحت کننده و اهانت امیز تلقی کنند.

– صحبتی در رابطه با سیاست های ترکیه و یا رئیس جمهو به زبان نیاورد، مگر اینکه اطلاعات کاملی داشته باشد.

– از صحبت کردن راجع به رابطه ترکیه با یونان و قبرس بپرهیزد.

عادات و فرهنگ غذا خوردن:

در فرهنگ و جامعه ترکی، زندگی روزانه از غذا تشکیل شده است. حتی در شهرهای بزرگ این کشور هم خانواده ها ترجیح میدهند تا با هم در خانه غذا بخورند. مخصوصا زمانی که مهمان دارند، میز غذا بلافاصله بعد از تمام شدن غذا جمع نمی شود، بلکه معمولا به موسیقی گوش می دهند، صحبت میکنندو از معاشرت با یکدیگر لذت می برند. ترک های عثمانی در روز دو وعده غذا می خورند، یک وعده در طول صبح و ظهر، و یک وعده در طول عصر و شب.  وعده دوم غذایی از گوشت، سبزی، و حبوبات تشکیل شده مانند، بادمجان شکم پر.

امروزه در ترکیه خانواده ها سه وعده غذایی میل می کنند. وعده اول، صبحانه، که در روزهای کاری هفته سریع صرف می شود، اما در اخر هفته ها خانواده ها گرد هم می آیند تا با هم صبحانه بخورند. وعده دوم، ناهار که شامل غذاهای فصلی، سوپ، سالاد، و غیره می شود. غذاهایی که آماده کردنشان وقت زیادی می برد، مناسب وعده های ناهار نیستند و برای شام سرو می شوند. وعده ی دیگری نیز بعد از شام بین ساعت های ۹ تا ۱۰ صرف می شود که شامل چای، خشکبار و میوه جات می باشد.

غذاهای مصرفی ترکیه:

 • گوشت: بره- مرغ- ماهی- گوشت گاو
 • حبوبات: لوبیا- نخود- عدس- باقلا
 • سبزیجات: بادمجان- سیر- پیاز- تره فرنگی- قارچ- کاهو- سیب زمینی- کلم- اسفناج-فلفل دلمه- گوجه فرنگی- هویج- نخود فرنگی- ادویه- رزماری- فلفل قرمز- فلفل سیاه- نعنا- دارچین- سیاه دانه- زیره سبز- سماق
 • آجیل ها: پسته- فندوق- گردو- بلوط- مغز بادام
 • برنج- بلغور
 • روغن: آفتابگردان- زیتون- فندوق

حمل و نقل:

راه های زیادی برای سفر کردن در ترکیه وجود دارد، با هواپیما، اتوبوس، خودرو سواری، قطار، کشتی، و قایق موتوری. با اینکه ترکیه کشوربزرگی است، گردش و تفریح در سراسر آن نسبتا آسان می باشد. زمانی که فرد قصد سفر به مسافت های طولانی تر را دارد، بهتر است از طریق هوایی اقدام کند. پروازهای موجود در شرکت های هوایی که در ادامه اعلام می شود، تقریبا ارزان قیمت است:

 • ترکیش ایرلاین:    Turkish Airline
 • آنادولوجت: AnadoluJet            

اتوبوس: تقریبا هزار اتوبوس مدرن و شیک در شهرهای کوچک و بزرگ ترکیه موجود است. بیشتر مردم ترکیه از این طریق سفر میکنند. متاسفانه گرفتن اطلاعات برنامه حمل و نقل و کرایه های اتوبوسرانی سخت است، اما فرد می تواند زمانی که به ترکیه می رود، ترتیب این کار را بدهد.

خودرو سواری: اگر فرد راننده با تجربه ای باشد، و بخواهد موقع سفر کردن آزادی بیشتر داشته باشد، می بایست اجاره ماشین را در نظر داشته باشد. مردم ترکیه در سمت راست جاده رانندگی می کنند.

گواهینامه:

در ترکیه متقاضی دریافت گواهینامه باید حداقل ۱۸سال سن داشته باشد تا بتواند ماشین و حداقل ۱۷ سال تا بتواند موتور سیکلت براند. آزمون رانندگی در ترکیه شامل آزمون تئوری و عملی می باشد.

گواهینامه برای ساکنان خارجی ترکیه:

مهاجران در ترکیه نیازی به گذراندن آزمون رانندگی ترکی ندارند، با این حال، این افراد می بایست گواهینامه خود را به زبان ترکی ترجمه کرده و هردو گواهینامه را با خود به همراه داشته باشند. یک تبعه خارجی می تواند با گواهینامه خارجی خود به مدت ۶ ماه در ترکیه رانندگی کند. پس از ۶ ماه، این گواهینامه می بایست تبدیل به یک گواهینامه ترکی شود.افراد می توانند به تمام دفاتر راهنمایی و رانندگی مراجعه کنند.

