دولت استرالیا با برنامه‌ریزی دقیق و سیستم مکانیزه‌ای که برای ویزای نیروی کار ماهر و متخصص در نظر گرفته‌ به دنبال جذب نیروی‌ کار ماهر است که با استعداد و توانایی‌هایش بتواند باعث رونق و پیشرفت اقتصادی استرالیا شود. اقدام از طریق این ویزا، یکی از محبوب‌ترین روش‌های مهاجرت به استرالیا در بین ایرانیان است. اگر رشته‌ی تحصیلی و سابقه‌ی کار شما در لیست مشاغل مورد نیاز استرالیا ( SOL و CSOL ) باشد و شرایط دیگر را نیز داشته باشید، می‌توانید برای مهاجرت به استرالیا اقدام کنید.

انواع ویزای کار استرالیا:

الف) مهاجرت از طریق مهارت و تخصص، ویزای کلاس ۱۸۹

این حالت از ویزا بهترین نوع ورود به استرالیا بوده چراکه شما از همان ابتدا با اقامت دائم وارد شده و به هیچ ایالت و شخص یا سازمانی وابسته نیستید، بدیهی است شما در این حالت می توانید در هر کجای استرالیا که دوست داشته باشید ساکن شوید.

جهت مهاجرت به استرالیا از طریق مهارت و تخصص بایستی مجموع امتیازات شما به ۶۵ برسد که برای این منظور باید دارای شرایط زیر باشید:

۱٫ سن شما باید زیر۴۵ سال باشد.

۲٫ باید دارای مدرک تحصیلی باشید که نشان دهد شما در رابطه با یک حرفه خاص دوره تئوری گذرانده و در آن زمینه مدرک معتبر دریافت نموده اید. مدارک معتبر می تواند از جمله: مدارک تحصیلی لیسانس به بالا از دانشگاهی که مورد تایید مراکز علمی استرالیا باشد و یا فوق دیپلم فنی برای رشته های فنی.

مدارک کامپیوتر که مربوط به شرکت مایکروسافت و یا دیگرکمپانی های بزرگ کامپیوتری باشد. بنابر این تنها اینکه بصورت تجربی کاری را آموخته باشید ولی مدرکی در زمینه حرفه خود نداشته باشید جهت مهاجرت به استرالیا و اخذ اقامت استرالیا کافی نمی باشد.

۳٫ باید در زمینه یک حرفه سابقه کاری داشته باشید. گواهی سابقه کار شما حتما باید از یک محل کار معتبر بوده و جزئیاتی از قبیل طول مدت استخدام، میزان حقوق و شرح وظایف کارمند حتما باید در گواهی سابقه کار ذکر شده باشند. طول دوره سابقه کار که باید ارائه گردد بسته به رشته تحصیلی شما متفاوت می باشد. برای بعضی از رشته های تحصیلی مثل فوق دیپلم های فنی، حداقل باید ۵ سال سابقه کاری پس از اتمام تحصیلات خود داشته باشید و برای اکثر رشته های دانشگاهی حداقل ۳ سال سابقه کار نیاز می باشد. لطفا توجه داشته باشید که ارائه سابقه کاری صوری جهت مهاجرت به استرالیا و اخذ اقامت استرالیا به هیچ عنوان توصیه نمی شود. به این دلیل که همیشه این امکان وجود خواهد داشت که سابقه کاری شما از طرف سازمانهای ارزشیابی مدارک در استرالیا و یا اداره مهاجرت استرالیا استعلام شود و در صورت پیدا کردن هر گونه تناقض یا ناهماهنگی در سوابق کاری شما، پرونده تان مردود خواهد شد. بنابراین اگر از طریق سوابق کار صوری اقدام می نمایید به این مسئله اشراف داشته باشید که ریسک این وجود خواهد داشت که پس از استعلام پرونده تان مردود گردد و مسئولیت پذیرفتن این ریسک با خود شما خواهد بود.

