استرالیا ششمین کشور بزرگ دنیاست.  پایتخت استرالیا شهر کانبرا است. استرالیا برای اولین بار در سال ۱۹۰۱ از کشور بریتانیا جدا شد و به صورت مستقل ادامه داد. کانبرا نزدیک به ۴۰۰ هزار نفر جمعیت دارد و بزرگ‌ترین شهر غیر بندری کشور استرالیا است  و یک شهر کاملا توسعه‌یافته و پیشرفته است. استرالیا کشوری ثروتمند است و درآمد خود را از راه‌های مختلف مانند نفت و گاز، معادن، صنایع تولیدی و ساخت و ساز، کشاورزی، توریسم، تحصیل  و آموزش به دست می آورد.

کشور استرالیا پس از ایالت متحده و کانادا به عنوان سومین مقصد در سراسر جهان شناخته میشود. یک کشور با ثبات ، دموکراتیک و متنوع از نظر فرهنگی است که همواره نیازمند نیروی کار ماهر است و یکی از قدرتمند ترین اقتصاد های جهان محسوب می شود.

 • پایتخت کشور استرالیا: شهر کانبرا
 • مساحت استرالیا:۷٫۶۸۶٫۸۵۰
 • جمعیت: ۲۶ میلیون نفر
 • تعداد ایالت ها: ۶ ایالت و ۲ قلمرو اصلی بزرگ
 • واحد پولی: دلار استرالیا  (AUD)

چرا استرالیا

 • موقعیت مناسب شغلی

یکی از مهمترین دلایل رواج اعزام به استرالیا، اقتصاد قوی این کشور است که حتی در دوره رکود جهانی ناشی از کووید هم آسیب نسبتا زیادی ندید. استرالیا از نرخ بیکاری پایینی بهره می برد و  با هدف توسعه پایدار و رقابت اقتصادی و علمی با سایر کشورهای پیشرفته، نیاز زیادی به بسیاری از مشاغلی دارد که میتوانند توسط متقاضیان استرالیا تامین شوند.

 • مدیریت بینظیر دولتی

در دورانی که اکثر کشورهای پیشرفته با تلفات جانی و اقتصادی کووید ۱۹ دست و پنچه نرم می کنند، استرالیا جزو معدود کشورهایی است که موفق شده با مدیریت بی نقص خود، ویروس کرونا را ریشه کن کند.

برای ریشه کن کردن بیماری در استرالیا نیاز به مقررات سفت و سخت، قرنطینه طولانی مدت، و پرداخت کمک هزینه های هنگفت به استرالیایی ها بوده است. این امر نشان از اهمیت بالای سلامت استرالیایی ها نزد دولت مردان این کشور دارد.

 • کیفیت بالای زندگی در استرالیا

طبق آمار موسسه Data Commons، استرالیایی ها به طور متوسط حدود ۸۲.۵ سال عمر میکنند. آمار موسسه Better Life هم نشان می دهد که استرالیایی ها جزء خوشحالترین ها در سراسر دنیا هستند.

 • تنوع فرهنگی استرالیا

یکی از بزرگترین مزایای استرالیا نسبت به بقیه کشورها، وجود تنوع فرهنگی در این کشور است. اکثر ساکنین استرالیا، یا در خارج از استرالیا متولد شده اند و یا دارای پیشینه ای از کشوری غیر از استرالیا هستند.

فرهنگ های گوناگون در استرالیا باعث جذب آداب و رسوم مختلف از بسیاری از کشورها و به خصوص کشورهای آسیایی شده است.

 • امنیت بالا

نرخ ارتکاب جرم در استرالیا بسیار پایین است. طبق رتبه بندی سایت Business Insider در سال ۲۰۲۰، استرالیا از لحاظ امنیت ارتکاب جرم در رده ۱۶ دنیا قرار دارد.

 • بیمه درمانی استرالیا یا Medicare

بیمه درمانی استرالیا Medicare نام دارد و به صورت رایگان در دسترس افرادی که دارای اقامت دائم و یا تابعیت استرالیا هستند قرار میگیرد. مواردی که این بیمه پوشش می دهد از قرار زیر هستند:

 • هزینه ویزیت پزشکان
 • آزمایشات و معاینات مورد نیاز پزشکان برای معالجه بیماریها مانند اشعه ایکس و آزمایشهای آسیب شناسی
 • تست های چشم که توسط اپتومتریست ها انجام می شود
 • اکثر جراحیها و سایر اقدامات درمانی که توسط پزشکان انجام می شود
 • بعضی از جراحیهای دندانپزشکی
 • موارد خاص برای خدمات درمانی یکپارچه به عنوان بخشی از برنامه مدیریت بیماریهای مزمن
 • وام تحصیل در استرالیا

شهروندان استرالیا می توانند از وام تحصیلی به نام HELP برای تحصیل در استرالیا استفاده کنند.

این وام به محصلان اجازه می دهد تا از خدمات تحصیلی بدون نیاز به پرداخت هزینه بهره مند شوند و وقتی شروع به کار کردند و درآمدی بالا داشتند، به صورت قسطی هزینه تحصیل خود را به دولت بپردازند.