درخواست گواهینامه ترکی:

متقاضیانی که قصد گرفتن گواهینامه ترکی را دارند و دارای گواهینامه خارجی هستند، نیاز به گذراندن آزمون ترکی ندارند؛ در عوض آنها می بایست مدارک زیر را به دفاتر راهنمایی رانندگی تحویل دهند:

 • گواهینامه رانندگی معتبر
 • ترجمه رسمی گواهینامه به ترکی
 • مجوز اقامت و یا کارت شناسائی ترکی (اصل و کپی)
 • ۵ قطعه عکس در سایز گذرنامه
 • گزارش کیفری گرفته شده از دادگستری محل زندگی (۱۲ ماه اعتبار)
 • گزارش سلامت و گروه خونی شخص
 • رسید قبض پرداختی گواهینامه
 • پرداخت هزینه حمل مجوز
 • متقاضیان اگر بدون داشتن گواهینامه به ترکیه نقل مکان کرده اند، می بایست آزمون رانندگی این کشور را بگذرانند که دارای شرایط زیر می باشد:
 • آگاهی از کمک های اولیه و ترافیک جاده ها
 • ۱۲ ساعت تمرین عملی
 • آزمون تئوری
 • آزمون عملی

زمانی که فرد آزمون رانندگی خود را قبول شود، نیاز است گواهی مدرک آزمون تئوی و عملی خود را به اداره ثبت حمل و نقل همراه با مدارک زیر تحویل دهد:

 • مدرک شناسایی (اصل و کپی)
 • کپی از مدرک تحصیلی
 • گواهی پزشکی و گروه خونی
 • عکس گذرنامه ای

چرا کشور ترکیه؟

 • دارای تاریخ غنی و کهن
 • دارای امنیت بالا برای افراد خارجی
 • دارای مدارس بین المللی
 • حمل و نقل آسان و راحت
 • سبک زندگی فوق العاده
 • هزینه کم

بهترین شهر از نظر کیفیت زندگی و کار:

استانبول:
برای افرادی که به دنبال کار و تجارت می باشند، استانبول مطمئنا بهترین گزینه در بین شهرهای ترکیه است. هزینه زندگی در استانبول بسیار بالاتر از شهرهای دیگر است، اما متقاضی می تواند با مراجعه به حومه شهر برای زندگی و به مرکز شهر برای کار از هزینه های گزاف دوری کند. این شهر هرچیزی را که متقاضیان کار و زندگی از یک شهر بزرگ و مدرن انتظار دارند را مهیا کرده است. سرگرمی شبانه، مراکز خرید، و مدارس بین المللی. این شهر یکی از محبوب ترین شهرهای بین المللی در ترکیه بوده، و دارای تاریخ باشکوهی می باشد.

آنتالیا:
این شهر یک مکان توریستی-گردشگری بوده، و مکان خوبی برای راه اندازی کسب و کار است، مانند افتتاح یک رستوران و یا هتل. این شهر تمیز و امن و دارای بازارهای غذایی هفتگی می باشد که هزینه های زندگی را کاهش می دهد. اگر فردی به فکر کار کردن در ترکیه می باشد، آنتالیا به دلیل داشتن سرعت بالای اینترنت و سیستم حمل و نقل قوی می تواند گزینه خوبی برای کار و زندگی باشد.

بودروم:
این شهر بسیار سریع و به لطف هنرمندان و نویسندگان خارجی در سال ۱۹۶۰ توسعه پیدا کرده، و تبدیل به مکانی محبوب برای گردش سلبریتی ها شده است. هتل های عظیمی در کنار ساحل به چشم می خورد، اما اگر فرد بیشتر به دنبال باشد، در نهایت خانه های ویلایی شگفت انگیزی را پیدا می کند. این شهر در دریای اژه واقع شده و دمای آن به طرز عجیب و شوکه کننده ای بالا می رود. میانگین دما در تابستان ۳۴ درجه سلیسیوس بوده، اما گاهی به ۴۵ درجه نیز می رسد. در زمستان ها دما متعادل و ۱۵ درجه سلیسیوس میباشد، در نتیجه این شهر گزینه خوبی برای کسانی است که طرفدار سرما نیستند.

