·         جمعیت استرالیا

جمعیت کشور استرالیا در سال ۲۰۱۹ حدود ۲۵٫۰۹ میلیون نفر بوده که بالاتر از آمار رسمی در سال ۲۰۱۱ (۲۱٫۵ میلیون نفر)اعلام شده می باشد . استرالیا ششمین کشور بزرگ در جهان است که دارای تراکم جمعیت بسیار کم  (فقط ۳ نفر در هر کیلومتر مربع)  می باشد.

·         جغرافیا

استرالیا تنها کشور در جهان ، که یک قاره کامل را پوشش می دهد و یکی از بزرگترین کشورهای جهان است. اگرچه استرالیا غنی از منابع طبیعی و دارای بسیاری از زمین های حاصلخیز است، اما بیش از یک سوم آن از بیابان تشکیل شده است.

استرالیا در اقیانوسیه بین اقیانوس آرام و هند  واقع شده است. گرچه این کشور بزرگ است، توپوگرافی آن خیلی متفاوت نیست و اکثر نقاط این کشور از فلات کویری کم تشکیل شده است. اما جنوب شرقی، دارای دشت های حاصلخیز می باشد. آب و هوای استرالیا عمدتاً خشک به نیمه خشک است، اما جنوب و شرق آن معتدل و مناطق شمال گرمسیری می باشد.

محیط زیست کشور استرالیا از طیف گسترده ای از زیستگاه ها پشتیبانی می کند، در نتیجه مناطق مختلف این کشور به طور باور نکردنی با انواع متنوع جنگل های بارانی گرمسیری و انواع گیاهان و حیوانات مختلف مواجه کرده که به دلیل انزوای جغرافیایی آن از سایر نقاط جهان،باعث تنوع اقلیمی کشور استرالیا از سایر نقاط جهان شده است. به همین ترتیب، ۹۲ درصد از گیاهان ، ۸۷ درصد از پستانداران، ۹۳ درصد خزندگان این منطقه از جهان، ۹۴ درصد قورباغه ها و ۴۵ درصد از پرندگان منطقه ، فقط به استرالیا اختصاص دارند. همچنین دارای بیشترین تعداد گونه های خزنده در جهان و همچنین برخی از مارها و سایر موجودات خطرناک مانند تمساح است. استرالیا بیشتر مشهور به گونه های شکاری آن، که شامل کانگورو و کوالا است.

·         آب و هوا

بیشتر مناطق استرالیا آب و هوای معتدل را برای اکثر سالها تجربه می کند. ایالت های شمالی استرالیا به طور معمول گرم هستند، در حالی که ایالات جنوبی زمستان های سرد را تجربه می کند اما کمتر درجه حرارت به صفر می رسد. برف در ماه های زمستان بیشتر در جنوب نیو ساوت ولز و ویکتوریا و همچنین استراحتگاه های کوچکتر در جزیره استرالیا، تاسمانی، وجود دارد.

دما در این کشور بسته به ناحیه متفاوت است : دمای هوا در مناطق کوهستانی آن به پایین صفر درجه و در مناطق گرمسیر مانند نواحی شمال غرب این کشور، به بالای ۵۰ درجه سانتیگراد  می رسد.

به طور کلی، میتوان برای تمامی نواحی استرالیا به غیر از مناطق شمالی، چهار فصل اصلی شامل بهار، تابستان، پاییز و زمستان را در نظر گرفت و نواحی شمالی این کشور را هم میتوان به ۲ دوره زمانی : کم باران و بارانی تقسیم کرد.

برای قسمت جامعی از استرالیا که شامل شهرهای محبوبی مانند سیدنی، ملبورن، آدلاید و پرث می باشند، فصلهای سال از این قرار هستند:

ناهماهنگی فصلی کشور استرالیا با سایر نقاط دنیا، معلول قرار داشتن این کشور در نیمکره جنوبی است. این بدین معنی است که کریسمس در استرالیا در اوج تابستان و گرما اتفاق می افتد. تعطیلات مدارس در استرالیا در تابستان این کشور که مصادف با زمستان اکثر نقاط دنیاست.