برای استفاده از این نوع تسهیلات نیاز به داشتن تابعیت کشور استرالیا دارید.

نظام سیاسی استرالیا

کشور استرالیا دارای سیستم پارلمانی است و حکومت در این کشور از سه قوه تشکیل شده است.

 1. قوه مققنه : پارلمان از ملکه، مجلس سنا و مجلس نمایندگان تشکیل شده است. نمایندگی ملکه را در اینجا فرماندار کل عهده دار است که در مقام عمل فعالیت اندکی در پارلمان داشته یا هیچ فعالیتی ندارد.
 2. قوه مجریه: شورای اجرایی فدرال. در عمل مشاوران عضو این شورا عبارتند از نخست وزیر و وزرا.
 3. قوه قضائیه: متشکل است از دیوان عالی استرالیا و محاکم فدرال. زمانی که در سال ۱۹۶۸ قانون استرالیا به تصویب رسید، دادگاه های ایالتی به طور رسمی از کمیته قضایی شورای مشترک المنافع مستقل شدن

موقعیت جغرافیایی

این کشور دارای مرز خاکی با کشور دیگری نیست و دور آن را از شرق، اقیانوس آرام، از جنوب اقیانوس منجمد جنوبی، از غرب اقیانوس هند و از شمال چندین دریا و خلیج در بر گرفته‌است. استرالیا همچنین سرزمین اصلیِ قاره” اقیانوسیه به شمار می‌آید که کوچک‌ترین قاره” دنیاست و با تراکم نسبی ۶/۲ نفر در هر کیلومتر مربع، یکی از پایین‌ترین ارقام میزان تراکم در جهان را دارا می‌باشد. یک سوم جمعیت کشور در ایالت نیو ساوت ولز و یک چهارم دیگر در ایالت ویکتوریا به سر می‌برند.

آب و هوا

در قسمت‌های شمالی قاره بیشتر شاهد فصل‌های بارانی و خشک است طوری که آب و هوا کاملا گرمسیری است. در جنوب غرب آب و هوا مدیترانه ای و در جنوب شرق آب و هوا اقیانوسی و نیز نیمه گرمسیری است. بیشتر سرزمین‌های آن چهار فصل را تجربه می‌کنند.  فصل‌ها در استرالیا خلاف نیمکره شمالی زمین هستند. دسامبر تا فوریه تابستان، مارچ تا می پاییز، جون تا آگوست زمستان و سپتامبر تا نوامبر بهار است. از نظر پوشش گیاهی این کشور یکی از بهترین مناطق جهان به حساب می‌آید که حیوانات و پرندگان نادری را در خود جای داده است. حیواناتی مانند کوالا، کانگروه و سگ‎های وحشی دینگو تنها در کشور استرالیا به حیات خود ادامه می‌دهند.

جاذبه های گردشگری

 استرالیا چه از نظر زیبایی‌های ذاتی و چه ساخت دست بشر، کشوری فوق العاده با جاذبه‌های گردشگری بی‌نظیر به حساب می‌آید. چند نمونه از زیباترین جاهای دیدنی استرالیا را در زیر عنوان کردیم

 1. تالار اپرای سیدنی:
  از شاهکارهای معماری جهان، تالار اپرای سیدنی است که در منطقه بنلونگ پوینت واقع شده است. معمار این بنا یورن اوتزان دانمارکی بود که در وسط کار از پروژه انصراف داد و پس از ترک استرالیا هرگز برای بازدید از شاهکار خود به این کشور برنگشت.
 2. دیوار بزرگ مرجانی:
  این دیواره از مجموعه بزرگی از صخره‌های مرجانی تشکیل شده و در شرق استرالیا واقع شده است. این نقطه بزرگترین مجموعه از صخره‌های مرجانی دنیا را در اختیار دارد. این منطقه به عنوان میراث جهانی در یونسکو به ثبت رسیده و در لیست عجایب هفتگانه طبیعی جهان نیز قرار گرفته است.
 3. دریاچه هیلیر:
  یکی از خاص‌ترین دریاچه‎ های جهان، هیلیر است که در Middle Island واقع شده است. رنگ این دریاچه به رنگ صورتی است و در واقع آبی که درون آن قرار دارد به همین رنگ است.
 4. پارک ملی کوهستان آبی:
  این پارک در ۸۱ کیلومتری غربی سیدنی قرار گرفته است و از میراث جهانی یونسکو به حساب می‌آید. مه و هاله نور آبی رنگی که از درخت‌های اکالیپتوس این منطق به چشم می‌خورد، جلوه زیبایی به نمای آن بخشیده است. 
 5. گلدکست:
  ساحل طلایی که در کوئینزلند واقع شده منطقه‌ای توریستی به حساب می‌آید. ساحل این نقطه از استرالیا مکانی رویایی برای موج‌سواران و علاقمندان به دریا و تفریجات دریایی به حساب می‌آید.
 6. اولورو:
  اولورو در پارک ملی اولورو کاتا جوتا قرار گرفته و از جذاب‌ترین جاهای دیدنی استرالیا و معروفترین نماد طبیعی این کشور به حساب می‌آید. اولورو که صخره‌ای از جنس ماسه سنگ است به نام صخره آیزر نیز شناخته می‌شود و یکی از دلایل شهرت آن تغییر رنگ در ساعت‌های مختلف روز است. این منطقه در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده و در اطراف آن چشمه و غارهای فراوانی یافت می‌شود.
 7. پل بندرگاه سیدنی:
  مانند ساختمان اپرا سیدنی، این پل نیز بسیار مشهور است. “جالباسی” بزرگترین پل قوسی فولادی در جهان است که ۵۰۰ متر طول داشته و در ارتفاع ۱۳۴ متری از بندگاه سیدنی واقع شده است. یکی از تفریحات گردشگران به استرالیا صعود به نوک این پل و تماشای منظره بی‌نظیر از سیدنی به حساب می‌آیند.

