اقتصاد استرالیا  در سال ۲۰۲۱

اقتصاد استرالیا یکی از بزرگ ترین اقتصادهای جهان می باشد. سرمایه کلی استرالیا ۶٫۴تریلیون دلار در سال ۲۰۱۲ بود که از لحاظ شاخص تولید ناخالصی رتبه دوازدهم و از لحاظ برابری قدرت رتبه هفتم دنیا است. استرالیا یکی از بزرگ ترین صادرکنندگان مواد اولیه در جهان است.این کشور در کشاورزی وتولید مواد غذایی خود تقریبا خودکفاست. بنابراین صادرات اصلی آن محصولاتی نظیر گوشت ، غلات ،نیشکر و پنبه است. همچنین دارای دخایر معدن بسیاری نیز می باشد. در سال ۲۰۱۱ صنعت توریسم ۲٫۵ درصد کل شاخص GPD استرالیا را دارا بود. به طوری که توریسم داخلی سهم بیشتری نسبت به توریسم خارجی داشته است. همچنین اقتصاد استرالیا به واردات نفت خام و فرآورده های نفتی وابسته بوده و میزان وابستگی آن حدود ۸۰% اعلام شده است.

چشم انداز اقتصاد جهانی امسال به دلیل پیشرفت در واکسیناسیون و حمایت مالی اضافی و در بعضی اقتصادها ثابت شده است. اقتصاد استرالیا زودتر و با شتاب بیشتری از آنچه پیش بینی شده از مرحله بهبود به مرحله توسعه در حال گذار است. رشد تولید ناخالص داخلی در سه ماهه دسامبر سال ۲۰۲۰  بیشتر از حد انتظار بود و بهبود فعالیت بازار کار نیز در سه ماهه مارس بیشتر از انتظارات بود. پیش بینی می شود تولید ناخالص داخلی اکنون در سه ماهه مارس ۲۰۲۱ به سطح قبلی همه گیری خود رسیده باشد.

داده های آمار استرالیا ABS نشان می دهد که تولید ناخالص داخلی استرالیا ۱٫۸ درصد در سه ماهه مارس ۲۰۲۱ افزایش یافته است. طی ۱ ماه گذشته فعالیت اقتصادی استرالیا قبل همه گیری بهبود یافته و  1.1 درصدی رشد کرده است.

استرالیا طرح هایی برای حمایت از اقتصاد دارد که از جمله این طرح ها ارائه وام های کم بهره به افرادی است که قصد راه اندازی کسب وکارهای کوچک ومتوسط را داند. از طرف دیگر بخشیدن بخشی از بدهی های مالیاتی و بدهی های اقساط وام های بانکی هم از دیگر سیاست های اجرا شده توسط دولت بود.

اقتصاد استرالیا در سال ۲۰۲۲:

اقتصاد استرالیا تاکنون در برابر مسائل زنجیره تامین اجتماعی، پیامدهای نامطلوب جنگ اوکراین، شیوع شدید بیماری اومیکرون، و سیل مقاومت کرده است، و انتظار می رود تا در سال ۲۰۲۲ همچنان ۴ درصد افزایش رشد را داشته باشد. اداره آمار استرالیا اعلام کرده است، که در ۳ ماه اول سال ۲۰۲۲، تولید ناخالص داخلی به نرخ سالانه ۳/۳ درصد افزایش یافته است. همچنین قیمت مصرف کننده در سه ماه اول سال ۲۰۲۲ ۱/۲ درصد و در طول سال ۱/۵ درصد بالا رفته است.

کسب و کار های استرالیایی از این افزایش قیمت ها سود برده اند، جایی که سود شرکت ها معدنی بر اساس حساب های ملی ۷/۱۴ درصد افزایش داشته ، علی رغم اینکه آب و هوای مطلوب مانع استخراج در سواحل شرقی شده است. همچنین حمایت دولت از خانوارها ۷/۵ میلیارد دلار بالاتر از رقم پرداختی پیش از همه گیری ویروس کووید بوده  و یارانه های دولتی نیز ۱/۳ ملیارد دلار بوده است

واردات استرالیا با رشد ۱/۸ درصدی در طول سه ماه اول افزایش یافته و تبدیل به سریعترین نرخ رشد از دسامبر ۲۰۰۹ شده است. واردات خودرو های سواری با ۳۲ درصد افزایش و لوازم برقی خانگی با ۴/۳۰ درصد افزایش از محرک های اصلی این نرخ رشد بوده اند. در مقابل صادرات این کشور ۹/۰ درصد کاهش داشته است.

بزرگ ترین صنایع  استرالیا

 • صنایع مالی و بانکی

۴ بانک بسیار بزرگ در استرالیا وجود دارند که همگی در لیست امن ترین و بهترین بانک ها قرار دارند.

 • Erste Bank / Sparkasse
 • UniCredit Bank Austria 
 • Raiffeisen Bankengruppe
 • Österreichische Postsparkasse

درآمد کارمندان حوزه ی بانکی و مالی در استرالیا بالا و فرصت های شغلی بسیاری برای متخصصین این حوزه فراهم است.صنعت بانکی و مالی را می توان بزرگ ترین صنعت اروپا دانست.