·         آداب و رسوم استرالیا

استرالیایی ها به طور کلی رسمی نیستند، بنابراین تبریکات، حتی سلام های اولیه، گاه به گاه است. معمولا دست تکان میدهند و از نام های اولیه برای معرفی افراد استفاده می کنند. استرالیایی‌ها خیلی فروتن هستند و هیچ‌گاه به دیگران فخر نمی‌فروشند. صداقت، اصالت و صمیمیت ارزش زیادی برایشان دارد و از مبالغه و تظاهر بیزارند. آنها معمولا موفقیت خود را بزرگ جلوه نمی‌دهند و سعی می‌کنند خیلی روی موفقیت‌هایشان مانور ندهند. استرالیا به طور فعال تلاش می کند تا مهاجران را برای افزایش جمعیت و نیروی کار جذب کند و در ۳ دهه گذشته ، این کشور مهاجرت خود را آزاد کرده است و دروازه های آن را به جنوب شرق آسیا باز کرده و به عنوان یک کشور چند فرهنگی شناخته شده است.

دین

در حالی که استرالیا دارای سنت قوی دولت سکولار است، سازمان های مذهبی در زندگی عمومی مردم این کشور نقش مهمی ایفا می کنند. کلیساهای مسیحی، به ویژه نقش جدایی ناپذیر در توسعه آموزش و پرورش، بهداشت و خدمات رفاهی ایفا کرده اند. در حالی که کمتر از یک چهارم مسیحیان هر هفته در کلیسا حضور دارند، تقریبا یک چهارم دانش آموزان در مدارس وابسته به کلیسا شرکت می کنند و جشن های مسیحی ، عید پاک و کریسمس تعطیلات عمومی هستند. کلیسای کاتولیک رومی تا حد زیادی بزرگترین ارائه دهنده خدمات غیر دولتی خدمات بهداشتی و درمانی در استرالیا است.

آمار ادیان مختلف در کشور استرالیا عبارت است از:

ایرلندی ها ۱۰٫۴ درصد – اسکاتلندی ها ۸٫۰۹ در صد – ایتالیایی ها ۴٫۶ درصد – آلمانی ها ۴٫۵ درصد – چینی ها ۴٫۳ درصد – هندی ها ۲٫۰ درصد – یونانی ها ۱٫۹ درصد – وهلندی ها ۱٫۷ درصد و بقیه ادیان در رده های پایین تر قرار دارند.

·         ایالت های استرالیا

برخی شهرهای مهم کشور  استرالیا و ایالت های آن عبارت اند از :

۱)      آدلاید ( ایالت استرالیا جنوبی)

پایتخت استرالیا جنوبی  آدلاید، در خلیج وینسنت است. که از تنگۀ تا اقیانوس جنوبی ادامه پیدا می کند. آدلاید پنجمین شهر پرجمعیت استرالیا است. همانند بسیاری از شهرهای بزرگ استرالیا، رودخانه از این شهر عبور می کند در آدلاید این رودخانه تورنت نام دارد. دلیل نام گذاری شهر آدلاید ، همسر آلمانی ویلیام چهارم پادشاه انگلستان ملکه آدلاید بوده است.امروزه آدلاید به خاطر جشنواره‌های گوناگون و رویدادهای ورزشی مختلف، غذا، فرهنگ، خط ساحلی طولانی و صنایع نظامی گوناگون شهرت دارد.

۲)      بریزبن ( کوئینزلند )

بریزبن، پایتخت کوئینزلند، در سمت جنوب شرقی ایالت واقع در شمال ساحل طلا واقع شده است. این شهر در کنار رودخانه بریزبن ماندر که در سمت غرب جزیره اقیانوس آرام قرار گرفته است. بریزبن در ایالت کوئینزلند دارای بیشترین جمعیت است ، البته  در میان شهرهای استرالیا از لحاظ جمعیت به ترتیب سیدنی ، ملبورن ،بریزبن قرار دارد. نام گذاری شهر بریزبن بر اساس رودخانه ای که از طریق شهر اسنیک گذر می کند،گذاشته است .این رودخانه به نام سر توماس فرماندار نیوساوت ولز از ۱۸۲۱ تا ۱۸۲۵ تنظیم شده است. این شهر شهرت بالایی در زمینه برگزاری گالری های هنری و موزه های خود دارد . البته بریزین دارای دانشگاه های معتبری نیز است که دانشجوهایی از سراسر دنیا به این شهر می آیند.