مذهب و زبان مردم استرالیا

 با این حال، طبق آخرین آماری که از این کشور در دسترس است بیشتر مردم مسیحی هستند. استرالیا زبان منحصر به فردی ندارد و زبان ملی این کشور انگلیسی استرالیایی است. با این حال این زبان در مناطق مختلف گویش‌هایی کمی متفاوت دارد. به واسطه ورود افراد به این سرزمین، چینی و ایتالیایی نیز بین مردم این کشور رایج است.

جامعه فرهنگ و هنر استرالیا

با غالب شدن زندگی اروپایی  و ترویج فرهنگ و هنر توسط مردم استرالیا ، شاخه های مختلفی از هنر در این کشور شکل گرفتند که از میان آنها می توان به نمایشنامه نویسی ، بازیگری شگل گیری ارکستر سمفونی ها ، روزنامه ها و مجلات مختلف اشاره کرد.ملبورن به عنوان شهر فرهنگ و هنر استرالیا شناخته شده است.

وجود مراکز فرهنگی هنری بسیاری در کشور استرالیا همچون خانه اپرا سیدنی ،  مجموعه فرهنگی میدان فدراسیون شهر ملبورن ، مرکز هنری ملبورن در کرانه جنوبی رودخانه یارا ، گالری هنری ویکتوریا و اماکن فرهنگی دیگر در این کشور از جایگاه والای فرهنگ و هنر در کشور استرالیا دارند.

موسیقی، سینما و تلویزیون که از اصلی‌ترین ابزارهای اشاعه فرهنگ و هنر در هر کشوری به‌حساب می‌آیند، در اشاعه فرهنگ و هنر استرالیا نیز نقش مهمی را ایفا می‌نمایند.

عادات و فرهنگ غذا خوردن

کشور استرالیا به لطف جامعه چند ملیتی که دارد، از تنوع غذایی زیادی هم برخوردار است و همین موضوع استرالیا و خوراکی هایش را برای همگان هیجان انگیز کرده است. متقاضیان از سراسر جهان به این کشور سفر می کنند و همراه خود ریشه های فرهنگی مربوط به غذاهای محلی خود را نیز به استرالیا می آورند. این کشور همیشه به وفور غذاهای سالم و تازه در تمامی روز های سال معروف بوده است.

ساکنین و شهروندان بومی استرالیا یعنی همان اولین ساکنین این کشور، به مدت هزاران سال با شکار غذای خود را تامین می کردند و شکار خود را روی بوته های استرالیایی سرو می کردند. این غذا امروز به نام بوش تاکر معروف است و هنوز هم هر روز توسط بسیاری از افراد بومی و غیر بومی مصرف می شود. بوش تاکر شامل گوشت کانگورو، شتر مرغ استرالیایی و کروکدیل می باشد. بسیاری از این غذا های سنتی و بومی هنوز هم در منوی غذای رستوران ها و کافه های استرالیایی دیده می شود و بعد از گذشت هزاران سال چیزی از ارزش های آن کم نکرده است.

برترین غذاهای استرالیا:

 • پاولووا
 • لامینگتون
 • پوب پارما
 • وجیمایت
 • بیسکویت انزاک
 • همبرگر و چغندر
 • گوشت کانگورو

فرهنگ و آداب و رسوم مردم استرالیا

با رفتن اروپایی‌ها به استرالیا، باوجود اینکه این کشور فاصله زیادی با اروپا دارد، از نظر فرهنگی بسیار نزدیک به این قاره است. در چند قرن اخیر و باوجود حمایت‌های مالی دولت استرالیا از نظر فرهنگی به شدت پیشرفت کرد.خیلی آدم های رسمی نیستند در نتیجه با احوال پرسیهای خیلی مستقیم و معمولی صورت می گیرد. دست دادن یک کار بسیار رایج بوده و معمولا برای معرفی افراد تنها از اسم کوچک استفاده می کنند.

حمل و نقل در استرالیا:

سیستم حمل و نقل در استرالیا به چهار روش مختلف انجام می شود: ریلی، اتوبوس رانی، دریایی و هوایی. به دلیل اینکه تمام شهرهای استرالیا دارای رودخانه و دریا نیستند، سفرهای دریایی هم در آن ها آن چنان متداول نمی باشد.

