آلمان  با نام رسمی جمهوری فدرال آلمان است.کشوری در قاره اروپا است.  آلمان باکشورهای دانمارک، لهستان ، جمهوری چک، اتریش ، سوییس ، فرانسه، لوکزامبورگ، بلژیک و هلند مرز دارد.

آلمان در سال ۱۶۱۸ به عنوان یک ملت متمایز و اصلی تأسیس شد .آلمان دارای نظام سیاسی جمهوری فدرال دموکراتیک پارلمانی بوده و دارای ۱۶ ایالت است. این ایالت‌ها می‌توانند در برخی مسایل مستقل عمل کنند.

جمهوری فدرال آلمان هم‌اکنون یکی از اعضای سازمان ملل متحد, ناتو, کشورهای گروه هشت و گروه پنج بوده و از بنیانگذاران اتحادیه اروپا است.

مهم ترین شهرهای آلمان

پایتخت آلمان برلین است. مهم ترین شهرهای آلمان عبارت است از:

 • برلین:

شهر توریستی و پایتخت آلمان است و مکانی ایده آل برای صنعت کامپیوتر و اینترنت است. جز شهرهای رو به رشد شرق آلمان است.

 • مونیخ:

بعد از برلین بهترین شهر آلمان از نظر مناطق دیدنی و فرهنگی ، مونیخ است. از نظر نوآوری دومین و بهترین شهر از نظر رفاه اجتماعی و اقتصادی است و کیفیت بالای زندگی از مهم ترین ویژگی های این شهر است.

شرکت ها و کمپانی بزرگ مثل BMV  در این شهر قرار دارد.

 • فرانکفورت:

مرکز اقتصادی و فرهنگی آلمان و از بزرگترین شهرهای این کشور است.از نظر نوآوری در جایگاه ۱۷ قرار دارد. و از نظر بازار کار در رده۲۳ ام است. با جایگاه اقتصادی بالایی که دارد فرصت شغلی خوبی فراهم می کند.

 • هامبورگ:

این شهر دروازه جهان نامیده می شود. زیباترین شهر جهان است و از مهم ترین مراکز اقتصادی آلمان به حساب می آید.

 • درسدن:

معروف به « فلورانس البه» در شرق آلمان است. در زمانهای قدیم پایتخت پادشاهی آلمان بوده است به همین علت مملو از مناظر تاریخی است.

 • لایپزیگ:

از جمله شهرهای شرقی آلمان است. کارخانه های پورشه ،  BMV و شرکت پست آلمان در لایپزیگ شعبه هایی دارند و نرخ اشتغال ۲۰% افزایش یافته است.

مساحت  و جمعیت آلمان

مساحت آن ۳۵۷۱۲۱٫۴۱ کیلومتر مربع است و طبق آمار سال ۲۰۱۸ با جمعیت ۸۲,۲۰۳,۴۵۷ میلیون نفر، پرجمعیت‌ترین کشور اروپا است.

بزرگ‌ترین اقتصاد اروپا یعنی آلمان در جایگاه سوم کشورهای پیر جهان قرار دارد. افراد بالای ۶۵ سال در آلمان ۲۲٫۰۶درصد از جمعیت کل این کشور را تشکیل می‌دهد.

آلمان با جمعیت بالایی که دارد اما چندین سال است که نرخ رشد جمعیت در آلمان منفی شده ( ۰٫۲۱-)و تمایل مردم به داشتن تعداد بیش از یک فرزند در حال کاهش است.

کشور آلمان مهم‌ترین معضل امنیتی و اقتصادی یعنی «بحران پیری جمعیت» مواجه است. اگرچه سیاست‌مداران آلمانی، به‌منظور مقابله با «بحران جمعیت» خود، به سیاست «پذیرش مهاجران» روی آورده‌اند.

برآوردها نشان می‌دهد که جمعیت آلمان تا سال ۲۰۵۰، در حدود ۱۶ درصد کاهش خواهد داشت و به رقمی در حدود ۶۹ میلیون نفر کاهش خواهد یافت.

جغرافیای طبیعی کشور آلمان

این کشور دارای ۱۶ ایالت است. بزرگترین ایالت بایرن یا باواریا در جنوب و کوچک‌ترین برمن در شمال غربی است.