۳)      کانبرا ( قلمرو پایتخت  استرالیا )

کانبرا در قلمرو پایتخت ملی استرالیا است. بزرگ‌ترین شهر غیر بندری این کشور به شمار می‌آید. کانبرا به عنوان پایتخت استرالیا، پارلمان و دادگاه عالی این کشور و بسیاری دیگر از اداره های دولتی را در خود جای داده است.این شهر با دریا بیش از صد کیلومتر فاصله دارد و دارای آب وهوای ۴ فصل می باشد.

۴)      داروین ( استرالیای شمالی )

این شهر شمالی ترین منطقه در استرالیا است. این شهر که در معرض  فاجعه های طبیعی است و نزدیک ترین پایتخت استرالیا به جنوب شرقی آسیا است. این شهر پس از چارلز داروین، که در اوایل دهه ۱۸۰۰ میلادی سر می برد، نامگذاری شده است. پرورشگاه های آبزیانی چون ماهیان و کروکودیل از صنایع آن به شمار می آید، این منطقه آب و هوای استوایی و در بعضی از فصل ها بارندگی شدید دارد.

۵)      هوبارت ( ایالت تاسمانی)

هوبارت، پایتخت جنوبی استرالیا، در جنوب شرقی جزیره ایالت تاسمانی واقع شده است. جزیره اصلی تاسمانی، بیش از ۶۲٫۵ کیلومتر مربع است و بیشتر جاذبه های تاسمانی را می توان از هوبارت یا شمال شهر لاونستون پیدا کرد. این شهر در ردیف قدیمی ترین شهرهای استرالیا قرار دارد و اقتصاد شهر به کشاورزی و معادن وابسته است. بندر هوبارت دومین بندر عمیق دنیا می باشد.

۶)      ملبورن ( ایالت ویکتوریا)

در ملبورن برای دیدن و تجربه جاذبه های بسیاری از این شهر با تراموا ( نوعی وسیله نقلیه) آسان و دلپذیر است. امروزه این شهر به عنوان قطب مهم آموزش عالی و تحقیقات، هنر و فرهنگ و مد، ورزش و تفریح و جهانگردی و نیز فعالیتهای تجاری و صنعتی استرالیا شناخته می‌شود؛ تا جایی که از آن به عنوان پایتخت فرهنگ و هنر و مد و ورزش این کشور یاد می کنند. این شهر در زمینه های زندگی، تحصیل و توریسم مکان مناسبی است.

۷)      پرت (  استراليا غربی)

پرت در اقیانوس هند قرار دارد. با جاده آن حدود ۲۷۵۰ کیلومتر از نزدیکترین پایتخت کشور استرالیا، آدلاید در جنوب استرالیا و تقریبا ۴۰۰۰ کیلومتر از سیدنی در ساحل شرقی است. با جمعیت رو به رشد، تحولات مسکن جدید و ثروت از منابع معدنی دولت است. برای بازدید کننده، پرث فقط یک مقصد نیست بلکه یک دروازه دسترسی به سواحل کشور، زیستگاه های حیات دریایی، سایت های میراث جهانی و چشم انداز های طبیعی است. این شهر توسط کاپیتان جیمز در سال ۱۸۲۹ تاسیس شده و در سال ۱۹۲۹ به عنوان مرکزیت انتخاب شد. این شهر در سال ۲۰۱۰ در ردیف شهر های برتر دنیا قرار گرفت. این شهر شهرتی مناسب برای سواحل خود دارد.

۸)      سیدنی (  نیو ساوت ولز )

سیدنی، پایتخت نیو ساوت ولزاست.. این شهر دارای جاذبه های بسیاری است و یک مقصد محبوب برای بازدیدکنندگان استرالیا است. جاذبه های گردشگری این شهر اپرای سیدنی، قایق ها و کشتی ها در سیدنی هاربر، رشته ای از سواحل سفید شنی، گالری ها و موزه ها در قلب شهر، رستوران ها و ناهارخوری های زیبا و انواع مختلف جاذبه های دیگر شهر است.اولین مکانی است که بیشترین میزان جهانگردی در بدو ورود به استرالیا در آن پا می‌گذارند. سیدنی دارای مؤسسات و مکانهای فرهنگی متنوعی می‌باشد.از نظر گردشگری نیز در ردیف شهرهای برتر دنیا قرار دارد.بیشترین تجمع ایرانی ها در شهر سیدنی است دلیل آن شرایط آب و هوایی معتدل و رونق تجاری است.