اگر قصد رفتن به استرالیا را دارید باید بدانید در شهر های زیر می توانید از کارت های هوشمند چند بار مصرف برای استفاده از سیستم حمل و نقل عمومی استفاده کنید، هر کدام از این شهر ها کارت مخصوص به خود را دارند که باید همان را تهیه کنید:

شهر استرالیاسیستم حمل و نقل مورد استفاده
بریزبنقطار، تراموا، اتوبوس و کشتی
ملبورنقطار، تراموا و اتوبوس ها
سیدنیقطار ها، تراموا و اتوبوس ها
آدلایدقطار ها، اتوبوس و کشتی ها
پرثقطار، اتوبوس و کشتی ها
هوبارتاتوبوس ها
کانبرااتوبوس ها
دارویناتوبوس

این کارت ها را می توان از باجه های بلیط فروشی و یا ایستگاه های قطار و فرودگاه های بین المللی آن ها را تهیه کرد.

 بیشتر نهاد های حمل و نقلی امروزه اپلیکیشن های برای مشتریان خود ارائه داده اند که به فرد در پیدا کردن بهترین مسیر کمک می کند. این اپلیکیشن ها اجازه می دهند به راحتی به اطلاعات به روز شده دست پیدا کرد (مانند کنسلی ها، تغییر زمان سفر ها و غیره، زمان رسیدن سرویس ها، نزدیک ترین ایستگاه، ایستگاه قطار و برنامه حرکت اتوبوس ها).

شبکه تاکسی رانی استرالیایی را در تمام مکان های این کشور می توان پیدا کرد مانند فرودگاه ها، هتل ها، ایستگاه های قطار، مراکز خرید، مراکز شهر، بیمارستان ها و بیشتر مقاصد گردشگری. بیشتر شرکت های تاکسی رانی برای مشتریان خود، اپلیکیشن های موبایل تعبیه کرده اند تا به کمک آن ها تاکسی سفارش دهند و هزینه سفر خود را به راحتی محاسبه کنند.

متاسفانه هزینه استفاده از تاکسی در استرالیا در مقایسه با دیگر کشور ها در استرالیا بالا می باشد. یک تحقیق در نیوزلند هزینه تاکسی های فرودگاه در مسیر ورود به شهر بررسی شد. طی این تحقیق مشخص شد شهر های ملبورن، سیدنی و پرث جایگاه سوم، چهارم و پنجم را در گران ترین نرخ تاکسی رانی را دارند.

تاکسی های اوبر که اخیرا وارد استرالیا شده اند در بین مشتریان نظرات مختلفی را جلب کرده است. شرکت های تاکسی رانی در استرالیا نسبت به حضور آن ناخوشنود هستند اما مشتری ها از وجود آن رضایت دارند و آن هم به دلیل هزینه های ارزان تر آن می باشد. در برخی از ایالت ها مجاز می باشد اما در برخی دیگر هنوز غیر قانونی می باشد.

قطار ها، اتوبوس ها و حمل و نقل دریایی در کشور استرالیا همگی مدرن و به روز می باشند (اکثر آن ها مجهز به سیستم تهویه مطبوع هستند) و تمام ایستگاه ها و پایانه ها نیز به صورت ۲۴ ساعت تحت کنترل دوربین های مدار بسته هستند.

بزرگترین و اصلی ترین فرودگاه های استرالیا در سیدنی، ملبورن و بریزبن قرار دارند.از این فرودگاه ها بیشتر پرواز های بین المللی به آسیا، اروپا و دیگر شهر هایی مانند داروین و کنز بر قرار می شود. به دلیل اینکه استرالیا دور تر از قاره های دیگر قرار دارد، همین پرواز ها باعث شده است رابط خوبی میان آسیا، اروپا و امریکا بر قرار شود. پرواز ها معمولا خیلی سریع رزرو می شود به همین دلیل باید از قبل برای آن برنامه ریزی کنید.

گواهینامه استرالیا

مانند ایران، در استرالیا نیز طیف گسترده‌ای از انواع گواهینامه‌های رانندگی ارائه می‌شود. گواهینامه‌های استرالیا در ۷ کلاس زیر ارائه می‌شود

کاربردنام
گواهینامه برای ماشین های سبک (گواهینامه مرسوم در استرالیا)Car C  
مینی بوس، اتوبوسLR Light Rigid  
ماشین های سنگین ۸ میله – با وزن حجمی ۸ تن  Rigid Medium MR
ماشین های سنگین با ۳ محور به بالا و وزن حجمی ۸ تن به بالا  Rigid Heavy HR
ماشین های سنگین به علاوه یدک کش بیش از ۹ تن  Combination Heavy HC
ماشین های سنگین در انواع گوناگون  Combination Multi MC
موتور سیکلت  R Motorcycl

فاصله میان شهر ها در استرالیا تقریبا زیاد است بنابراین یکی از بهترین و سریع ترین راه های سفر بین شهر های آن هواپیما می باشد. برای فاصله های طولانی در استرالیا، قطار، اتوبوس و چهار شرکت هواپیمایی داخلی وجود دارد:

 • Jetstar
 • Qantas
 • Virgin Australia
 • Tigerair

حداقل سن گواهینامه در ایالت ویکتوریا ۱۸ سال، در قلمرو شمالی ۱۶ سال و شش ماه و در سایر ایالات ۱۷ سال است.