۴٫ استرالیا یک کشور انگلیسی زبان است و توجه داشته باشید که جهت اخذ اقامت این کشور حتما باید زبان انگلیسی خود را تا حدی تقویت نمایید که بتوانید پس از ورود به استرالیا امورات اولیه زندگی خود را انجام دهید و ندانستن زبان انگلیسی برایتان باعث بوجود آمدن مشکل نشود. به همین جهت کشور میزبان هم علاقه دارد شما قبل از ورود تا حدی زبان انگلیسی بلد باشید و قبل از اینکه شما مدرک قبول شدن در امتحان زبان انگلیسی آیلتس IELTS با نمره ۶٫۵ به بالا را ارائه ندهید (یا معادل آن در امتحانات مورد قبول سازمان ها و اداره مهاجرت)، اداره مهاجرت استرالیا به شما اجازه باز کردن پرونده نخواهد داد. در بعضی از رشته های تحصیلی می توانید مدرک آیتلس IELTS را پس از ارزشیابی و معادل سازی مدارکتان ارائه نمایید. اما در بعضی از رشته ها باید از همان اول مدرک آیلتس IELTS خود را همراه با باقی مدارک به سازمانهای ارزشیابی مدارک در استرالیا ارسال نمایید.

برای مهاجرت و اخذ اقامت استرالیا از طریق مهارت و تخصص بایستی مراحل زیر طی شود:

۱٫ پیش از هر چیز باید مطمئن شوید که مهارت و تخصص شما در حال حاضر در استرالیا مورد نیاز می باشد که برای این منظور بایستی لیست مشاغل مورد نیاز استرالیا را بررسی نمایید. فراموش نکنید که استرالیا به این دلیل اجازه مهاجرت را به شما می دهد که بتوانید وارد بازار کار استرالیا شده و در جهت پیشرفت صنعتی، علمی و اجتماعی آن کشور قدمی بردارید. بنابراین مشاغلی را که به حد لازم در استرالیا وجود داشته باشد از لیست نیازمندیها حذف خواهد نمود و طبیعتا اگر شغل شما در لیست نباشد نمی توانید اقدامی انجام دهید.

در ضمن هر ایالت و منطقه هم، هر چند وقت یک بار برای خود یک لیست مشاغل مورد نیاز تهیه می کند که در آن شغلهای مورد نیاز آن ایالت ذکر گردیده اند و ایالتها این لیستها را تقدیم اداره مهاجرت می کنند تا اداره مهاجرت پرونده افرادی که از طریق اسپانسر ایالتی اقدام نموده اند را بررسی نماید. پس اولین کاری که باید انجام گیرد تطبیق مهارت و تخصص با یکی از این لیستها است.

۲٫ پس از اینکه مشخص گردید مهارت شما به نحوی با مهارت های خواسته شده در استرالیا همخوانی دارد، باید به دولت استرالیا ثابت گردد که شما واقعا در شغل و حرفه مورد نظر آنها مهارتی را که ادعا می کنید دارا می باشید. این کار از طریق سازمان های ارزشیابی مهارت ها و مدارک تحصیلی در استرالیا انجام می گردد. بنابراین تخصص شما جهت مهاجرت به استرالیا و اخذ اقامت استرالیا باید توسط سازمانهای ارزشیابی مدارک تحصیلی در استرالیا مورد ارزیابی، معادلسازی و تایید قرارگیرد.

انجام موفقیت آمیز این مرحله در نتایج باقی مراحل این کار تاثیر به سزایی دارد. لذا مراحل تهیه مدارک بر اساس راهکارهایی که به شما داده می شود شانس موفقیت شما را در پرونده افزایش چشمگیری خواهد داد.

جهت ارزشیابی بعضی از رشته های تحصیلی باید مدرک IELTS را نیز همراه باقی مدارک به سازمانهای ارزشیابی مدارک ارسال نمایید، اما جهت ارزشیابی بعضی دیگر از رشته های تحصیلی نیازی به ارسال مدرک IELTS به سازمانهای ارزشیابی مدارک در استرالیا نمی باشد.

سازمان های ارزشیابی مدارک در استرالیا با سیستم تحصیلی در ایران کاملاً آشنا می باشند. این سازمان جدولی را منتشر می نماید که در آن مشخص شده فرضا مدرک لیسانس شما از کدام دانشگاه با مدرک لیسانس در استرالیا مطابقت دارد. به عنوان مثال مدرک لیسانس مهندسی عمران از دانشگاه آزاد تهران شما به عنوان مدرک لیسانس عمران در استرالیا در نظر گرفته خواهد شد. اما مدرک لیسانس عمران از دانشگاه آزاد اراک به عنوان فوق دیپلم پذیرفته می‌شود. در بعضی موارد راه کارهای دیگری برای افراد با شرایط متفاوت می‌توان پیدا نمود که در این اوقات داشتن یک وکیل که به همه جوانب کار تسلط داشته و پرونده شما را دلسوزانه پی گیری نماید می تواند خیلی موثر واقع گردد.

