اقتصاد استرالیا

نمره آزادی اقتصادی استرالیا به میزان ۸۰٫۹ است و اقتصاد آن را به عنوان شاخص در سال ۲۰۱۹ به حساب می آید و  نمره کلی آن از سال ۲۰۱۸ بدون تغییر است. استرالیا در میان ۴۳ کشور در منطقه آسیا و اقیانوس آرام رتبه چهارم را دارد و امتیاز کلی آن بسیار بالاتر از میانگین منطقه و جهان است.استرالیا یکی از ثروتمندترین کشورهای آسیا و اقیانوس آرام است و بیش از دو دهه از گسترش اقتصادی برخوردار است.

همچنین از صادرات گسترده محصولات کشاورزی و یک بخش مالی قوی بهره مند است. برای سال ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹، وزارت خزانه داری استرالیا رشد واقعی تولید ناخالص داخلی ۳ درصد را پیش بینی می کند، زیرا انتظار می رود که مصرف خانوارها پس از تقویت ادامه در بازار کار کشور ادامه داشته باشد.
مجله اکونومیست، شهر ملبورن را زیست پذیرترین شهر جهان در سالهای ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱ معرفی کرد و شهرهای دیگر استرالیا مانند پرت و آدلاید و سیدنی در ردیف ده شهر اول جهان قرار گرفتند.
استرالیا تنها کشوری بود که در سالهای ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹ تحت تاثیر رکود جهانی قرار نگرفت و نرخ تورم در ده سال اخیر در استرالیا در حدود ۲ تا ۳ درصد بوده است.

واحد پول در استرالیا، دلار استرالیا می باشد و هر دلار ۱۰۰ سنت است. در این کشور سکه های ۵، ۱۰ ،۲۰ و ۵۰ سنتی و سکه های ۱ و ۲ دلاری رایج است.
در پایان سال ۲۰۱۰ ارزش دلار استرالیا برابر دلار امریکا شد!

کد پولی کشور استرالیا(AUD)  است که معمولا با علامت اختصاری A.$ نمایش داده می شود. دلار استرالیا در سالهای اخیر هفتمین ارز مبادلات تجاری در بازار بورس جهانی به شمار می رود. و به ترتیب پس از دلار امریکا، یورو، ین، پوند استرلینگ، فرانک سوئیس و یوان چین در مبادلات ارزی جهانی کاربرد دارد.
استرالیا یکی از اعضای سازمان تجارت جهانی (WTO) است. استرالیا عضو سازمان همکاری های اقتصادی آسیا – اقیانوسیه و سازمان همکاری اقتصادی و توسعه نیز می‌باشد. و ۸ کمپانی استرالیایی جزو پانصد کمپانی برتر جهان هستند.
از نظر تولید ناخالص داخلی در سال ۲۰۰۹ استرالیا در رده نوزدهم جهان قرار گرفت. در سال ۲۰۱۲ متوسط سرانه درآمد هر فرد استرالیایی حدود چهل و شش هزار و دویست دلار بوده است که در همین سال در ایران در آمد سرانه چهار هزار و پانصد و بیست دلار بوده است.
استرالیا کشوری پهناور با آب و هوای متنوع و منابع سرشار زیر زمینی است که با تکیه بر توانمندیهای خود توانسته است در صحنه اقتصاد بین المللی جایگاه مطلوبی به دست آورد. استرالیا از کشورهایی است که اقتصاد آزاد دارد و متوسط سرانه درآمد آن از کشورهایی چون انگلستان و فرانسه و آلمان بیشتر بوده است.
کانال سوئز سهم مهمی در شکوفایی اقتصاد استرالیا دارد زیرا از این مسیر مواد اولیه به ویژه پشم و گوشت خیلی راحت تر به بازارهای مهم اروپایی راه می یابند.

مهمترین اقلام صادراتی استرالیا محصولات کشاورزی، زغال، طلا، پشم، گندم، گوشت، شکر، لبنیات، آلومینیوم، سنگ آهن و گازهای طبیعی و تجهیزات حمل و نقل است.
استرالیا از لحاظ منابع طبیعی کشوری بسیار غنی می باشد و یکی از بزرگترین صادر کنندگان محصولات کشاورزی به خصوص گندم و پشم، مواد معدنی (آهن، نیکل، مس، بوکسیت، منگنز، اورانیوم، الماس، طلا و نقره، روی و زغال سنگ) و مواد اولیه در دنیا می باشد. همچنین استرالیا بزرگترین تولید کننده طلا در جهان بوده و در زمینه مواد کانی اساسی (به جز نفت) کاملا خودکفاست.

مهمترین شرکای تجاری استرالیا در سالهای اخیر چین، آمریکا، ژاپن، کره جنوبی، انگلستان، آلمان، نیوزلند و هند و سنگاپور بوده اند. استرالیا کشوری توسعه یافته و متکی بر بازرگانی و کشاورزی است.