مراحل اخذ گواهینامه استرالیا برای افرادی که گواهینامه ندارند

مراحل دریافت گواهینامه در ایالت‌ های استرالیا تا حدودی با یکدیگر تفاوت دارد.

 • دو مرحله آزمون تئوری یا آئین‌نامه
 •  آزمون عملی یا شهری جزو مراحل اصلی اخذ گواهینامه استرالیایی است.
 • برخی از ایالت‌های استرالیا، آزمونی وجود دارد به نام درک خطر (Hazard Perception Test) که  توانایی آنها در تشخیص خطرات احتمالی را می‌سنجد.

پس از قبولی در آزمون‌ها برای شما گواهینامه صادر می‌شود. البته گواهینامه‌ها در استرالیا در چهار درجه صادر می‌شود که هر کدام دارای ویژگی‌هایی است:

 • گواهینامه آموزشی: با داشتن این گواهینامه تنها می‌توانید در کنار فردی که دارای گواهینامه است تمرین رانندگی کنید.
 • P1 گواهینامه مبتدی( با حداکثر سرعت ۸۰ کیلومتر در ساعت و لزوم نصب علامت مخصوص در خودرو)
 • P2 گواهینامه مشروط ( با حداکثر سرعت ۱۰۰ کیلومتر در ساعت)
 • FULL LICENSEگواهینامه کامل( بدون محدودیت)

پس از یکسال از دریافت P 1 در صورتی که محدودیت‌ها را نقض نکنید، به صورت خودکار تبدیل به P 2 می‌شود که آن‌ هم با گذشت یکسال تبدیل به گواهینامه کامل می‌شود.

 • در استرالیا در سمت چپ جاده رانندگی می شود.
 • حداکثر سرعت درشهرها ۵۰ کیلومتر در ساعت و در اتوبان ها ۱۰۰ کیلومتر در ساعت می باشد، مگر اینکه علائم جاده ها سرعت دیگری را پیشنهاد دهند.
 • در صورتی که شما با ویزای موقت مانند ویزای توریستی در استرالیا می باشید می توانید بدون داشتن گواهینامه رانندگی بین المللی یا گواهینامه رانندگی استرالیایی در استرالیا ماشین خود را برانید،

مراحل اخذ گواهینامه استرالیا برای افراد دارای گواهینامه ایران

کسانی که در ایران گواهینامه رانندگی دارند و قصد دریافت گواهینامه استرالیا را دارند، نیازی به طی سه مرحله نخست و دریافت گواهینامه p1 و p2 را ندارند. طی کردن دوره آموزشی نیز برای این افراد الزامی نیست.

اگرفرد دارای گواهینامه ایران است، تنها کاری که باید انجام دهد شرکت در آزمون های آئین نامه، شهری و تست خطر است. برای این افراد در صورت قبولی در آزمون ها، گواهینامه کامل صادر می شود.

در مورد آزمون عملی نکته مهمی که وجود دارد این است که برخلاف ایران، فرد باید خودروی خود را برای آزمون همراه ببرد. برای این منظور می توان از یکی از آشنایان خودرو بگیرد و یا اینکه با خودروی یک مربی آموزشی در آزمون شرکت کند. توصیه می شود که حتی در صورت داشتن سابقه رانندگی در ایران، در استرالیا نیز چندساعتی با یک مربی آموزشی تمرین کند و با حضور او در آزمون شرکت کنید چرا که شانس قبولی شما را افزایش می‌دهد.

بهترین شهر استرالیا از نظر کیفیت زندگی و کار:

ردیفشهر استرالیاایالت 
1آدلایداسترالیای جنوبیبهترین شهر استرالیا برای غذا و نوشیدنی
۲بریزبنکوئینزلندبهترین شهر استرالیا برای زندگی مدرن و شهری
۳کانبراقلمرو پایتخت استرالیابهترین شهر استرالیا برای خانواده ها و زندگی خانوادگی
۴هوبارتتاسمانیبهترین گزینه برای مقرون به صرفه بودن ملک  
5ملبورنویکتوریابهترین شهر از لحاظ فرهنگ
۶پرتاسترالیای غربیبهترین شهر استرالیا از لحاظ آب و هوا
۷سیدنینیو ساوت ولزبهترین شهر استرالیا از لحاظ فرصت های شغلی  
 • سیدنی در موقعیت های شغلی رتبه بالایی دارد. با این حال، بازار مسکن در آن گران قیمت است.
 • ملبورن فعالیت های فرهنگی زیادی را ارائه می دهد
 • پرت نگرشی آرام نسبت به زندگی دارد. افرادی که به دنبال لذت و تفریح هستند
 • آدلاید را مناسب می بینند و کسانی که از طبیعت لذت می برند
 • در بریزبن و کانبرا احساس می کنند در خانه خود هستند. انتخاب مکان ایده آل برای اسکان یک تصمیم مهم است.