بنابر این سازمان های ارزشیابی مدارک در استرالیا با مروری به مجموعه سوابق تحصیلی و کاری شما در می یابند که دانش آکادمیک و یا فنی حرفه ای شما در چه سطحی می باشد. اگر آنها تشخیص دهند که شما به اندازه کافی به حرفه خود مسلط هستید به شما نامه تاییدیه خواهند داد که شما با ارسال آن همراه با باقی مدارک مورد نیاز به اداره مهاجرت استرالیا می توانید درخواست اقامت استرالیا را بنمایید.

معمولا آماده سازی، ارسال و ارزشیابی مدارک در مجموع بین ۱ تا ۴ ماه طول خواهد کشید. البته این مدت زمان می تواند با سرعت بخشیدن در تهیه مدارک کاهش یابد.

۳٫ اگر مدارک تحصیلی و یا فنی حرفه ای شما توسط سازمانهای ارزشیابی مدارک در استرالیا مثبت ارزشیابی گردید و تاییدیه مورد نظر را کسب نمودید می توانید وارد مرحله بعدی کار شوید. مرحله بعدی بستگی به شیوه اقدام شما جهت مهاجرت به استرالیا دارد.

ب) مهاجرت از طریق مهارت و تخصص با اسپانسر ایالتی، ویزای کلاس ۱۹۰

خیلی اوقات اتفاق می افتد که افرادی شرایط اولیه را جهت اخذ اقامت دائم استرالیا دارا نمی‌باشند. یکی ازدلایل رایج که افراد، واجد شرایط اخذ اقامت دائم به طور مستقیم نمی باشند کمبود امتیاز و نرسیدن مجموع امتیازات به ۶۵ است. این مسئله همانطور که در بالا ذکر گردید می تواند به دلیل داشتن سن بالا، ضعیف بودن در زبان انگلیسی، نداشتن مهارت کافی در حرفه خود، دارای مهارت در حرفه ای که از طرف استرالیا امتیاز بالایی ندارد و غیره باشد. این دسته از افراد می توانند از راه های غیر مستقیم به اقامت دائم استرالیا دست یابند. شما با استفاده از این روش ۵ امتیاز به جمع امتیازات خود اضافه می نمایید و چنانچه خود دارای ۵۵ امتیاز باشید می توانید از این طریق اقدام نمایید .

دراین روش بایستی درخواستی جهت اخذ اسپانسر به یکی از ایالت های استرالیا که به مهارت فرد احتیاج دارند ارسال شود که در این صورت باید شغل فرد در لیست اداره مهاجرت آن ایالت وجود داشته باشد.

در صورت بودن شغل در لیست ایالتی و صدور گواهی اسپانسرشیپ از ایالت مورد درخواست به جمع امتیازات شما ۵ امتیاز افزوده می شود و بدین ترتیب اداره مهاجرت به شما اجازه اقامت در آن ایالت و در نتیجه مهاجرت به استرالیا را می دهد. البته ایالتهای استرالیا بی دلیل چنین کمکی را به شما نمی نمایند بلکه از شما انتظار دارند در قبال این کمک، دو سال اول ورودتان به استرالیا را در آن ایالتی که اسپانسر شما شده است زندگی کنید.

بسیاری از ایالتها وقتی اسپانسر فردی می شوند خدمات بسیار عالی، منظم و از قبل بر نامه ریزی شده ای را در اختیار آن فرد قرار خواهند داد تا آن فرد بتواند از مشکلات اولیه غربت در بدو ورود سریعتر عبور کرده و هر چه سریعتر با جامعه و فرهنگ جدید تطبیق پیدا کند. این حمایت ایالتها تاکنون بسیار مفید بوده و حتی نشان داده است که از داشتن دوست و فامیل و آشنا نیز موثرتر می باشد. وقتی یک ارگان دولتی شما را مورد حمایت قرار می دهد شما دارای یک پشتوانه سیستماتیک و سازمان دهی شده خواهید بود که هدفش این است که هر چه سریعتر شما را وارد بازار کار نموده و از تخصصتان جهت پیشرفت جامعه استفاده نماید که البته این کار باعث می شود شما هم سریعتر به پله های پیشرفت در جامعه جدید قدم بگذارید. البته این اسپانسر هیچگونه ضمانتی در خصوص پیدا کردن کار نخواهد داشت و فقط کمکهایی را در این خصوص به شما ارائه می دهد.