 • معادن و فلزات

ذخایر طبیعی بسیاری در استرالیا وجود دارد. صنعت معدن جایگاه دوم را در میان صنایع مختلف در استرالیا دارد. از جمله بزرگ ترین بخش های صنعت معدن استرالیا می توان به معادن زغال سنگ سیاه و قهوه ای، نفت و گاز، آهن، بوکسیت، مس، طلا، شن و ماسه ی معدنی|، نیکل، اورانیوم، نقره، سرب و روی، منگنز، شن و ماسه، خاک رس و سنگ آهک، الماس و سنگ های قیمتی و نمک و غیره اشاره کرد.
صنعت معدن یک نیروی محرک برای اکتشاف زمین های دور افتاده و پیشرفت صنعتی با بیش از ۱۲۰ میلیارد دلار استرالیا است که هم اکنون در پروژه های جدید سرمایه گذاری شده است.. استرالیا یک از دارندگان معادن بوکسیت ، سنگ آهن ، سرب و روی در جهان است که حدود ۲۴۵ میلیارد دلار استرالیا از صادرات در این بخش به دست می آورد. صنعت معدن در استرالیا بیش از ششصد شرکت بازرگانی دارد.

 • آب، برق و انرژی

سومین صنعت بزرگ استرالیا، صنعت تولید انرژی و حوزه ی برق است. بسیاری از منابع انرژی موجود در استرالیا از نوع تجدید پذیر می باشند.

 • پزشکی و دارو سازی

بهداشت و درمان رتبه چهارم را در تولید ناخالص داخلی استرالیا به خود اختصاص داده و در رده دوم بهترین سیستم مراقبت های بهداشتی در جهان قرار دارد. با انجام تحقیقات پزشکی و زیرساخت های مراقبت های بهداشتی در سطح جهانی ، استرالیا به عنوان یکی از بهترین مکان برای انجام پژوهش های بالینی و تحقیقات پزشکی در نظر گرفته شده است.

به دلیل نیاز مبرم استرالیا به وجود پزشکان و پرستاران به خصوص در حوزه های حاشیه ای این سرزمین، ویزای کار در حوزه های پزشکی و پرستاری در اختیاران متخصصان این حوزه ها قرار می گیرد.

 • صنعت گردشگری استرالیا

استرالیا به دلیل چشم انداز طبیعی زیبا ، مناطق ساحلی ، بیابان های سرخ و جنگل های بارانی یکی از جذاب و ایده آل ترین مقاصد برای گردشگری و مسافرت است. در سال ۲۰۱۷ بیش از ۷ میلیون بازدید کننده برای دیدن سواحل شنی زیبا ، محیط زیست و گونه های جانوری و گیاهی خاص به استرالیا آمدند که در کل ۳۸ میلیارد دلار استرالیا برای اقتصاد استرالیا سود داشت و تقریباً یک میلیون نفر در این زمینه اشتغال یافتند. تعداد زیادی از گردشگران از کشورهای چین ، سنگاپور ، ژاپن ، بریتانیا و ایالات متحده به این کشور سفر میکنند که این باعث می شود که گردش پول و ارز این کشور هم بالا برود.

۶٫صنعت کشاورزی استرالیا

بخش كشاورزی، سه درصد از تولید ناخالص داخلی استرالیا را به خود اختصاص داده است. در سال ۲۰۱۷ ، کشاورزی به رشد ۰٫۵ درصدی از تولید ناخالص داخلی کمک کرده است. این بخش بیش از ۳۰۰٫۰۰۰ نفر را استخدام کرده است و ۶۰٪ از جمعیت کشور را تحت پوشش خود قرار داده است. محصولات صادر شده توسط این ملت شامل محصولات زراعی مانند میوه ، آجیل و سبزیجات است.

لیست شهرهای صنعتی استرالیا

شهرهای صنعتی استرالیا
 • سیدنی

سیدنی شهر معماری و پل ها و خانه ی اپرا معروف است. این شهر ساحلی یکی از مراکز توریستی مهم استرالیا به شمار می رود. از سوی دیگر مراکز بیمه ای، بانکی، شرکت های حقوقی و فناوری اطلاعات بسیاری نیز در این شهر حضور دارند و همواره فرصت های شغلی بسیاری برای افراد خبره و نیز سرمایه گذاران در این شهر وجود دارد.

 •  ملبورن

به پایتخت غذا و نوشیدنی استرالیا نیز شهرت دارد یکی از بهترین شهر های جهان برای زندگی شناخته می شود. مدارس و بیمارستان های این شهر از کیفیت بسیار بالایی برخوردار بوده است.

البته بنا بر گزارشات تعداد واحد های ساخت و ساز و مالی در ملبورن کمتر از سیدنی است اما در حوزه ی تجارت و نیز سلامت و نیز فناوری اطلاعات و دیجیتال این شهر قدرتمند بوده و خواهد ماند.