بورسا:
بسیاری از غربی ها، غرب ترکیه را برای کار و زندگی ترجیح می دهند، چون مدرن تر است، اما اگر فردی بخواهد ترکیه واقعی را دیده و بشناسد، شهر بورسا گزینه مناسبی است. در قرن ۱۴، این شهر دومین پایتخت امپراتوری عثمانی بوده است، و همچنان ارتباط خود را با این میراث حفظ کرده است. کل شهر، به دلیل تمرکز معماری عثمانی، در لیست میراث جهانی یونسکو قرار دارد. با اینکه، این مکان یک شهر به حساب می آید، اما دارای فضاهای سبز بسیاری است. محلی ها این شهر را بورسا سبز می نامند، و آن هم به این دلیل است که دولت محلی بر نگه داشتن جنگل ها و فضای سبز اصرار دارد. آب و هوای بورسا در تابستان، ۳۱ درجه سلیسیوس و در تابستان ۱۰ درجه است. مدارس این شهر محلی بوده و تمرکز آن بیشتر بر تدریس زبان ترکی است.

آنالیا:
آنالیا شهر استانی است که در ساحل جنوبی ترکیه، در مدیترانه واقع شده است، و حدود ۱۳۳ کیلومتر با آنتالیا فاصله دارد و یکی از مکان های مهاجر پذیر در حال رشد است. از همه مهم تر، این بدین معناست که این شهر، حومه های روستایی زیادی دارد که قیمت های بسیار خوبی را برای ملک و املاک ارائه می دهند. این مکان گزینه خوبی برای کسانی است که به دنبال زندگی فعال و پر جنب و جوش می گردند. همچنین مکان خوبی برای افراد بازنشسته می باشد.

وضعیت بهداشت و درمان:

معیار بهداشت و درمان در ترکیه بسته به محلی که فرد در آن زندگی می کند و یا استفاده از نظام و سیستم درمانی خصوصی و دولتی متفاوت است. در حالیکه این خدمات نسبت به کشورهای اروپایی همسایه ارزان تر است، کیفیت خدمات درمانی دولتی در ترکیه نسبتا کم است. با این حال ترکیه، در زمینه هایی مانند: جراحی زیبایی، دندانپزشکی، و درمان باروری بسیار شناخته شده است. در بیمارستان ها و کلینیک های دولتی کارکنان به زبان ترکی صحبت می کنند.

 • بهداشت و درمان دولتی:
  سیستم بهداشت و درمانی دولتی ترکیه به خوبی مجهز نشده و کمبود بودجه و ظرفیت بیش از اندازه در آن به چشم می خورد، اما خدمات آن نیمه دولتی بوده، و خدمات بارداری و زایمان، و خدمات توانبخشی و تخصصی ارائه می دهد. هزینه این خدمات به صورت نقد و یا از طریق بیمه سلامت پرداخت شده توسط کارفرما کسر می گردد. افراد تازه وارد در این کشور تنها زمانی می توانند از این خدمات استفاده کنند که به مدت دو سال مقیم ترکیه بوده اند.
 • بهداشت و درمان خصوصی:
  مقیمان ترکیه به دنبال درمان در بیمارستان های خصوصی ترکیه هستند که به امکانات بهتر و کارکنانی خبره تر که قادر به صحبت به زبان انگلیسی هستند، دسترسی داشته باشند. با اینکه این خدمات از خدمات درمانی دولتی گران تر بوده، اما همچنان هزینه ها مقرون به صرفه می باشد. با استفاده از خدمات درمانی خصوصی، متقاضیان، همچنین می توانند از صف های طولانی که در مراکز درمانی دولتی ایجاد می شود پرهیز کنند.
 • داروخانه ها:
  داروخانه در سراسر کشور ترکیه موجود بوده، و در شهرهای بزرگی مانند، استانبول، و آنکارا معمولا داروخانه های شبانه روزی خوبی به چشم می خورد. ولی به طور کل ساعت کاری داروخانه ها متفاوت است. داروسازها در ترکیه بسیار باهوش و خبره هستند، و می توانند بیماری فرد را تشخیص داده و داروی مورد نظر را پیشنهاد دهند و یا اگر نیاز باشد مریض را به یک دکتر متخصص ارجاع دهند.

جشن ها در کشور ترکیه:

مردم ترکیه شش جشن مهم را در این کشور جشن می گیرند، جشن ملی  مذهبی می باشد.جشن های ملی نمایانگر روزهای مهم در مراحل تاسیس و برقرار کردن جمهوری ترکیه ای مدرن بوده، و جشن های مذهبی نمایانگر روزهای خجسته مذهب اسلام می باشد. به علاوه این جشن ها، رویدادهای دیگری هم جشن گرفته می شود، مانند روز جهانی زن، و روز پزشک.