به نظر ما این را می توان یک معامله دو جانبه نامید که در آن سود هر دو طرف در نظر گرفته شده است. به این ترتیب که شما هنگام ورود به استرالیا در شهر و ایالتی ساکن خواهید شد که به نیروی کار و مهارت شما احتیاج دارد بنا براین:

به دلیل این که ایالت مربوطه علاقه دارد هر چه سریع تر به ثمره سرمایه گذاری خود روی شما دست یابد، بطور غیر مستقیم به شما کمک خواهد نمود که وارد بازار کار شده و با به کار گیری مهارت خود در آن ایالت باعث پیشرفت صنعتی، علمی، اجتماعی و فرهنگی آن ایالت بشوید.

باز هم به دلیل فوق، ایالت مربوطه به شما کمک خواهد نمود که مراحل اولیه تثبیت شدن در کشور جدید را سریع تر پشت سر بگذارید. به همین دلیل در مواردی از قبیل: پیدا کردن محل زندگی مناسب، مدرسه بچه ها (در صورت نیاز)، تقویت زبان انگلیسی خودتان و همسرتان و بچه ها (در صورت داشتن)، تطبیق پیدا کردن با محیط جدید به لحاظ اجتماعی و فرهنگی، پیدا کردن راه و چاه های قانونی و غیر قانونی (البته منظور از غیر قانونی راهنمایی شما جهت شناخت نسبت به کارهایی است که نباید انجام شود) و بسیاری از خدمات دیگر به شما کمکهای شایانی می نماید.

لیست مشاغل مورد نیاز ایالتها در هر زمان با توجه به شرایط اقتصادی و بازار کار در ایالت مربوطه بدون اطلاع قبلی تغییر می نماید. این که فرضا ایالت استرالیای جنوبی در حال حاضر به نیروی کار متخصص در زمینه شیمی نیاز دارد، دلیل بر این نیست که ۴ ماه بعد نیز این ایالت افرادی با تخصص شیمی را بپذیرد. پس سعی کنید برنامه خود را طوری تنظیم نمایید که همه کارهایتان حد الامکان به موقع انجام گردد تا به موقع نیز بتوانید از فرصت داشتن یک اسپانسر ایالتی استفاده نمایید.

لطفا توجه داشته باشید که بعضی از اسپانسرهای ایالتی از آنجا که می خواهند مطمئن باشند که شما در بدو ورودتان به ایالتهای آنها دچار مشکل مالی نخواهید شد، و انگیزه کافی جهت ورود به بازار کار را خواهید داشت، زمانی که از آنها تقاضای اسپانسر شدن می نمایید از شما خواهند خواست که نشان دهید تا حد و حدودی توانایی مالی دارید که بتوانید امورات اولیه خود را در آن ایالت بگذرانید.

ج) مهاجرت (مشروط) از طریق مهارت و تخصص با حمایت یک ناحیه یا اقوام درجه یک، ویزای کلاس ۴۸۹

در این نوع ویزا نیز همانند ویزای ۱۹۰ باید شغل فرد در لیست مشاغل مورد نیاز ناحیه وجود داشته باشد با این تفاوت که در ابتدا به شخص متقاضی ویزای اقامت مشروط چهار ساله اعطا می شود و فرد بایستی ۲ سال در ناحیه ای که اسپانسر شده است زندگی کند که در طی آن دو سال، یک سال نیز مشغول به کار باشد تا این ویزا منجر به اقامت دائم شود. توضیح اینکه بالای ۹۵% پرونده ها در این حالت منجر به اقامت دائم می شوند و این نوع از ویزا به دلیل داشتن شرایط ساده تر از قبیل نمره IELTS پایین تر در بعضی رشته ها و داشتن اولویت بررسی در اداره مهاجرت و نهایی شدن سریعتر پرونده، بسیار حائز اهمیت و توجه می باشد. در این حالت به شما ۱۰ امتیاز اضافه می شود و در صورتیکه شما حداقل۵۰ امتیاز از سایر موارد کسب نموده باشید می توانید از این روش اقدام کنید.

همچنین اگر یکی از اقوام درجه یک (پدر، مادر، خواهر، برادر، عمه، عمو، خاله، دایی) شما و یا همسرتان مقیم یا سیتی‌زِن استرالیا باشند و در یکی از ایالتهای مورد نظر اداره مهاجرت یا منطقه های خاص زندگی نمایند، به مجموع امتیازات شما ۱۰ امتیاز اضافه می نمایند و شما را واجد شرایط اخذ این نوع ویزا میکنند.