همچنین به دلیل فرهنگ مردم استرالیا ، آب و هوای خوب و معتدلی که دارد و خلق و خوی مردم استرالیا و طبق نظر افرادی که تجربه زندگی در استرالیا دارند، این کشور می تواند مقصد بسیاری از افراد باشد.

سیستم بهداشت و درمان در استرالیا

برای افرادی که اقامت دائم و یا شهروندی استرالیا را دارند، استفاده از خدمات عمومی پزشکی رایگان است و هزینه آن با پرداخت مالیات داده شده است. افراد با پرداخت ۲ درصد از درآمد خود از طریق مالیات بیمه مدیکر دریافت می‌کنند. به عبارتی فرد به هیچ وجه نیازی نیست نگران هزینه‌های پزشکی باشد. بیمه مدیکر هزینه‌ ‎های ابتدایی مانند هزینه پزشک عمومی، هزینه بیمارستان دولتی و ۸۵ درصد هزینه پزشک متخصص را پرداخت می کند. طرح بهداشت و درمان در استرالیا، یک سیستم بهداشت و درمان عمومی و خصوصی فراگیر است.

 • هر کسی که اقامت دائم در استرالیا داشته باشد، به سیستم بهداشت و درمان عمومی دسترسی دارد، در حالی که نیمی از جمعیت استرالیا، دارای بیمه‌ی خصوصی نیز هستند.
 • مراجعه به اورژانس و ویزیت پزشک، در این طرح رایگان است.

سیستم بهداشت و درمان عمومی، چه مواردی را پوشش می‌دهد؟

 • هزینه‌های درمان بیماران عمومی در بیمارستان‌های عمومی از جمله خدمات پزشکان، هزینه‌های بیمارستان و موارد دیگر.
 • در صورتی‌که به‌عنوان یک بیمار خصوصی تحت درمان قرار گرفتید، ۷۵٪ هزینه‌ی خدمات پزشکان خاص در بیمارستان.
 • تمام یا برخی از هزینه‌های پزشکان عمومی یا متخصصان.
 • برخی از آزمایشات و معاینات به دستور پزشک شما.
 • کاهش هزینه‌های برخی از داروهای تجویزی.

بیمه خدمات درمانی استرالیا برای توریست ها

اگر فردی تنها برای مدت کوتاهی می خواهد به کشور استرالیا سفر کند باید بیمه سفر داشته باشد. فرآیند این کار را در زمان دریافت ویزا استرالیا باید انجام دهد. بر اساس این بیمه نامه تمامی توریست ها و گردشگران کشور استرالیا می توانند از خدمات درمانی تحت پوشش بیمه استفاده کنند.

با ویزای موقت می‌توان از خدمات درمانی رایگان استرالیا استفاده کرد؟

با توجه به قوانین کشور استرالیا افرادی که ویزای موقت استرالیا را دارند، نمی‌توانند از بیمه مدیکر استفاده کنند و خدمات درمانی رایگان دریافت کنند مگر این که این افراد شهروند کشورهایی باشند که موافقت‌نامه درمانی با استرالیا دارند. از کشورهای دارای موافقت‌نامه درمانی با استرالیا می‌توان به فنلاند، ایرلند، ایتالیا، مالت، هلند، نیوزلند، نروژ، سوئد و انگلستان اشاره کرد. اگرفرد  دارای اقامت دائم استرالیا نمی باشد جهت دریافت یک بیمه درمانی خصوصی اقدام کند. مدیکر خدماتی برای شهروندان استرالیا و آن دسته از افراد دارای اقامت دائم است.