آلمان ترکیبی از دشت و جنگل و کوه و ساحل و تعدادی جزیره و مجموعه‌ای از باتلاق‌ها و دریاچه‌ها است. در شمال این کشور سرزمین‌های پست قرار دارند که سواحل آن سدبندی شده‌است. دشت‌های پست شمالی به دشت‌های مرکز آلمان وصل می‌شوند. بزرگترین دشت‌های آلمان دشت‌های راین بالا، وستفالن و دشت‌های منطقه لایپزیگ هستند. در شمال آلمان تعداد زیادی برکه و دریاچه یافت می‌شود.

در قلب آلمان رشته‌کوه‌های مرکزی قرار دارند، این رشته‌کوه‌ها شمال و جنوب آلمان را از هم جدا می‌کنند. بلندترین کوه آلمان تسوگ اشپیتسه، در قسمت آلمانی رشته‌کوه آلپ در جنوب این کشور با ارتفاع ۲۹۶۲ متر است.

کشاورزی

آب فراوان، هوای معتدل و خاکی پربازده دارد. ترکیب خاک در آلمان از نظر حاصلخیزی منطقه به منطقه فرق می کند، در آلمان شمالی کمربند ساحلی سرشت مردابی دارد و از این رو حاصلخیز است. و در آلمان جنوبی در مجموع ۵/۵۳ درصد زمینهای آلمان استفاده کشاورزی می شود، ۵/۲۹ درصد زمینهای آن از جنگل پوشیده شده است .و بخش مسکونی در برگیرنده ۳/۱۲ زمین ها است..

وضعیت آب و هوای آلمان

کشور آلمان زمستان های سرد و تابستان های گرمی دارد اما بهار آن بی اندازه زیباست.. شباهت نسبی آب و هوای جنوب آلمان با ایران، زندگی در آلمان برای ایرانیان را دلپذیرتر می‌کند.

زبان رسمی کشور آلمان

زبان رسمی کشور آلمان، زبان آلمانی است.حدود ۹۵٪ مردم این کشور به این زبان گویش می کنند. دو گویش اصلی این زبان، آلمانی معیار و زبان آلمانی پایین است.

زبان آلمانی یکی از زبان های اصلی جهان است و گسترده ترین زبان مادری در اتحادیه اروپا و همچنین سومین زبان آموزش داده شده در ایالات متحده (بعد از اسپانیایی و فرانسه) و اتحادیه اروپا (بعد از انگلیسی و فرانسه) است. زبان آلمانی دومین زبان علمی جهان نیز به سبب تعداد مقالات نوشته شده و سومین زبان رایج در محیط اینترنت (بعد از انگلیسی و روسی) به شمار می رود.

زبان آلمانی در سه سطح:

 • سطح ابتدایی A1-A2
 • میانی:B1-B2
 • پیشرفته:C1-C2

افرادی که قصد مهاجرت به آلمان را دارند میتوانند در آزمون های DSH و یا Test Daf  شرکت کنند و حداقل نمره B2 و  C1 جهت قبولی در آزمون را لازم است.

انواع سطح های زبان آلمانی

 • سطحA1: دوره های آموزش زبان آلمانی با سطح A1 شروع می شود. این سطح فرد را برای استفاده از زبان بیگانه آماده می کند. در این دوره فرد قادر خواهد بود با اصطلاحات روزمره آشنا شود و جملات ساده بسازد.
 • سطحA2: در پایان این دوره فرد مفهوم اصطلاحات رایج را درک می کند و فرد می تواند منظور مخاطب را درک کند و پاسخ روشنی نیز بیان کند.
 • سطحB1: این سطح دوره ای است که (دریافت مدرک آن برای پذیرش از دانشگاه های آلمان الزامی است.) و فرد قادر خواهد بود که در صورتی که از سوی مخاطب زبان رایج و مرسوم استفاده شود شرکت کند و ارتباط برقرار کند.
 • سطح C1: سطح پایانی یادگیری زبان بر اساس چارچوب تعیین شده در اروپا است و در این دوره مفهوم هر آنچه را که می خواند یا می شنود به طور کامل درک می کند. فرد می تواند اطلاعات یک متن را خلاصه کرد و به صورت کتبی و شفاهی منتقل کند.

سطح لازم زبان برای اقدام به دریافت پذیرش از دانشگاه های آلمان )سطحB1) است. این مدرک اما برای تحصیل در دانشگاه های این کشور کافی نیست. سطح C1معادل امتحان ورودی دانشگاه های آلمان است.