 • بریزبن

این شهر در حوره های پیشرفته ی تکنولوژی مانند بیوتکنولوژی فعالیت گسترده دارد. از سوی دیگر موسسات مالی و مراکز بانکی این شهر نیز قابل چشم پوشی نیستند.

 • پرت

این شهر که یکی از دور افتاده ترین شهر های جهان به نظر می رسد با توانمندی خود در حوزه ی انرژی و معدن توجهات زیادی را به سوی خود جلب کرده است.

 • آدلاید

آدلاید یک شهر با بازار اشتغال بسیار پایدار است سرمایه گذاری های بسیاری برای پیشرفت این شهر در نظر گرفته شده است. از این رو آینده ای درخشان برای حوزه های ساخت و ساز و مسکن و تولید در این شهر تجسم می شود.

نرخ بیکاری استرالیا در سال ۲۰۲۱

استرالیا یکی از کشورهایی بود که از ابتدای همه گیری کرونا محدودیت های زیادی در مرزهای ورود کشور ایجاد کرد تا مانع از افزایش شمار مبتلایان شود. این کشور در نتیجه این بحران بعد از سی سال رونق اقتصادی رکود را تجربه کردو افزایش نرخ بیکاری و کاهش بی سابقه درآمد صنعت توریسم اقتصاد کشور را فلج کرد. تعطیلی گسترده کسب و کارها  در نتیجه شیوع کرونا نرخ بیکاری استرالیا را باز هم صعودی کرد.نرخ بیکاری در استرالیا تا پایان ۱۲ ماه منتهی به ماه مه تا ۰٫۷ درصد افزایش نسبت به بازه مشابه منتهی به ماه قبل به ۷٫۱ درصد رسید.

طی این مدت شمار شاغلان ۲۲۷٫۵۰۰نفر کمتر شده و به ۱۲٫۱۴۱٫۰۰۰ رسیده است. شمار بیکاران این کشور تا پایان ماه می به ۹۲۷٫۶۰۰ رسیده است.

نرخ بیکاری استرالیا در سال ۲۰۲۲:

با اینکه تنها ۴۰۰۰ شغل جدید در آپریل ۲۰۲۲ ایجاد شده است، نرخ بیکاری در این کشور به زیر ۹/۳ درصد رسیده، که کمترین نرخ بیکاری از سال ۱۹۷۸ می باشد. آخرین باری که نرخ بیکاری پایین تر از نرخ فعلی بوده است در سال ۱۹۷۴ گزارش شده است. نرخ بیکاری برای مردان ۲/۰ درصد کاهش داشته و برای زنان نرخ بیکاری با ۷/۳ درصد ثابت بوده است. نرخ مشارکت نیز در آوریل ۱/۰ درصد کاهش داشته و به نرخ ۳/۶۶ درصد رسیده است.

لیست شرکت های بزرگ استرالیا

ردیفنام شرکتصنعت
۱بی‌اچ‌پی بیلیتونمواد اولیه
۲بانک ملی استرالیابانکداری
۳کامان ولث بانکبانکداری
۴ریوتینتومواد اولیه
۵موسسه مالی ای ‌ان ‌زدبانکداری و فروش
۶موسسه مالی وست‌ پکبانکداری
۷تلستراخدمات مخابراتی
۸بانک مک‌کواریامور مالی
۹وول ورثبازارهای مواد غذایی
۱۰ای‌ام‌پیامور مالی
۱۱بیمه کیو‌بی‌اییبیمه
۱۲سانکورپ مت‌ ویامور مالی

لیست شرکت های معتبر:

ردیفنام شرکتصنعت
۱بی‌اچ‌پی بیلیتونمواد اولیه
۲بانک ملی استرالیابانکداری
۳کامان ولث بانکبانکداری
۴ریوتینتومواد اولیه
۵موسسه مالی ای ‌ان ‌زدبانکداری/فروش
۶موسسه مالی وست‌ پکبانکداری
۷تلستراخدمات مخابراتی
۸بانک مک‌کواریامور مالی گوناگون
۹وول ورثبازارهای مواد غذایی
۱۰ای‌ام‌پیامور مالی گوناگون
۱۱بیمه کیو‌بی‌اییبیمه
۱۲سانکورپ مت‌ ویامور مالی گوناگون

صادرات و واردات استرالیا

اقلام، واردات موارد زیر نیز در استرالیا بالاست:

 1. خودرو
 2. کامپیوتر و لوازم جانبی
 3. تجهیزات رادیو تلویزیونی
 4. ماشین‌های سنگین
 5. دارو

بیشترین صادرات استرالیا

۵ قلم محصولی که بیشترین صادرات را دارد این موارد هستند:

 • سنگ آهن
 • طلا
 • گندم
 • سنگ مس
 • الماس

همان طور که می‌دانید استرالیا منابع طبیعی بسیاری دارد و بنابراین بیشترین حجم صادراتش را اقلام طبیعی و معدنی تشکیل می‌دهند.علاوه بر این اقلام، کالاهای زیر نیز در حجم بالا از استرالیا صادرات می‌شوند:

 • گوشت منجمد گاو
 • پشم
 • آلومینیوم
 • گوشت گوسفند و بز