جشن های استرالیا

 • جشنواره بالن ها در استرالیا
  هرسال در ماه مارچ بیش از پنجاه بالن زیبا و رنگارنگ بر فراز ساختمان مجلس سنا در شهر کانبرا به آسمان فرستاده می شود که به مدت ۹ روز طول می کشد.جشنواره بالن ها از سال ۱۹۸۶هر ساله در استرالیا برپا می شود.
 • جشنواره بادبادک ها در استرالیا
  سپتامبرهر سال در ساحل بوندای سیدنی Bondi Beach صدها بادبادک رنگی و زیبا به پرواز در می آیند.
 • جشنواره نور در سیدنی
  جشنواره نور ، جشنواره فرهنگی و هنری است که از سال ۲۰۰۹ در استرالیا آغاز شد. هر ساله به مدت ۲۷ شب از نیمه ماه می تا نیمه ماه ژوئن در سیدنی جشنوار نور برگزار می شود  اشکال مختلف با استفاده از نورهای رنگی به روی ساختمان اپرا ، پل بندرگاه و …فضای شهر را شاد و دیدنی می کند.
 • جشنواره موسیقی روز در استرالیا
  این مراسم در اواخر ژانویه در پنج شهر استرالیا : سیدنی ، ملبورن ، پرت ، آدلاید و گلدکوست برگزار می شود و در آن گروه های موسیقی پاپ و …. از سراسر دنیا جدیدترین آهنگ های خود را اجرا می کنند.
 • عید پاک
  مراسم عید پاک در سیدنی بزرگترین جشن عید پاک در استرالیا و ششمین در جهان است که هر سال حدود دو هفته قبل از عید پاک برگزار می شود.
  این مراسم فرصت مناسبی برای رقابت بین ایالت های مختلف در ارائه و معرفی محصولات کشاورزی است البته بخش های تفریحی مانند مسابقه آشپزی ، هنرهای دستی و عکاسی ، برپایی بازار ، قسمت های بازی و مسابقات کودکان و … نیز وجود دارد.
 • جشنواره وُم آدلاید
  در حقیقت، نام این جشنواره کوته‌نوشت دنیای موسیقی، هنر و رقص آدلاید (World Of Music, Arts and Dance) است. هدف اصلی این فستیوال، برجسته ساختن آگاهی‌های بین فرهنگی، نسبت گرایی فرهنگی و ایجاد آگاهی‌های زیست‌محیطی از طریق موسیقی است. این فستیوال که  ۴ روز طول می‌کشد هرسال در ماه مارس و در شهر آدلاید برگزار می‌شود.
 • مسابقه ای اف ال گرند فاینال
  مسابقه ای اف ال گرند فاینال یکی از فستیوال ها در ملبورن است که هرسال در آخرین شنبه ماه سپتامبر در زمین کریکت ملبورن برگزار می‌شود. هدف از برپایی این فستیوال، مشخص شدن قهرمان لیگ برتر فوتبال استرالیا است. در این روز حال و هوای ملبورن واقعاً دیدنی است و رنگ و بویی فوتبالی به خود می‌گیرد. مردم از بخش‌های مختلف استرالیا برای تماشای این مسابقه به ملبورن سفر می‌کنند.

صنایع دستی استرالیا

مهمترین صنایع دستی استرالیا مشتمل است بر سرامیک سازی، دست بافی، ساخت زینت آلات و سوزن دوزی. البته تولید محصولات چرمی، ساخت اشیاء چوبی و چاپ پارچه نیز از دیگر صنایع دستی رایج در استرالیا می باشد. همچنین تعدادی صنعت گر نیز در رشته‌ی شیشه گری فعالیت دارند.

صنایع دستی استرالیا بیشتر در شهرهای بزرگ نظیر سیدنی، ملبورن، کانبرا و بریسبان متمرکز می باشد.

سازمانهای دولتی مسئول صنایع دستی در استرالیا عبارتند از:

 • شورای هنری استرالیا.
 • هیئت مشورتی هنری جامعه‌ی مشترک المنافع

مؤسسات آموزشی صنایع دستی در استرالیا عبارتند از: مدارس فنی که صنایع دستی را در بسیاری از شهرها آموزش می دهند و البته بیشتر به آموزش و فنی تأکید و تکیه دارند مدارس خصوصی که حرفه ‌ها و صنایع دستی را آموزش می دهند که البته بسیار محدود می باشند.

افتتاح حساب بانکی در استرالیا

افتتاح یک حساب بانکی در استرالیا برای خارجی‌ها، غیرممکن نیست. بد نیست بدانید که برخلاف برخی از کشورها، برای بازکردن حساب بانکی مجبور نیستند در استرالیا حضور داشته باشند.  امکان باز کردن حساب بانکی در بیشتر مؤسسات، از طریق اینترنت یا تلفن امکان‌پذیر است.

افتتاح حساب بانکی در استرالیا به دو صورت آنلاین یا حضوری است.

آنلاین : افتتاح حساب آنلاین برای افرادی مناسب است که قصد رفتن به استرالیا را دارند و تمایل دارند تا قبل از ورودشان به استرالیا تمامی کارهای قانونی خود را در کشور مبدأ انجام بدهند.
گام ۱: باید بانک را انتخاب کنند.

گام ۲: باید وارد وب ‌سایت بانک مورد نظر بشوند.

گام ۳: بعد از ورود به وب ‌سایت بانک مقصد، گزینه moving to Australia را سرچ و نسبت به حساب مشخص شده برای افراد اقدام کند. بعد از انتخاب حساب، گزینه OPEN BANK ACCOUNT یا همان افتتاح حساب بانکی را انتخاب کنند. در این مرحله، معمولاً از فرد یک سری اطلاعات می‌خواهند.

اطلاعات لازم برای باز کردن حساب کاربری آنلاین

 • نوع ویزا (دائم، موقت، بیزینسی و..)
 • آدرس پست الکترونیکی (ایمیل)
 • آدرس محل سکونت و تلفن
 • تاریخ ورود به استرالیا
 •  شهر/ایالت مقصد در استرالیا
 • معرفی یک شعبه بانکی

گام ۴: مراجعه حضوری به بانک و دریافت کارت بانکی است. این مرحله بعد از ورود به خاک استرالیا صورت می گیرد. فرد به ‌محض رسیدن به استرالیا، باید مدارک محلی خود را به بانک مربوطه ارائه دهد.