این شش جشن مهم عبارت اند از:

 • ۲۳ آوریل روز حاکمیت ملی و روز کودک
 • ۱۹ می بزرگداشت آتاتورک و روز جوان و ورزش
 • ۳۰ آگوست روز پیروزی
 • ۲۹ اکتبر روز جمهوری
 • رمضان
 • عید قربان

نوع پوشش:

با اینکه ترکیه نوع پوشش خاصی ندارد، اما همچنان یکسری قوانین را در رابطه با طرز لباس پوشیدن در ترکیه باید رعایت کرد:

 • برای رفتن به مساجد باید لباس پوشیده همراه با روسری و شال با خود به همراه داشته باشید.

هنر و صنایع دستی:

امروزه تعداد زیادی مغازه صنایع دستی در تقریبا تمام خیابان های ترکیه پیدا می شود، و مردم محلی همیشه آماده آموزش به تازه واردان هستند. در حال حاضر، سنت های جدیدتر با هم ادغام می شوند، همانطور که مردم ترکیه گذشته و حال را با استفاده از تخیل و خلاقیتشان با هم ترکیب می کنند. معروفترین صنایع دستی ترکیه قطع به یقین قالی بافی می باشد. قالیچه های گلیم، یکی از قدیمی ترین اجناسی است که از گذشته تا به امروز وجود داشته است، و یکی از قدیمی ترین صنایع دستی و هنر در تاریخ بشریت محسوب می شود. همچنین کفش ها و کیف های گلیمی نیز جز صنایع دستی ترکیه می باشند.

 • جواهرات ترکی تلکاری:

تلکاری کار دستی می باشد که با بافندگی و یا قلابدوزی طلا و یا نقره به سیم های ظریف درست می شود.

 • سرامیک های ترکی:

این سرامیک ها با آتش زدن یک ماده معدنی غیر فلزی و تبدیل آن به یک شیء جدید و جذاب ساخته می شوند؛ مانند کوزه یا گلدان. این اشیاء برای استفاده روزانه مناسب بوده و ظاهر شیکی دارند.

خدمات بانکی:

بانک مرکزی جمهوری ترکیه قوانین مالی را تنظیم و تعویض می کند. این بانک همچنین سرپرستی بانک ها و موسسات دیگر ترکیه را برعهده دارد. بانک مرکزی ترکیه در سال ۱۹۳۰ تاسیس شده است و سیستم بانکی این کشور در ده سال گذشته توسعه و پیشرفت بسیاری کرده و به مرحله ای رسیده است که تمام خواسته ها و نیازهای افرد خارجی که با ترکیه ارتباط دارند را برآورده می کند. با خدمات مختلفی که در بانک ها ارائه می شود، افراد خارجی زیادی از ملیت های مختلف، که شهروند ترکیه هستند و یا در ترکیه زندگی می کنند، با بانک های  دولتی، خصوصی و اسلامی زیادی همکاری می کنند.

شیوه باز کردن حساب بانکی در ترکیه:

 • مدارک مورد نیاز جهت افتتاح حساب:
 • گذرنامه ( بانک به جهت ثبت نامه از فرد متقاضی فتوکپی گذرنامه درخواست می کند)
 • شماره شناسایی عوارض و مالیات ترکی
 • مدرکی که آدرس محل سکونت فرد متقاضی در ترکیه را ثابت می کند. ( قبض آّب، برق، در سه ماه گذشته)
 • وام هایی که توسط بانک های ترکی به خارجی ها پیشنهاد می شود:

بعضی از بانک های ترکی ممکن است برای خرید خانه به افراد خارجی پیشنهاد وام دهند؛ گرچه که با کمی تحقیق، فرد متوجه می شود که مقدار مالیات و قسط پرداختی بسیار زیاد بوده و این کار اصلا عاقلانه نمی باشد.

 • امینت بانک های ترکی:

طبیعتا انتظار می رود که هر فرد خارجی نگران امنیت پول خود در بانک ها ترکی باشد. صندوق بیمه سپرده های پس انداز که صندوقی رسمی و دولتی می باشد، برای پس انداز های موجود در این صندوق ضمانتی به اندازه ۰۰۰/۱۵۰ هزار لیر ترکیه ارائه میدهد. به این دلیل افراد خارجی پول خود را در دو یا سه حساب جداگانه در این صندوق واریز می کنند.

دانستنی های جالب درباره ترکیه:

 • ورزش ملی ترکیه کشتی روغنی است.
 • تعداد ۶۹۳/۸۲ هزار مسجد در ترکیه وجود دارد.
 • ترکیه بزرگترین تولید کننده فندوق است.
 • “چشم زخم” پر فروش ترین سوغاتی ترکیه است.
 • ترکیه ششمین مکان توریستی در دنیا است.
 • استانبول تنها شهر دنیا است که در دو قاره وجود دارد.
 • اولین معبد دنیا در ترکیه بنا شده است