آلمان سومین صادر کننده بزرگ جهان با ۱٫۲۱ تریلیون یورو  درآمد صادرات کالاها و خدمات در سال ۲۰۱۶ است. بخش خدمات این کشور حدود ۷۰ درصد، تولید ناخالص داخلی۲۹٫۱ درصد و کشاورزی ۰٫۹ درصد صادرات را تشکیل می دهد. ۴۱ درصد از کل تولید ملی آلمان را صادرات در بر می گیرد.

برترین صادرات کشور آلمان عبارتند از: وسایل نقلیه، ماشین آلات، کالاهای شیمیایی، محصولات الکترونیکی، تجهیزات الکتریکی، داروسازی، تجهیزات حمل و نقل، فلزات اساسی، و لاستیک و پلاستیک است.

اقتصاد آلمان بزرگترین اقتصاد تولیدی در اروپا می باشد و احتمال تاثیر رکود مالی بر این کشور کمتر است.

آلمان غنی از چوب، سنگ قیمتی، پتاس و نمک است.

انرژی در آلمان به طور عمده توسط سوخت های فسیلی (۵۰ درصد)، انرژی هسته ای، گاز، باد، زیست توده (چوب و سوخت های زیستی)، آب و خورشید تولید می شود. این کشور اولین کشور صنعتی است که متعهد به انتقال انرژی تجدیدپذیر می باشد. انرژی های تجدید پذیر در حال حاضر بیش از ۲۷٪ برق مصرفی آلمان را تولید می کنند.

آلمان جایگاه برتر جهان برای نمایشگاه های تجاری است. حدود دو سوم از نمایشگاه های تجاری پیشرو در جهان در این کشور برگزار می شود. بزرگترین نمایشگاه های سالانه بین المللی و کنگره ها در شهرهای مختلف آلمان مانند هانور، فرانکفورت، کلن، لایپزیگ و دوسلدورف برگزار می شود.

آلمان هم اکنون یکی از صنعتی‌ترین کشورهای جهان است و به عنوان ثروتمندترین عضو اتحادیه اروپا, موتور اقتصادیِ حوزه پولیِ یورو محسوب می‌شود این کشور دارای یک بازار اقتصادی اجتماعی با نیروی کار مجرب ، سرمایه بزرگ، سطح پاییین فساد و سطح بالا از نوآوری است.

پیش بینی می شود که اقتصاد آلمان در سال ۲۰۱۹ ، ۱۷% و در سال ۲۰۲۰  ۶/۱% افزایش خواهد داشت.

 

شاخص ها ۲۰۱۷ ۲۰۱۸ ۲۰۱۹        ۲۰۲۰
رشد تولید ناخالص داخلی ۲،۲ ۱,۷ ۱,۸ ۱,۷
تورم ۱,۷ ۱,۸ ۱,۹ ۱,۶
بیکاری ۳,۸ ۳,۵ ۲,۳ ۳,۰
تعادل بودجه عمومی ۱,۰ ۱,۶ ۱,۲ ۱,۱
بدهی عمومی ناخالص ۶۳,۹ ۶۰,۱ ۵۶,۷ ۵۳,۷
تعادل حساب جاری ۸,۲ ۷,۸ ۷,۳ ۶,۹

 

اقتصاد غربی و شرقی آلمان

تقریبا سه دهه از اتحاد غرب و شرق آلمان می گذرد و تفاوت های اقتصادی هنوز هم از مهم ترین مشکل آلمان است. برای مثال ، هنوز حتی نام یک شرکت شرق آلمان در شاخص بازار بورس آلمان ثبت نشده است و تنها چند شرکت بزرگ هستند که دفاترشان در شرق آلمان واقع شده اند.در نتیجه، نرخ بیکاری در شرق آلمان سه تا چهار در صد بیش از میانگین نرخ بیکاری در غرب آلمان است.به سبب ضعف های ساختاری شرق آلمان نتوانست نسبت به اندازه غرب آن کشور رشد اقتصادی سریعی داشته باشد.