افتتاح حساب آنلاین پنج تا ده دقیقه بیشتر طول نمی‌کشد.  تنها اشکال افتتاح آنلاین حساب بانکی در خارج از خاک استرالیا این است که، تا زمان تکمیل احراز هویت، فرد فقط امکان واریز وجه را دارد و نمی‌تواند از حساب خود برداشت کند.

بانک هایی که افتتاح حساب آنلاین دارند از جمله:

 • ANZ
 • Commonwealth
 • NAB
 • Westpac
 •  ING Bank
 •  ME Bank
 •   U Bank
 • RaboDirect
 •  Easy Street

این بانک‌ها ممکن است بسته به شرایط زمانی، تغییراتی در افتتاح حساب ایجاد کنند. به عنوان مثال، در بحران کرونا، امکان افتتاح حساب از خارج از خاک استرالیا در برخی از بانک‌ها ازجمله West pack میسر نیست. گفتنی است که از بین بانک‌های نام‌برده، بانک NAB و ANZ نیز به ایرانیان خدمات ارائه نمی‌کنند.

حضوری: به‌ محض رسیدن به استرالیا و انتخاب بانک، متقاضی می‌تواند هم به صورت آنلاین و هم با در دست داشتن مدارک لازم، به صورت حضوری و با مراجعه به یکی از شعب بانک مقصد، نسبت به افتتاح حساب اقدام کند.

مدارک لازم برای افتتاح حساب بانکی در استرالیا

 1. پاسپورت یا مدارک شناسایی معتبر مثل گواهینامه رانندگی استرالیایی
 2. برگه احراز سکونت (مدرکی که نشان می‌دهد شما در چه آدرسی سکونت دارید.)
 3. برگه ویزا (Visa Grant letter)
 4. شماره موبایل جهت ثبت در سیستم و استفاده آنلاین از خدمات بانکی

بعضی از بانک‌های استرالیا به‌صورت ماهیانه مبلغی را به‌عنوان Maintenance fee از حساب مشتری کسر می‌کنند؛ بنابراین فرد دقت کند تا با توجه به شرایط، بانکی را انتخاب کند که هزینه کمتری را برداشت کند.

۵ بانک معروف در استرالیا

۱ NAB Bank (بانک ملی استرالیا

۲. Commonwealth Bank (بانک کامن ولث استرالیا

۳. Westpac Bank (بانک وستپک

۴ ANZ Bank (گروه بانکداری استرالیا و نیوزلند

۵ موسسه AMP

انواع حساب بانکی در استرالیا

 1. تراکنشی: حساب بانکی روزانه فرد بوده که با آن می‌تواند وجوه خود را واریز نموده، قبوض خود را پرداخت‌نموده و مدیریت مخارج خود را بر عهده بگیرد.
 2. پس انداز: این حساب بانکی به وجوه موجود در حساب شما سود پرداخت می‌کند. با این‌گونه حساب‌ها فرد می‌تواند پس‌اندازهای خود را افزایش دهد. وجوه نگهداری شده در این حساب‌ها را در کارهای روزمره خود استفاده نکند.
 3. مدت دار: درصورتی‌که مقدار قابل‌توجهی پول‌دارید (احتمالاً از طریق فروش دارایی‌های خود قبل از سفر به استرالیا) و مایل به سرمایه‌گذاری با نرخ سود ثابت هستید، حساب‌های مدت‌دار برای شما مناسب هستند. در این‌گونه حساب‌ها، مقدار زیادی پول برای مدت مشخص و با سود ثابت واریز می‌شود.

دانستی هایی در مورد استرالیا

 • استرالیا همچنین پدیده های جغرافیایی عجیبی نیز دارد، دریاچه هیلیر یکی از این عجایب است. این دریاچه رنگ صورتی پررنگی دارد و تاکنون دانشمندان نتوانسته اند دلیل رنگ صورتی آن را پیدا کنند.
 • استرالیا ششمین کشور بزرگ جهان است. این کشور به تنهایی کل یک قاره در حدود ۷٫۶ میلیون کیلومتر مربع را اشغال کرده است.
 • استرالیا بیش از ۱۰ هزار ساحل دارد! اگر بخواهید هر روز فقط به یکی از این سواحل سر بزنید، بیش از ۲۷ سال طول می‌کشد!
 •  قاره‌ی استرالیا در حال حرکت است و سالانه ۷ سانتی‌متر به سمت شمال حرکت می‌کند.
 • استرالیا جز سه کشور برتر دنیاست.
 • استرالیا بزرگ ترین تولیدکنندهه پوست چرم گاو در جهان است.
 • استرالیا دوازدهمین اقتصاد بزرگ دنیا را دارد.
 • بزرگراهی در استرالیا با ۱۴۵۰۰کیلومتر طولانی ترین بزرگراه ملی در جهان است که سرتا سر این کشور کشیده شده است.